REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Do nitra pasivní dřevostavby

Redakční návštěva pasivního domu, který Vám právě představujeme, proběhla netradičně nadvakrát, a to ve fázi dokončené nosné konstrukce, kdy jsme zastihli montáž vnější obálky stavby, a ve fázi měření vzduchotěsnosti domu v provozním stavu po jeho dokončení. Obě návštěvy odhalily to podstatné – důmyslné konstrukční řešení nosných prvků, obálky stavby včetně detailů a pokročilé efektivní řešení potřeby energie domu vyspělým technickým zařízením s obnovitelnými zdroji, zpětným získávání tepla a dokonalou regulací. Vznikl komfortní pasivní dům s dotací Nová zelená úsporám.

Stavbou rodinného domu Atrea nás provedli Ing. Petr Marx, technický dozor stavby, Ing. Petr Dusil ze společnosti Atrea – divize DOMY ATREA a Daniel Petříček z realizační formy Domy Petříček.

Těžký skelet jako nosná konstrukce

Dvoupodlažní nepodsklepená dřevostavba je postavena v systému masivního skeletu, zajišťujícího tuhost jak pro svislá, tak pro vodorovná zatížení. Masivní skelet je v tomto případě doplněn systémem lehké dřevěné sloupkové konstrukce vymezující budoucí obálku stavby. Ta je difuzně otevřená. Odkryté detaily konstrukcí rodinného domu Atrea demonstrují principy energeticky úsporné výstavby, respektování konstrukční ochrany dřeva a aplikaci zkušeností s výstavbou ze dřeva.

Konstrukce má požadovanou tuhost ještě před opláštěním deskovými materiály. OSB deska má funkci parobrzdy a zejména funkci vzduchotěsnicí vrstvy. Statika stavby je zcela nezávislá na obvodovém plášti. Nikde v konstrukci neprochází dřevo celou tloušťkou stěny. Masivní nosné prvky a lehké sloupky jsou od sebe odděleny vloženou tuhou tepelnou izolací.

Dispozice domu 5+1

V přízemí rodinného domu s podkrovím je obývací pokoj s kuchyní, pracovna, malá koupelna, WC a technická místnost. V podkroví se nacházejí 3 pokoje, velká koupelna, WC a šatna. Dispozici domu je možno volit zcela libovolně, omezena je pouze dvěma dřevěnými sloupy v ose domu. Dispozice celého domu je variabilní. Příčky se provádějí ze sádrokartonu nebo ze sádrovláknitých desek Fermacell, a to podle předpokládaného zatížení příčky nábytkem.
Konstrukce domu vychází z konstrukce domů u nejznámějšího projektu hromadné výstavby pasivních domů v obci Koberovy v Českém ráji. Stavební systém ATREA však od roku 2007, kdy byl soubor pasivních domů v Koberovech dokončen, prošel značným vývojem.

Skelet tohoto domu je charakteristický průběžnými sloupy v ose stavby na celou její výšku, což umožňuje volit variabilní sklon střechy a světlou výšku podkrovního podlaží.

„Výstavba do této fáze, ve které se nyní nacházíme, trvá u tohoto domu asi 1,5 měsíce. Jedním z důvodů je složitější konstrukce tzv. nezávislých stropů,“ doplňuje k nosné konstrukci stavitel Daniel Petříček. „Princip nezávislé konstrukce stropů spočívá v tom, že až na jeden průvlak žádné prvky neprobíhají do obvodové konstrukce, ale jsou upevněny na nosné L profily. Profily se navíc podkládají těsněním, které při šroubovaném nebo hřebíkovaném spoji dotěsní prostup spojovacího prostředku. Obvodová stěna a zejména OSB deska je tak v maximální míře spojitá, nepřerušená prostupujícími konstrukcemi. Tím je zajištěna maximální vzduchotěsnost obvodové konstrukce.“


Difuzně otevřená obálka domu

Dutinu pro tepelnou izolaci vymezují z vnější strany dřevovláknité desky se zámkem a z vnitřní strany OSB desky, které tvoří hlavní vzduchotěsnicí vrstvu. Vnější dřevovláknité desky se kotví ocelovými sponami, OSB desky se připevňují výhradně vruty pro zajištění maximální vzduchotěsnosti. Jednotlivé OSB desky se mezi sebou lepí na pero a drážku a spoje se opatřují těsnící páskou Isocell Airstop.

Petr Marx k dřevovláknité desce dodává: „Deska dostatečně dlouho odolává povětrnosti i bez dokončené fasády. Na tuto desku se natahuje finální tenkovrstvá paropropustná omítka nebo se na ní montuje např. dřevěný obklad. Dřevovláknité desky pro vnější opláštění používáme z důvodu jejich vynikající paropropustnosti.“

Hlavní tepelnou izolaci obvodové stěny tvoří foukaná celulóza.Jednotlivé sekce pro foukání celulózy jsou odděleny difuzně propustnou fólií. Každá sekce se plní tepelnou izolací odděleně postupně odspoda. Tím je zajištěna kvalita „foukání“ a rovnoměrné rozložení tepelné izolace v celé stěně s konstantní požadovanou objemovou hmotností cca 65 kg/m3.

„Foukání tepelné izolace probíhá vždy až po dokončení střechy a po ověření skutečné vlhkosti dřeva. Uzavírání konstrukce s nebezpečně vlhkým dřevem je tak vyloučeno,“ ujišťuje Petr Marx.

