Zimní technická škola

přejít na seznam akcí

28.1. - 29.1.2025 9:00 - 15:30

VUT Brno, Fakulta stavební, Veveří 95, Brno

zdarma

150 míst

Připojte se k dvoudennímu vzdělávacímu programu o udržitelných budovách, který je zcela zdarma! Získejte informace, navažte kontakty, diskutujte s odborníky.

Pro koho je kurz určen:

  • pro studenty
  • pro širší odbornou veřejnost

Popis akce:

Akce vznikla ve spolupráci s Vysokým technickým učením v Brně a členy CPD a je určena nejen studentům, ale i širší odborné veřejnosti. Prioritně se zaměřuje na širokou škálu témat s tématikou pasívních a udržitelných budov.

Zdarma se tak můžete zúčastnit celé řady přednášek.

Každá přednáška je provázána praktickou ukázkou nebo řešením “problému” a samozřejmě nebude chybět ani prostor pro diskusi.

Nenechte si ujít tento unikátní dvoudenní vzdělávací program!

Proč se zúčastnit?

  • Získejte nejnovější informace a poznatky o udržitelných a pasivních budovách.
  • Navažte nové kontakty.
  • Zeptejte se odborníků, kteří vám budou k dispozici i pro osobní konzultace.

Zaregistrujte se již nyní. Kapacita míst je omezena.

úterý 28. 1. 2025

9:00–9:10

Úvodní slovo a krátké představení Fakulty stavební
prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně

9:10–9:40

Hodnocení udržitelnosti ve stavebnictví
Ing. Karel Struhala, Ph. D., Vysoké učení technické v Brně

Čtěte více

Vzhledem k naléhavosti problémů spojeným s klimatickými změnami je důležité zaměřit se na dekarbonizaci průmyslu. Tato prezentace představuje metodu hodnocení životních cyklů budov (LCA, Life-Cycle Assessment) a její význam pro kvantifikaci jejich environmentálních, sociálních a ekonomických dopadů. V prezentaci je představen základní normativní rámec této metody (normy ISO 14040 a EN 15978), její principy a příklady aplikací: Environmentální prohlášení o produktu (EPD, Environmental Product Declaration), ESG (Environmental, Social Governance) reporting a multikriteriální hodnocení budov, jako česká metodika SBToolCZ.

9:40–10:10

Projekt dřevostavby pasivního bytového domu v Liberci z CLT
Václav Pinďák, 3AE s.r.o.

10:10–10:40

Co je soběstačnost?
Ing. Rostislav Kubíček

10:40–11:10

Správná koordinace je základ
Ing. Kristýna Cigánková, Evora Design s.r.o.

  • Projektování v Revitu a koordinace na stavbě + nejčastější problémy
11:10–11:40

Jak automatizace změní váš domov?
Filip Kubín, Evora Smart s.r.o.

Čtěte více
  • Základy chytré domácnosti: Jak fungují systémy jako Loxone a co vám mohou nabídnout.
  • Výhody automatizace: Úspora energie, zvýšení bezpečnosti a komfortu.
  • Zónové vytápění, nebo VZT: Jak efektivně řídit teplotu v domě podle individuálních potřeb a jak efektivně větrat.
  • Propojení systémů: Osvětlení, zabezpečení, multimédia a další technologie v jedné aplikaci.
  • Příklady reálných instalací a jejich přínosy.

Cílem přednášky je ukázat, jak díky moderní automatizaci můžete žít pohodlněji, efektivněji a s nižšími provozními náklady.

12:00–13:00 Oběd
13:00–13:30

Systémovost řešení nuceného větrání s rekuperací tepla
Ing. Petr Bednář, Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

13:30–14:00

Těsnost větrání
Dalimil Petrilák, Alkion service s.r.o.

Čtěte více

S rostoucími cenami energií a přísnými požadavky na pasivitu objektů se do centra pozornosti dostává postupně také účinnost vzduchotechniky. Těsnost VZT potrubí je dlouhodobě faktor, který je obtížné dodržet při realizacích. Na trhu se ale objevují technologie, které dokáží garantovat třídy těsnosti VZT potrubí a to až na kategorii ATC2(D) jak u novostaveb, tak u již existujících budov. Vyšší těsnost potrubí se může projevit na úsporách při provozu ventilátorů až o 40 %, což má dopady i na projektování a realizaci novostaveb.

