Tento termín není aktivní.

Přednášky na veletrhu FOR PASIV - zkušenosti uživatelů, rady a další

/ /

 
 
Termín: Kapacita: Místo:
21.1. - 23.1.2016
13:10 - 17:00
Brno, Výstaviště Letňany, Beranových 667, 199 00 Praha 9 - Letňany

Ukázky zajímavých pasivních domů, diskuse s majiteli i zajímavé školení, abyste se nemuseli bát stavět nebo rekonstruovat. Využijte lákavé nabídky programu na veletrhu FOR PASIV!

Podrobný program na veletrhu

Všechny přednášky se konají v sálu č. 4, který najdete v hale č. 5, kousek od stánku Centra pasivního domu.

Čtvrtek,  21. 1. 2016

Příběhy pasivních domů

Jaké jsou pasivní domy očima jejich majitelů, architektů, projektantů a stavebních firem? Přijďte si poslechnout příběhy lidí a jejich skutečných pasivních domů o tom, jaká byla jejich cesta při plánování bydlení, jak probíhala stavba a jak se jim nyní v jejich pasivních domech žije.

 • 13:10 – 13:15  Zahájení semináře - Ing. Libor Hrubý (Centrum pasivního domu)
 • 13:15 – 13:20 Křest knihy Konstrukční detaily pro pasivní domy (vydavatelství Grada)

Zástupci Centra pasivního domu a vydavatelství

 • 13:20 – 13:50  Jak získat dotaci na pasivní dům? (zástupce Státní fond životního prostředí ČR)

Přijďte si poslechnout experta ze Státního fondu životního prostředí, jak jsou aktuálně nastavené podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám. Jak probíhá administrace žádostí a na co si dát pozor tak, abyste svoji žádost o dotaci na pasivní dům připravili co nejjednodušeji a nejlépe. O dotacích Nová zelené úsporám srozumitelně a komplexně.

 • 13:50 – 14:25 Příběh pasivního domu I. - Ing. Jan Koloděj (Chytrý dům s.r.o.) + majitel pasivního domu

Přijďte se podívat na prvky exotické architektury, zajímavá, netradiční řešení v českém pasivním domě ve Slaném. Dozvíte se, že hranice si vytváříme pouze my. Uvidíte, že vše je možné…Návrh domu přes půl světa, komunikace pouze přes skype a emaily. To vše s časovým posunem 7 hodin. Výsledkem je povedený pasivní dům s měrnou potřebou tepla na vytápění 12 kWh/m2.rok. Musíme tedy pochválit autora M.arch. Lukáše Drasnara
Interiér je řešen v podstatě bez chodeb, uvidíte zde např. zapuštěnou vanu, schodiště s kombinovaným účelem hlediště, dřevěné masivní stropy, atd. V exteriéru je spousta zajímavých detailů na fasádě, arkýře, pavlač porostlá zelení.  Nyní Vám navíc ukážeme, jak lze v energeticky pasivním domě zajistit aktivní vnitřní energii. Můžete se také těšit na praktickou ukázku přímo na místě.

 • 14:25 – 15:00 Příběh pasivního domu II. - Zdeněk Křivský (Porsenna stavební s.r.o.)

Zkušenosti s dotačním programem Nová zelená úsporám. Investor chtěl na začátku pouze nízkoenergetický dům. Na doporučení dodavatele se rozhodli pro optimalizaci na pasivní dům a využití dotace ve výši 585 tis. Kč. Znamenalo to sice nějakou administrativní práci navíc a mírné navýšení rozpočtu, ale rozhodně to stálo za to. Výsledkem je kvalitnější dům s menší spotřebou a dotace, která ve výsledku dům zlevnila a zbylo tak i na jeho vybavení.

 • 15:00 – 15:35 Příběh pasivního domu III. - Ing. Rostislav Kubíček (VizeAtelier s. r. o.)

Pasivní, nebo plusový? Kolik plusů má Plusový dům? #řadový dům, #panelová dřevostavba, #CLT, #pelety, #dotace NZÚ, #fotovoltaika, #opalovaná fasáda, #stavba do týdne se střechou, #PHPP, #jak splácet hypotéku a v klidu žít, #Vize Ateliér s.r.o., #Certifikovaný projektant pasivních domů

 • 15:35 - 16:15 Příběh pasivního domu IV. - Ing. Michal Mázl

Mezi projektanty pasivních domů existuje několik přístupů k problematice vytápění. Teoretické předpoklady a výpočty však nemusí plně odpovídat skutečnosti. Přednáška shrnuje zkušenosti z realizovaných domů, u kterých porovnává pořizovací náklady s uživatelským komfortem a návratností. Dojde k porovnání systému s tepelným čerpadlem, tepelný čerpadlem na stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů a přímého fotovoltaického ohřevu.

Pátek,  22. 1. 2016

Příběhy pasivních domů

Jaké jsou pasivní domy očima jejich majitelů, architektů, projektantů a stavebních firem? Přijďte si poslechnout příběhy lidí a jejich skutečných pasivních domů o tom, jaká byla jejich cesta při plánování bydlení, jak probíhala stavba a jak se jim nyní v jejich pasivních domech žije.

