Úvod k navrhování pasivních a nulových domů (kurz A)
přejít na seznam akcí11.2.2014 8:30 - 17:00
Praha, Olšanská 1a, budova SUDOP
1 936 Kč
35 míst
Nabízíme vám skvělou příležitost, jak jít v čele nových trendů ve stavebnictví: profesionální a nezávislý kurz pro odborníky i nadšené amatéry zaměřené na problematiku návrhu a stavby domů s velmi nízkou energetickou náročností. Naučíme vás přemýšlet o energetických úsporách, poznat návrh, realizaci a kontrolu staveb do detailu, ukážeme vám konkrétní příklady řešení z praxe a poradíme, kde získat další informace. Součástí je praktická ukázka optimalizace návrhu pasivního domu!
Co se v kurzu dozvíte?
Úvod k navrhování pasivních a nulových domů je základní kurz ze série školení pořádaných nezávislým expertním sdružením Centrum pasivního domu. Jde o jednodenní kurz určený pro inspiraci a pochopení základních principů návrhu pasivních a nulových domů. Určený je odborníkům, potenciálním investorům a všem, kdo se o problematiku nízkoenergetické výstavby zajímají a chtějí získat informační náskok.
Uchazeči získají osvědčení o absolvování kurzu autorizované Centrem pasivního domu.
Délka kurzu:
1 den, 7 x 45 min. teoretické výuky s interaktivními prvky a prostor na diskuzi, konzultace a dotazy na závěr
Cena:
1 936 Kč vč. DPH (členové CPD 30% sleva, studenti 50% sleva)
Komu je kurz určen:
Architektům, projektantům, zástupcům státní správy, studentům stavebních oborů ale i potenciálním investorům a dalším zájemcům o problematiku.
Podrobný obsah:
- Úvod do problematiky pasivních a nulových domů
- Legislativní rámec a normy ve vztahu k budovám s velmi nízkou energetickou náročností
- Základní principy návrhu energeticky úsporných objektů
- Dobré i špatné příklady z praxe
- Obálka budovy, tepelné mosty, okna, průvzdušnost
- Systémy TZB – větrání, vytápění, ohřev teplé vody, zdroje tepla v pasivním domě
- Praktická ukázka optimalizace návrhu směrem k pasivnímu standardu
Proč pasivní a nulové domy?
Ceny energií ve střednědobém horizontu stoupají a lidé se čím dál více ohlížejí po energeticky úsporných řešeních. Investory čím dál tím více zajímá také kvalitní a zdravé vnitřní prostředí domů – čistý vzduch, stále klima, optimální teplo a vlhkost. Standard pasivního (nebo dokonce nulového domu) je jasnou odpovědí na tyto požadavky. Jelikož výstavba energeticky úsporných domů bude od roku 2020 (pro veřejné stavby dokonce už od 2018) povinná, absolvováním kurzů Centra pasivního domu získáte jednoznačnou výhodu před konkurencí.
Zájem o energeticky úspornou výstavbu se zvyšuje každým rokem a investoři vyžadují profesionály, kteří si dokáží poradit s výzvami, které výstavba v pasivním standardu přináší. Přidejte se mezi ně!
Semináře v roce 2016 byly podpořeny z Programu švýcarsko – české spolupráce. Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swiss-contribution.admin.ch
Lektor
Absolvent Fakulty stavební VUT v Brně, obor Pozemní stavby, zaměření na navrhování pozemních staveb a certifikovaný projektant pasivních domů. Pracoval jak v projekční kanceláři, zaměřující se na pasivní domy, tak pro dodavatele specializovaných stavebních materiálů. Aktuálně působí v Centru pasivního domu jako odborný poradce. Jeho hlavní náplní je poradenství, optimalizace projektů a stavebních detailů, publikační a přednášková činnost.