14:00–14:30

Vzduchotěsnost
Ing. Jiří Kasal, CIUR a.s.

Čtěte více
  • Požadavky na vzduchotěsnost jsou rok od roku čím dál tím více sledovaným parametrem. Závady způsobené nesprávně provedenou vzduchotěsnící vrstvou mohou přinést značné komplikace nejen majiteli, ale hlavně realizační firmě, která nese zodpovědnost a záruku za odvedenou práci. Je nutné platit vícenáklady spojené s dodávkou energie na vytápění? Je nutné řešit komplikace spojené s tepelnými mosty, způsobenými defekty vzduchotěsnící vrstvy? Jak samotný blower door test probíhá dnes, již není tajemstvím. Dle čeho se kvalita odvedené práce posuzuje a jaké jsou kategorie klasifikace budov, známe také. Ale známe cestu, jak dosahovat stabilně příznivých hodnot průvzdušností a prodloužit tak maximálně životnost stavby? Zcela zásadní vliv má již samotný návrh budovy, její koncepce/členitost. Z toho vyplývají detaily, na které je třeba se zaměřit. Ideální cestou je dodržování určitého systému jak v podobě použitých materiálů, tak postupů prací, na který se váže celá řada proměnných.
  • Součástí této přednášky budou ukázky nejčastějších chyb při provádění vzduchotěsnící vrstvy a prostupů. Zároveň také poslední trendy v materiálech, které zajišťují vzduchotěsnost.
14:30–15:00

Vápenopískové a strojové zdění
Vlastimil Sova, KM Beta a.s.

středa 29. 1. 2025

9:00–9:30

Pokročilá akumulace tepla v energeticky flexibilních budovách
prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně

Čtěte více

Příspěvek je zaměřen na využití akumulace tepla při změnách skupenství v budovách za účelem zvýšení tepelné stability místností a zvýšení energetické flexibility budov. Energeticky flexibilní budova dokáže komunikovat s chytrými sítěmi a dokáže využít energii zejména z časově proměnlivých obnovitelných zdrojů na pokrytí provozní energetické náročnosti. Energeticky flexibilní budovy tak mohou urychlit přechod k bezuhlíkovému energetickému systému a  mohou být součástí řešení v budoucích energetických sítích, ve kterých bude pravděpodobně kolísat produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Akumulaci tepla při změnách skupenství se autor věnuje již od roku 2003. Autor dlouhodobě spolupracuje s kolegy z Fakulty stavební, Fakulty strojního inženýrství a Fakulty chemické VUT v Brně při vývoji a výzkumu akumulace s využitím materiálů se změnou skupenství (PCMs).

9:30–10:00

Porovnání nákladů na provoz domu
Ing. Martina Kuchařová, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., značka ENERGY SYSTEMS

Čtěte více

Přednáška bude zaměřena na detailní srovnání různých technologických řešení využívaných v pasivních domech. Konkrétně se budeme věnovat porovnání elektrického podlahového vytápění a tepelného čerpadla v kombinaci s řízeným větráním s rekuperací tepla a fotovoltaickými panely. Posluchači se seznámí s výhodami a nevýhodami jednotlivých systémů. Dále budou prezentována konkrétní čísla a porovnání nákladů na pořízení, instalaci a provoz těchto technologií. Praktická část přednášky bude zaměřena na konkrétní případovou studii pasivního domu, kde budou představeny reálné zkušenosti.

10:00–10:30

Úspory se skrývají v detailech, stačí je jen nalézt - Katalog tepelných vazeb
Ing. Michal Šenkýř, Wienerberger, s.r.o.

10:30–11:00

Využití VakuPRO® a PROPASIV® Aerogel pro rekonstrukce a novostavby
Jiří Heger, PROPASIV s.r.o.

11:00–11:30

Možnosti využití vodíku v energetice budov
Ing. Valtr Sodomka, MESSY s.r.o.

Čtěte více

Je pravděpodobné, že v následujících letech se vodík stane součástí energetického mixu všech evropských států. Jeho možná role v energetice budov je velice široká, kdy na jedné straně představuje cílovou variantu pro využití plynných paliv a na straně druhé reálnou možnost vytvoření energeticky nezávislých stavebních celků. V rámci prezentace bude popsán řetězec výroby, transportu, skladování a využití vodíku, jakož i realizované tuzemské a zahraniční realizace.