 • 15:30 – 15:40 Zahájení semináře - Ing. Libor Hrubý (Centrum pasivního domu)
 • 15:40 – 15:50 Křest ročenky Pasivní domy 2016 - Zástupci Centra pasivního domu, ABF a Pro Vobis
 • 15:50 – 16:25 Příběh pasivního domu I. - Ing. Petr Dusil (DOMY ATREA) + Ing. Petr Správka (majitel pasivního domu)

Moderní dřevostavba v pasivním standardu, s prvky tradiční lidové architektury, doplněná fotovoltaickou elektrárnou se systémem smartHome pro sledování a efektivní řízení výroby a spotřeby energie v budově, připojení elektromobilu, a snadné „ovládání domu“ přes PC, tablet nebo mobilní telefon.

 • 16:25 – 17:00 Příběh pasivního domu II. - Akad. arch. Aleš Brotánek a Ing. Zuzana Čítková, majitelka pasivního domu v Chodouni

Začal asi před šesti lety, kdy jsme objevili pozemek v mé rodné vesnici, na kterém jsme chtěli postavit vysněný dům pro naši rodinu. První romantická představa, že si jej postavíme sami, s minimálním rozpočtem a z přírodních materiálů, vzala za své během prvních let, když jsme objeli několik takových staveb a tváří v tvář realitě jsme si uvědomili, že na to zkrátka nemáme ani kapacitu, ani peníze, ani zkušenosti a vlastně ani trpělivost. Hned vzápětí jsme si uvědomili, že nechceme slevit z komfortu, který nabízí běžné bydlení, a to i přes to, že naše nároky jsou podle našeho názoru podstatně nižší než nároky, řekněme, běžné domácnosti. Hodlali jsme slevit na velikosti domu, což se ukázalo jako klíčové. Rozhodně doporučujeme napsat si na začátku seznam priorit a po nějaké době se k němu vrátit. Člověk má tendenci v průběhu návrhů se více a více rozmachovat. Z čeho jsme naopak slevit nehodlali, jsou přírodní materiály. Nakonec nám z toho všeho vyšel pasivní dům.

Sobota, 23. 1. 2016

Kurz pro každého: skvělá možnost dozvědět se něco o moderních trendech ve stavebnictví

 • 10:00 – 11:00 Vaříme pasivní dům (pohled do kuchyně energeticky efektivního stavění)

Pasivní dům od A po Z film (2012, česky, Centrum pasivního domu)

 • 13:10 – 16:00 Kurz pro každého: Jak na kvalitní dům? Nebojte se stavět!

Investice do domu je zpravidla ta největší ve vašem životě. Nabízíme vám unikátní přípravu, která vám poradí, co si pohlídat a na co si dát při koupi nebo stavbě bytu či domu pozor. Zaměřeno na pasivní domy, ale principy využijí všichni nakupující a stavebníci.

Co se dozvíte?

1) K čemu se hodí projekt a co by v něm mělo být?
Nikdo nechce vyhazovat peníze zbytečně navíc, ale chcete, aby složité návaznosti konstrukcí řešil na místě zedník? Poradíme vám, co by měl správný projekt obsahovat a jak si vybrat dobrého projektanta nebo projekt.

2) Jak se nenechat omámit čísly
Trojskla, 30cm izolace, široké zateplené cihly? To je všechno moc pěkné a často užitečné, ale pokud úsporné materiály nezasadíte do správného kontextu, spláčete nad výdělkem. Nesoutěžíme v rekordech o nejtlustší zdi. Hledáme kvalitní obálku, která nabídne srovnatelnou ochranu po celém obvodu. Takovou, kterou se třeba pyšní pasivní domy.

3) Plísně, netěsnosti a tepelné mosty v domě nechceme
Viděli jsme toho už hodně. Ukážeme vám nejčastější nesmysly a chyby při návrhu či stavbě domu. Na co si dát pozor, jaké omyly se šíří na českých stavbách. A samozřejmě jak jim předcházet. Případně kdo vám pomůže je objevit.

4) Jak mít doma teplo a zároveň vyvětráno
Doby přetopených místností s "regulací" pomocí děravých oken jsou naštěstí dávno pryč. Okna jsou kvalitnější, zdi i stropy zateplené, co z toho ale vyplývá pro kvalitu vzduchu v domě? Jak mít doma teplo i čerstvý vzduch? Poradíme, jaké máte možnosti.

5) Co se dá zkontrolovat?
Plán je jedna věc, realizace samozřejmě druhá. Co se dá na domě zkontrolovat a k čemu je dobrý Blower-door test? I o tom bude řeč.

6) A spoustu dalšího...
Řeč bude samozřejmě o možnostech dotací, o optimalizaci návrhu, o věcech, které byste si měli rozmyslet na začátku. A ukážeme vám spoustu příkladů dobré praxe, abyste se mohli inspirovat.

 • 16:00 – 17:00  Vaříme pasivní dům (pohled do kuchyně energeticky efektivního stavění)

Pasivní dům od A po Z film (2012, česky, Centrum pasivního domu)
 


Fotogalerie:


Naši členové
 • KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
 • Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
 • INTERNORM - OKNO, s.r.o.
 • Schiedel, s.r.o.
 • Josef Bárta
 • Livee - Ing. Juraj Hazucha
 • Rekuperace Martínek
 • TAUSH, s.r.o.
 • E-KONCEPT, s.r.o.
 • PORSENNA o.p.s.
 • URSA CZ s.r.o.
 • JANOŠÍK OKNA-DVEŘE s.r.o.
 • DAFE-PLAST Jihlava, s.r.o.
 • Úsporné bydlení s.r.o.
 • ATREA s.r.o.
 • Ing. Petr Vostal, energetikastaveb.com
 • ATELIÉR ELAM - Ing.arch. Mojmír Hudec
 • Evora CZ, s.r.o.
 • ŠTORC TZB s.r.o.
 • H. A. C. spol. s r.o.