Na OSB desky se dále montuje rošt tloušťky 4 cm a na něj sádrokartonová nebo sádrovláknitá deska. Vzniká tak instalační dutina pro veškeré rozvody. Rošt se provádí buď ze dřeva, nebo z CD profilů, kotví se vruty přes podložku.

Střecha bez klasické parozábrany

Stejně jako ve stěnách, tak ani ve střeše se nenachází klasická parozábrana, ale parobrzda z OSB desek. I ve střeše se provádí tepelná izolace z foukané celulózy. Pro zajištění požadované tloušťky vrstvy tepelné izolace je z krokví svěšen pomocný rošt, na který jsou kotveny OSB desky podobně jako v obvodové stěně. Tloušťka tepelné izolace v šikminách a ve stropě je 40 cm. Skladba střechy je difuzně otevřená, OSB desky mají vyšší difuzní odpor než pojistná hydroizolace.

Výplně otvorů

V domě jsou použita dřevená okna Slavona SC-92 s trojsklem s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, součinitel prostupu tepla skla je Ug=0,5W/m2K, a celého okna Uw=0,7W/m2K. Přímý vstup na terasu a zahradu z hlavního obytného prostoru v přízemí zajišťují francouzská okna. Zajímavý architektonický prvek tvoří úzká vertikální okna osvětlující schodiště, která mají pevné zasklení. Stínění oken zajišťují venkovní žaluzie.

Řešení vnitřního prostředí domu a technickému zařízení se věnujeme v druhém dílu naší reportáže.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Do nitra pasivní dřevostavby
  2. Do nitra pasivní dřevostavby - vnitřní prostředí

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foukaná izolace aplikovaná do trámového stropu

Foukaná izolace aplikovaná do trámového stropu

Pro zateplení podkroví či půdy lze s výhodou využít foukaných izolací. Nafoukaný materiál není nutné nijak tvarově upravovat, sám se přizpůsobí prostoru. Foukaná izolace jak již název napovídá je ukládána pomocí vzduchového potrubí. Materiál, kterým lze pak zateplovat musí být vláknitý, může se tak jednat o vlákna…

Konstrukční systémy dřevostaveb: Lehký a těžký dřevěný skelet

Konstrukční systémy dřevostaveb: Lehký a těžký dřevěný skelet

Skeletové dřevostavby v principu využívají sloupků a vodorovných prvků jako hlavní rámové nosné konstrukce. Dle stylu skladby prvků a průřezů s jakými se pracuje, rozlišujeme tzv. lehký a těžký dřevěný skelet. U těchto rámů je nutné dbát na dodržení tuhosti konstrukce, čehož se dosáhne šikmým zavětrováním, tuhou…

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Představa o ideálním pozemku pro rodinný dům je většinou taková, že se má jednat o rovinu. Pokud je ale svažitý a zapojíte do tvorby domu architekta, ukáže se jako velká výhoda i poměrně strmý svah, který architekt umí chytře využít. A pokud se jedná o svah jižní, bylo by hřích nepostavit zde originální pasivní dům.…

VIDEO: Netradiční dřevostavba domu respektuje strom na parcele

VIDEO: Netradiční dřevostavba domu respektuje strom na parcele

Rodinný dům Zilvar je netradiční jméno pro netradiční dřevostavbu. Její umístění na pozemku a architekturu utvářely především místní podmínky – vzrostlý dub, oslunění pozemku, převládající směr větru. Tento objekt z modřínového dřeva získal čestné uznání v kategorii rodinný dům soutěže Grand Prix architektů 2014.…

Pasivní dům roku je zděná novostavba, rozhodli porotci i veřejnost

Pasivní dům roku je zděná novostavba, rozhodli porotci i veřejnost

Praha, 3. března 2016: Pasivním domem roku se stala útulná novostavba ve Vraném nad Vltavou ve Středočeském kraji. Přesně 798 hlasů pomohlo zděnému rodinnému domu k výhře v soutěži Pasivní dům roku. Tu vyhlásila loni na podzim za podpory Centra pasivního domu a Státního fondu životního prostředí České republiky…

Základní škola Karla Malicha v pasivním energetickém standardu

Základní škola Karla Malicha v pasivním energetickém standardu

Základní umělecká škola v energeticky pasivním standardu má deset učeben a komorní koncertní sál pro hudební obory, taneční sál, dvě učebny pro výtvarnou výchovu a v přízemí velký víceúčelový sál. Vstupní prostory, schodiště a foyer zdobí plastika od Karla Malicha. Další plastika od tohoto umělce je zavěšena na…

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Některé jeho další názvy jsou: Arašídový dům, Skořicová ponorka, Břicho velryby... správně Fab Lab House. V r. 2010 na výstavě Solar Decathlon Europe v rámci mezinárodní soutěže univerzit, zaměřené na udržitelný rozvoj bydlení, získal ze 17 domů cenu návštěvníků. A nebyl to jen působivý tvar, který ocenili.

Do nitra pasivní dřevostavby - vnitřní prostředí

Do nitra pasivní dřevostavby - vnitřní prostředí

Energeticky úsporné stavební řešení pasivní dřevostavby rodinného domu, které jsme představili v minulém článku, doplňuje ucelený systém technických zařízení, který zajišťuje zdravé a komfortní bydlení s velmi nízkými provozními náklady. Celý systém se snadno reguluje a ovládá.

REKLAMA