11:30–12:00

Konstrukční systém DEKPANEL
Ing. Pavel Uherka, DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o., DEKWOOD

Čtěte více

Přednáška představí moderní stavební systém masivních dřevěných panelů DEKPANEL, který vyrábí společnost DŘEVOSTAVBY BISKUP (člen CPD). Distribuci a technickou podporu pro projektanty a stavebníky zajišťuje firma DEKWOOD. Účastníci se seznámí nejen s principy systému DEKPANEL, ale také s digitálními nástroji DEKSOFT, které usnadňují efektivní navrhování staveb. Součástí prezentace budou i vzdělávací platformy DEKSOFT a DEK Prime, zaměřené na profesní rozvoj. Závěrečná část se bude věnovat konkrétním ukázkám návrhů a realizací staveb, které demonstrují široké možnosti využití systému DEKPANEL.  

13:00–13:30

Výplně otvorů do pasivních staveb
Ing. Ivo Zeman, DAFE - PLAST Jihlava, s.r.o.

Čtěte více

Přístup a formy integrovaného projektování

  • Základní přístupy při navrhování NED a PD
  • Řešení obvodových plášťů a okenních výplní
  • Detaily a formy předsazené montáže DAFE-Purex
  • Nové profilové systémy – kompozitní materiály
  • Vývojové formy integrovaného stínění Dafe EF+
13:30–14:00

Na skle záleží a bude stále více
Ing. Pavel Nečas, Saint Gobain Construciton Products CZ a.s., divize Glass

14:00–14:30

Systém předsazené montáže oken Triotherm+
David Karfík, Meesenburg s.r.o.

14:30–15:00

Stavební a technický dozor - zděné stavby, dřevostavby
Ing. Otakar Hobza, Stavební dozor BRNO - Ing. Otakar Hobza
Problémy současného stavebnictví, význam účasti stavebního dozoru na celém procesu stavby

 

VUT stavební fakulta

Přednášející

prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D.

Fakulta stavební - Vysoké učení technické v Brně

prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D.

Je absolventem Fakulty stavební VUT v Brně a na jejím Ústavu pozemního stavitelství působí 20 let, od roku 2020 jako profesor. Jeho výzkumná a vývojová činnosti je dlouhodobě zaměřena na problematiku akumulace tepla při změnách skupenství a její využití v budovách za účelem zvýšení jejich energetické flexibility a snížení spotřeby neobnovitelní primární energie. Jeho pedagogická činnost je zaměřena na výuku předmětů souvisejících se stavební tepelnou technikou, výstavbou budov s nízkými provozními energiemi a multikriteriálním hodnocením budov. Je garantem bakalářského a navazujícího magisterského studijního programu Environmentálně vyspělé budovy. Je autorizovaným inženýrem pro obor Pozemní stavby a předsedou normalizační komise TNK 43 – Stavební tepelná technika při České agentuře pro standardizaci.

Ing. Rostislav Kubíček

Certifikovaný projektant pasivních domů, autorizovaná osoba České komory autorizovaných inženýrů.

Problematice pasivních domů se věnuje od roku 2000. Vystudoval střední průmyslovou a vysokou školu stavební v Brně (SPŠ S, VUT FAST). První zrealizovaný projekt pasivního domu roku 2005. Od roku 2007 se na plný úvazek věnuje projektování pasivních domů na základě výpočtů v programu PHPP 2007. V roce 2010 se stal certifikovaným projektantem pasivních domů. 

Ing. Václav Pinďák

3AE s.r.o.

Radní pro přijímání nových členů.

Ing. Václav Pinďák

Vystudoval obor Dřevařství na MZLU v Brně. Již 15 let působí ve společnosti 3AE, která se zabývá realizací dřevostaveb z CLT, vede Obchodní oddělení. Za tuto dobu se technologie pro realizaci pasivních domů proměnila několikrát a vždy bylo nutné na tyto možnosti reagovat, a to je jedna z činností jeho práce v této společnosti. 

Ing. Kristýna Cigánková

Absolventka prestižní Fakulty stavební VUT v Brně, obor Pozemní stavby se specializací na technické zařízení budov (TZB).

Od roku 2015 působí v renomované firmě EVORA CZ jako zkušený projektant vytápění, ZTI a vzduchotechniky s hlavním zaměřením na pasivní objekty.
V roce 2019 se stala vedoucím projekčního oddělení a následně jednatelkou a provozní ředitelkou společnosti Evora Design s.r.o.

