22. dubna 2011

První pasivní dřevostavba získala certifikát kvality systému SBToolCZ

Pasivní dům ve Frýdku-Místku od architekta Michaela Kocycha se stal první dřevostavbou u nás, která získala certifikát kvality SBToolCZ. Hlavním dodavatelem tepelné izolace pasivní dřevostavby je společnost Knauf Insulation, která stavbu zateplila ekologickou minerální izolací s ECOSE® Technology.

 

Certifikát vydaný nezávislým certifikačním orgánem  – Technickým a  zkušebním ústavem stavebním v Praze – je důkazem, že stavba splňuje náročná kritéria kvality v souladu s principy udržitelného rozvoje.

Vysoká spotřeba energie je jedno z hlavních rizik dnešní společnosti. Budovy spotřebovávají nejvíce energie, ale zároveň nabízejí i největší potenciál úspor. Evropa proto jasně směřuje k pasivním stavbám. Francie chce například od roku 2020 pouze takové budovy, které vyprodukují více energie, než samy spotřebují. Společnost Knauf Insulation v souladu se svým mottem „je čas chránit energii“ tyto trendy plně podporuje. Důkazem toho je již známá technologie ekologické minerální izolace ECOSE® Technology, 2015_250x188x75.jpgoblíbená nejen díky svým vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem, ale i díky dalším parametrům – snadno se s ním manipuluje, je bez zápachu, a hlavně díky vlastní technologii výroby, kdy je běžně užívaný formaldehyd nahrazen ekologickým pojivem.

Pro architekta a investora v jedné osobě Michaela Kocycha bylo rozhodnutí stavět pasivní dům jen přirozeným vyústěním jeho dosavadní architektonické praxe: „Pro mne je to v dnešní době rozumné řešení vzhledem k rostoucím cenám energie a vzhledem k životnímu prostředí. Proč nestavět šetrně a ekologicky, když to jde? Z důvodů, které jsou mi blízké, jsem se rozhodl pro pasivní dům. A to i přesto, že investiční náklady jsou trochu vyšší a celá stavba je mírně komplikovanější.“

Důležitým činitelem při stavbě pasivních domů je jejich tepelná izolace. Pasivní dům ve Frýdku-Místku je zateplen izolací Knauf Insulation. „Bylo nám potěšením spolupracovat na tomto úspěšném projektu,“ říká Milan Pokrivčák, aplikační a produktový manažer společnosti Knauf Insulation. „Použitá minerální izolace s ECOSE® Technology je ekologická, protože se při její výrobě používá recyklované sklo a přírodní pojivo, které neobsahuje formaldehyd, fenoly ani akryláty. Perfektně tak zapadá do konceptu přírodních dřevostaveb, je nehořlavá, šetří náklady na vytápění a přispívá ke zlepšení kvality vnitřního prostředí,“ popisuje Milan Pokrivčák.

Architekt Kocych dodává: „Původně měla být stavba izolovaná slámou, respektive slaměnými balíky z malých tradičních lisů. Vzhledem k pozdějším komplikacím jsem hledal jinou alternativu, která by původní izolaci nahradila. Hledal jsem tepelnou izolaci s dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, materiál šetrný k životnímu prostředí. Důležitým kritériem byla i cena. Přirozenou odpovědí na tyto požadavky byl ECOSE.“

Vlastní stavba je koncipována jako dřevostavba založená na dubových prazích. Půdorys tvoří obdélník s užitnou plochou 124 m2. Dispoziční řešení odpovídá zásadám pasivní výstavby – obytné místnosti jsou SBToolCZ.jpgorientovány na jih. Dům má dvojřadý konstrukční systém typu two by four, kde vnitřní konstrukce je nosná, zatímco vnější, nenosná vynáší fasádní systém. Takto provedený systém vymezuje prostor pro uložení tepelné izolace v tloušťce 520 mm na bázi minerální vlny. Stěny jsou ve dvojici vzájemně prokotveny dřevěnými prkny, vizuálně tvořícími žebříky. Na střeše bude vegetační souvrství, okna jsou zasklena izolačními trojskly. Vytápění je teplovzdušné s rekuperací, ohřev vody zajišťují střešní solární panely.

Dispozice, použité materiály i technologie výstavby byly základem pro úspěšnou certifikaci systémem SBToolCZ. SBToolCZ je národní certifikační nástroj pro vyjádření úrovně kvality budov v souladu s principy udržitelného rozvoje. Vznikl jako ekvivalent k zahraničním systémům, jako jsou například LEED či BREEAM. Pod vývojem systému jsou podepsáni odborníci z ČVUT, CIDEAS a České společnosti pro udržitelnou výstavbu budov. Martin Vonka z ČVUT k tomu říká: „Výhodou certifikace SBToolCZ je, že zohledňuje specifika českého stavebnictví a umožňuje přesněji a důkladněji vyhodnotit projekt z hlediska kritérií udržitelné výstavby i předpokládaného užívání stavby po dokončení. Nástroj odpovídá mezinárodním i domácím normám.“ SBToolCZ hodnotí stavbu v 33 kritériích udržitelné výstavby. Odborníci posuzují projekt na základě přesně stanovených postupů v environmentální oblasti, z hlediska sociálního a technického, ekonomického a z hlediska managementu a lokality. Budovy posuzují auditoři Technického a zkušebního ústavu stavebního v Praze.

 Více informací můžete získat na webech českého zastoupení Knauf Insulation, Ecose Technology, Čas chránit energii a mezinárodním webu Knauf Insulation

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • Ing. Ondřej Bízek
  • Xella CZ, s.r.o.
  • Refsite Group s.r.o.
  • Ing. Michal Kovařík - zdravastavba.cz
  • ECOTEN s.r.o.
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Glass
  • Čanda, s.r.o.
  • Truhlářství Vašíček, s.r.o.
  • Schöck - Wittek s.r.o.
  • Akad. arch. Aleš Brotánek - Abatelier
  • KM BETA a.s.
  • ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
  • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
  • Vize Ateliér, s.r.o.
  • ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.
  • FINO-trade s.r.o.
  • ŠTORC TZB s.r.o.
  • SUNWORK, s.r.o.
  • Pasivní domy Hradec Králové, Ing. Jiří Kobr
  • LUCERN dřevostavby s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství