Konference "ESG Summit 2024: Udržitelné stavitelství pro budoucnost"
Termín: | Kapacita: | Místo: |
18.9.2024 10:30 - 15:00 |
PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany, Vstupní hala I, Konferenční sál 7 |
---|
Vstupenku na veletrh si můžete stáhnout ZDARMA ZDE
Program
Vstupní hala I, konferenční sál 7
10:30 - 10:35 | Úvodní slovo
- Přednášející: Změna k lepšímu Jenda Perla, Executive Director
10:35 - 11:00 | Přednáška 1: Očekávání trhu od udržitelnosti a ESG
- Přednášející: Tereza Horáková – specialistka na výzkumy CSR, ESG – IPSOS s. r. o./Kristýna Vobecká – ESG manažerka - Wienerberger s.r.o.
- Obsah: Postoje veřejnosti, co je zajímá, co čekají od firem a institucí na poli ESG. Co pro to sami dělají – srovnání se světem. ESG v rozhodování zákazníků. Jak téma ESG dnes řeší firmy na českém trhu. Specifika tématu ESG ve stavebnictví – co dělá Wienerberger.
11:00 - 11:20 | Přednáška 2: Udržitelné stavitelství z pohledu bankovního financování
- Přednášející: Ernst & Young, s.r.o., Radek Laštovička, Senior Manager | Financial Services
- Obsah: Přístup bank k udržitelnému financování, EU Taxonomie jako základ hodnocení udržitelnosti stavebních projektů, Udržitelnost v dodavatelském řetězci staveb.
11:20 - 11:40 | Přednáška 3: Jak si na ESG reportingu nevylámat zuby, a ještě na tom vydělat
- Přednášející: Greenometer s.r.o., powered by ČSOB, Ing. et Ing. Karel Kotoun, MiM. , zakladatel společnosti, inovátor a lektor
- Obsah: Zaměření na potřebu ESG dat, jejich sběr s tvorbu pomocí umělé inteligence a jejich využití pro snížení nákladů, anebo zvýšení příjmů.
11:40 - 12:00 | Přednáška 4: ESG pro malé a střední firmy a jak na to
- Přednášející: Impact metrics s.r.o., Dan Heuer, spoluzakladatel a CEO, expert na firemní udržitelnost, stál u zrodu neziskové organizace Změna k lepšímu a nyní je členem její správní rady. O ESG přednáší pro PEF České zemědělské univerzity, Škoda Auto Vysoká škola, VŠCHT, Controller institute, Verlag Dashofer, Udržitelnost v praxi a další.
- Obsah: Přednáška obsahuje úvod do problematiky ESG a ukazuje cesty, jak s tématem pracovat ve menších firmách, kde není legislativní povinnost ESG. Představeno je více možných přístupů v závislosti dle typu motivace firmy věnovat se udržitelnosti.
12:00 - 12:20 | Přednáška 5: Jakým způsobem se ESG a firemní přístup promítá do dodavatelského
řetězce
- Přednášející: JRD, Jan Řežáb, vizionář, filantrop, ekologický nadšenec, investor do obnovitelných zdrojů energie, majitel a zakladatel skupiny JRD,
12:20 - 13:00 | Panelová diskuze a prostor pro otázky: Jak ESG a udržitelnost hýbou trhem
- Moderátor: Změna k lepšímu, z.s., Jenda Perla, Executive Director
- Obsah: Shrnutí klíčových bodů a závěrů z dopoledního programu. Prostor pro otázky a diskusi s přednášejícími.
13:00 - 13:20 | Přednáška 6: Environmentální udržitelnost naší společnosti
- Přednášející: Univerzita Karlova, Centrum pro otázky životního prostředí Doc. Ing. Jan Weinzettel, Ph.D., Vedoucí oddělení Laboratoř environmentálních stop, se zaměřuje na kvantifikaci dopadu lidské společnosti na životní prostředí. Rozvíjí indikátory a metody jejich stanovení. V posledních letech je vedoucím prestižního projektu GAČR EXPRO: Cesty k environmentální udržitelnosti.
- Obsah: Vliv člověka na životní prostředí mění planetární systémy do té míry, že vědci očekávají jejich destabilizaci a nastolení podmínek na naší planetě, které již nebudou pro lidskou společnost a její fungování tak příznivé, jako ty v posledních deseti tisících letech, které daly vznik moderním společnostem.
13:20 - 13:40 | Přednáška 7: Cirkulární stavebnictví: jak v praxi navrhovat budovy šetrnější ke zdrojům?
- Přednášející: ČVUT v Praze, UCEEB Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Jan Pešta, věnuje se posuzování environmentálních dopadů a možnostem cirkulárního stavebnictví, které rozvíjí v rámci iniciativy www.recyklujmestavby.cz .
- Obsah: Jak udělat naše budovy šetrnější ke spotřebě materiálů? Nové trendy a konkrétní příklady navrhování cirkulárních budov. Požadavky na cirkulární budovy z pohledu EU Taxonomy. Jak snížit materiálovou náročnost rekonstrukcí budov a jak správně nakládat s materiály z rekonstrukcí tak, aby je bylo možné recyklovat.
13:40 - 14:00 | Přednáška 8: EU Taxonomie a certifikace budov v kontextu Českého stavebnictví
- Přednášející: Petr Vogel partner v EkoWATT CZ s. r. o., kde se zaměřuje na certifikaci šetrných budov, standard pasivních domů, kvalitu vnitřního prostředí, ekologii a integrovaný návrh budov s ohledem na ekonomickou proveditelnost. Mimo jiné je i spoluzakladatelem a aktivním podporovatelem Česká rada pro šetrné budovy, z.s. (CZGBC).
- Obsah: Příspěvek se zaměří na aplikaci Evropské taxonomie v návrhu, rekonstrukci a akvizici budov, což v blízké době mine málokterý stavební projekt. Zmíněná budou i propojení a porovnání se zavedenými certifikačními systémy budov.
14:00 - 14:20 | Přednáška 9: Jak měřit uhlíkovou stopu českého stavebnictví
- Přednášející: Centrum pasivního domu, z.s./UCEEB, Ing. Julie Železná, PH.D., vedoucí teamu Udržitelná výstavba
- Obsah: Výpočet GWP (Global warming potentials) bude součástí PENB pro všechny nové budovy od 1.1. 2030 (pro užitnou podlahovou plochou větší než 1 000 m2 od 1.1.2028). Důležitými prvky úspěšné implementace bude zejména: a) definování jednotného metodického rámce hodnocení GWP; b) vytvoření jednotné národní LCA (life cykle assessment) databáze stavebních materiálů a produktů; c) vznik výpočetního nástroje respektujícího národní specifika a dostatečně obsáhlého statistického vzorku případových studií budov.
14:20 - 14:40 | Přednáška 10: Udržitelná vize budoucnosti: shrnutí dne a výzva k akci. Co vy na to?
- Přednášející: Změna k lepšímu, z.s., Jenda Perla, executive director
14:40 - 15:00 | Panelová diskuze a prostor pro otázky: Jak na udržitelné budovy
- Moderátor: Změna k lepšímu, z.s., Jenda Perla, Executive Director
- Obsah: Shrnutí klíčových bodů a závěrů z odpoledního programu. Prostor pro otázky a diskusi s přednášejícími.
Vstupenku na veletrh si můžete stáhnout ZDARMA ZDE
Budeme se na Vás těšit.