Její odbornost zahrnuje především optimalizaci systémů TZB v rámci pasivních staveb, koordinaci a návrhy inovativních řešení pro konkrétní systémy TZB. Tato kombinace zkušeností a odborných znalostí přináší klientům skutečnou hodnotu a důvěru v kvalitu poskytovaných služeb. 

  • Lektorka expertních kurzů Centra pasivního domu
  • Energetický specialista MPO č. 1966
  • Energetické poradenství EKIS 

Ing. Jiří Kasal

Pracuje jako produktový manažer ve společnosti CIUR a.s., kde se specializuje na materiály zajišťující vzduchotěsnou obálku budov. V rámci svých dlouhodobých zkušeností a poznatků z praxe provádí zároveň školení a přednášky, kde se snaží vysvětlit výhody systémových řešeních, poukázat na nejčastější chyby, se kterými se setkává a zároveň také představuje novinky a nové trendy v tomto sortimentu.

Ing. Martina Kuchařová

Nepodcenit roli energetického poradce při plánování stavby nebo rekonstrukce se vyplatí. Ráda Vám pomohu navrhnout ideální řešení, které Vám dopomůže k získání maximální výše dotace a zajištění co nejnižších nákladů. Energetickou účinností budov se zabývám od roku 2008.

Jiří Heger

Zakladatel a jednatel PROPASIV s.r.o. se již více než 15 let věnuje problematice přerušení tepelných mostů. Díky svým bohatým zkušenostem umí navrhnout skutečně funkční řešení, při kterých jsou využity moderní technologie a postupy.

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu v Brně. Do stavebnictví pronikl prostřednictvím dlouholetého působení ve společnosti UNILUX A.G., která se specializuje na výrobu oken a dveří. Jeho pozornost upoutala absence řešení tepelných mostů při montážích oken, a proto se na tento problém zaměřil. Postupně vyvinul i postupy a technologie pro řešení tepelných mostů nejen v okolí oken, ale i v dalších problematických místech.

Nejnověji se zaměřuje na popularizaci vakuové tepelné izolace VakuPRO® - nejefektivnější tepelné izolace. Své know-how předává jak kolegům dovnitř firmy, tak studentům, odborníkům i zájemcům z řad laické veřejnosti na přednáškách, konferencích a specializovaných akcích.

Ing. Valtr Sodomka

Absolvent ČVUT fakulty strojní. Dlouhodobá praxe v energetice budov. Vedoucí vodíkového programu Messy s.r.o. a APOKS z.s.. Energetický specialista. Znalec v oboru odvodu spalin.

Vlastimil Sova

KM Beta a.s.

Radní pro členskou základnu - stavební materiály.

Vlastimil Sova

Technický konzultant společnosti KM BETA a.s.

Ve firmě KM Beta a.s. působí už celých 20 let jako technický konzultant. Spolupracuje na developerských projektech s projektanty a architekty. Širokou veřejnost seznamuje s tématem energeticky úsporných staveb. Zaškoluje realizační firmy v dodržování pracovních postupů a stavebních detailů vápenopískového zdicího systému Sendwix.

Ing. Pavel Nečas

Stavebnímu sklu se věnuje od roku 2005, po absolvování Fakulty stavební VUT v Brně začínal jako obchodně technický zástupce pro projektové zakázky, poté jako produktový specialista. V současnosti působí jako projektový manažer ve společnosti Saint-Gobain Glass. Je zodpovědný za technické konzultace a specifikace skel v projektech v České a Slovenské republice. Kromě technické podpory architektů, investorů a zpracovatelů skel se podílí i na vývoji a zavádění nových produktů a digitálních nástrojů.

David Karfík

Od roku 2014 je součástí společnosti Meesenburg s.r.o.

Je technickým poradcem v oblasti montáže oken a decentrálních větracích systémů.

Ing. Otakar Hobza

Stavební a technický dozor

Ing. Otakar Hobza

Stavební a technický dozor - zděné stavby, dřevostavby

Ing. Petr Bednář

obchodně-technický zástupce pro komfortní větrání Zehnder

Je obchodně-technickým zástupcem české pobočky švýcarské firmy Zehnder Group, která je největším evropským výrobcem systémů komfortního větrání s rekuperací tepla a jedničkou na českém trhu. Vystudoval obor Technika životního prostředí na Fakultě strojního inženýrství ČVUT v Praze. Po 11 letech v oblasti realizace kompletních TZB celků (VZT, ÚT, CHL, ZTI, ELI) nastoupil do firmy Zehnder na pozici obchodně-technického zástupce. Je interním lektorem školicího centra Zehnder Climate Center pro oblast komfortního větrání se specializací na projekty, bytové domy a veřejné objekty.