Alternující lektoři
Absolvent Fakulty stavební STU v Bratislavě. O pasivní domy a přírodní materiály se zajímá od roku 2003. Po roční inženýrské praxi v Anglii nastoupil od roku 2007 jako odborný poradce do Centra pasivního domu. Hlavní náplní je publikační činnost, tvorba metodických materiálů, poradenství, přednášková činnost a lektorování na odborných seminářích. Autor řady publikací a studií o pasivních domech a článků v odborných časopisech. A majitel pasivního domu z přírodních materiálů.
*1958, architekt, publicista, pedagog. Fa ČVUT 1982. Řemeslu se vyučil v ateliéru Gama Karla Pragera pod vedením architekta Petra Svobody, poté následovala praxe v projektových kancelářích velkých dodavatelských firem (IPS – dnes Skanska). Po listopadu 1989, na základě konkursu roční stáž v Paříži u CBC, dále zaměstnán v atelieru Omikron Martina Kotíka.
Od roku 1995 jako nezávislý architekt, vlastní atelier s širokým záběrem profesních zájmů. Dlouhodobě se věnuje problematice bydlení, včetně tvorby interiérů a designu. V oblasti bytové výstavby má registrováno několik patentů. Zabývá se rovněž stavebním právem a poradenstvím. Při realizacích, v tisku, v televizi a přednáškovou činností popularizuje aspekty energeticky úsporného bydlení, moderních dřevostaveb, pasivních domů. Byl dlouholetým členem a předsedou Stavovského soudu České komory architektů, zakladatel Centra pasivního domu, nyní předseda rady. Dále člen Asociace interiérových architektů a Obce architektů a v redakčních radách časopisů Tepelná ochrana budov a Energeticky soběstačné budovy. Autor několika knih z oboru. Profesionální lektor v oboru udržitelných staveb a pasivních domů. Od roku 2012 učí mladé architekty navrhování staveb na katedře architektury FSv ČVUT. Je garantem a vyučujícím nového oboru pasivní domy na VOŠ Volyně a VOŠ Dušní v Praze.
Vybrané práce: Pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích (5 ocenění), Luxusní pasivní bytový dům Bubeneč gardens (v realizaci), pasivní Dům stromů v Průhonicích, několik desítek nízkoenergetických a pasivních rodinných domů, včetně televizního „Domu snů“.
Ing. arch. Martin Augustin, Ph.D.
Absolvent FA ČVUT (1997), doktorské studium tamtéž (disertace 2007). Působí jako nezávislý architekt. V posledních letech se zaměřuje na oblast energeticky efektivních staveb s využitím poznatků aktuálního vývoje technologicky pokročilých staveb a odborných kontaktů v zahraničí. Od roku 2011 spolupracuje s CPD (odborný lektor a spoluautor odborných kurzů). V letech 2002-2018 působil na FA ČVUT a FSv ČVUT v Praze. Zabývá se také teorií architektury a urbanismu, především tématem vývoje architektury a zásahům moderní architektury do historického prostředí.
Vystudoval střední průmyslovou školu dřevařskou a Mendelovu univerzitu v Brně – obor dřevostavby a dřevěné prvky staveb. Po absolvování pracoval jako stavbyvedoucí a rozpočtář u firem, zabývající se stavbou pasivních dřevostaveb. V současné době pracuje jako Projektant v ateliéru ELAM Ing. arch. Mojmíra Hudce, kde se zabývá projektováním zděných staveb a dřevostaveb v pasivním standartu a jejich optimalizaci v programu PHPP. Od roku 2013 je vlastníkem certifikátu Certified European Passive House Designer od Passivhaus Institutu v Darmstadtu.
Dále se věnuje publikační a lektorské činnosti formou přednášek pro studenty Mendelovy univerzity v Brně – obor Stavby na bázi dřeva, přednášek trvale udržitelného rozvoje v rámci Národního stavebního centra a lektorováním kurzů Centra pasivního domu.
Ing. Kateřina Mertenová, Ph.D.
Architektka a projektantka, zabývá se projektováním, poradenskou, lektorskou a přednáškovou činností v oboru energeticky pasivních staveb. Vyučuje navrhování energeticky efektivních staveb na Fakultě stavební ČVUT v Praze, spolupracuje s Centrem pasivního domu na vzdělávacích kurzech, organizuje a vede odborné exkurze. Pracovala v ateliéru PAUAT Architekten ve Welsu v Rakousku. Věnuje se také teorii a dějinám architektury a zahrad.
- Konzultant v oblasti výstavby energeticky efektivních budov a OZE. Specializuje se na komplexní přístup při navrhování a optimalizaci budov zahrnující nízkou energetickou náročnost, kvalitu vnitřního prostředí, efektivní využití obnovitelných zdrojů energie a adaptaci budov na změnu klimatu.
- Od roku 2009 senior konzultant v oblasti energetických úspor a stavebně fyzikálního posouzení staveb ve společnosti PORSENNA o.p.s.
- Od roku 2012 se věnuje lektorské a publikační činnosti, mj. jako lektor Centra pasivního domu.
- Od roku 2015 člen týmu aliance Šance pro budovy, kde jako odborný konzultant spolupracuje na přípravě a vyjednávání podmínek dotačních programů (NZÚ, OPŽP, IROP, OPPIK, apod.), přípravě a novelizaci legislativních předpisů a na strategii renovace budov a jejich adaptaci na změnu klimatu.
- Člen pracovní skupiny MPO k novele vyhlášky č.264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov, vyhlášce č. 141/2021 Sb. o energetickém posudku, vyhlášce č.140/2021 Sb. o energetickém auditu, a dalších.
Absolvent VUT FAST Brno a autorizovaný inženýr v oboru pozemní stavby. Dále absolvent kurzu Navrhování pasivních domů, vlastník certifikátu Certified European Passive House Designer od Passivhaus Institutu v Darmstadtu a člen sdružení Centrum pasivního domu.
Problematice úsporných budov se věnuje od roku 2000, postupně se zájmově dostal přes úsporné a nízkoenergetické domy až k pasivním domům. Po praxi v několika projekčních kancelářích nyní působí na volné noze ve vlastním ateliéru specializujícím se na pasivní domy.
Kontakt:
V případě zájmu o další informace nás prosím kontaktujte na seminare@pasivnidomy.cz nebo telefonu 777 479 144.
Speciální cenové podmínky:
Akce pro laiky a odborníky
Připojte se k dvoudennímu vzdělávacímu programu o udržitelných budovách, který je zcela zdarma! Získejte informace, navažte kontakty, diskutujte s odborníky.
Přijďte za námi na veletrh nízkoenergetických, pasivních a nulových domů. Náš vystavovatelský stánek i společné poradenské centrum najdete v hale 2, sektor B - číslo stánku 2B10.
Načerpejte inspiraci na Fóru CPD. Získejte cenné rady a tipy od odborníků pro plánování a realizaci vaší největší životní investice – vysněného bydlení.
Načerpejte inspiraci na Fóru CPD. Získejte cenné rady a tipy od odborníků pro plánování a realizaci vaší největší životní investice – vysněného bydlení.
Připojte se k praktickému webináři, ve kterém vás provedeme klíčovými kroky chytré renovace. Získáte od nás ty nejdůležitější tipy a doporučení "jak na to".
Připojte se k webináři, v němž se zaměříme na inovativní a funkční zateplení obálky budovy a řešení stavebních detailů. Probereme širokou škálu přístupů.
Webinář pro odborníky: Naučte se renovovat domy chytře. Budeme postupovat od konceptu k detailu, abyste si osvojili princip nastavení energetického konceptu.
Připojte se k nejucelenějšímu a nejrozsáhlejšímu renovačnímu kurzu, ve kterém se dozvíte vše, co potřebujete znát pro komplexní návrh hluboké sanace budov.
Komplexní vzdělávací program o udržitelnosti ve stavebnictví a real estate, kde se naučíte své projekty připravovat na požadavky ESG.