Ing. Ivo Zeman

Absolvent oboru pozemní stavitelství, se zaměřením na stavební fyziku na ČVUT Praha. V letech 1983–1990 působil jako hlavní inženýr projektů ve firmě STAVOPROJEKTA Liberec. Od roku 1991 byl u zrodu obchodního zastoupení REHAU pro českou republiku. Zde působil více jak 20 let na pozici technického poradce pro odbornou veřejnost i státní odborné instituce. Nositel a vlastník užitných vzorů a patentů v oblasti výplní otvorů. Člen přípravného výboru pro implementaci programu ZÚ, člen ČKLOP, je autorizovanou osobou v oboru pozemní stavby. V současné době působí, mimo jiné, na pozici senior konzultant ve firmě DAFE - PLAST Jihlava.

Filip Kubín

Filip Kubín je ředitelem vývoje a projekce a také jednatelem společnosti Evora Smart s.r.o. Celý život ho baví automatizace a obnovitelné zdroje, a to od jednoduchých projektů až po komplexní řešení pro velké budovy nebo průmyslové aplikace. Před založením firmy Evora Smart pracoval v nadnárodní korporaci, kde se zaměřoval na měření a regulaci pro petrochemický průmysl. Specializuje se na implementaci a optimalizaci systémů z hlediska energetické úspory pomocí energetického managementu. Zajímá se o moderní technologie, elektromobilitu a vývoj softwaru i hardwaru.

Ing. Karel Struhala Ph.D.

Fakulta stavební - Vysoké učení technické v Brně

Ing. Karel Struhala Ph.D.

Autor je absolventem Fakulty stavební VUT v Brně, kde v současnosti působí jako odborný asistent na Ústavu pozemního stavitelství. Dlouhodobě se věnuje problematice udržitelnosti stavebnictví, konkrétně hodnocení dopadů staveb (a stavebních materiálů) na životní prostředí.

Ing. Pavel Uherka

DEKWOOD s.r.o.

Ing. Pavel Uherka

Jsem absolvent VUT Brno obor NPS se zaměřením DP na Tepelně - vlhkostní analýzu konstrukcí masivních dřevostaveb (roubenek). Již během studia jsem začal pracovat v DEK stavebninách, kde jsem se postupně specializoval na technickou podporu a navrhování masivních dřevostaveb v rámci DEKWOOD s.r.o. Především pak na systém DEKPANEL, který jsem použil mimo jiné i na „totální rekonstrukci“ domu, kde nyní žijeme.

Dalimil Petrilák

Zakladatel a spolumajitel české rodinné firmy Alkion service s.r.o., která se od roku 2009 specializuje na čištění a těsnění vzduchotechnických systémů. Je držitelem mezinárodních certifikátů jako je ASCS (Air Systems Cleaning Specialist) a je vice-prezidentem evropské asociace EVHA (Asociace pro čistou vzduchotechniku). Firma Alkion je největším poskytovatelem těchto služeb na českém trhu a působí v řadě evropských zemí.

Akce pro laiky a odborníky

Připojte se k dvoudennímu vzdělávacímu programu o udržitelných budovách, který je zcela zdarma! Získejte informace, navažte kontakty, diskutujte s odborníky.

laik odborník

Přijďte za námi na veletrh nízkoenergetických, pasivních a nulových domů. Náš vystavovatelský stánek i společné poradenské centrum najdete v hale 2, sektor B - číslo stánku 2B10.

laik

Načerpejte inspiraci na Fóru CPD. Získejte cenné rady a tipy od odborníků pro plánování a realizaci vaší největší životní investice – vysněného bydlení.

laik

Načerpejte inspiraci na Fóru CPD. Získejte cenné rady a tipy od odborníků pro plánování a realizaci vaší největší životní investice – vysněného bydlení.

laik

Připojte se k praktickému webináři, ve kterém vás provedeme klíčovými kroky chytré renovace. Získáte od nás ty nejdůležitější tipy a doporučení "jak na to".

odborník

Připojte se k webináři, v němž se zaměříme na inovativní a funkční zateplení obálky budovy a řešení stavebních detailů. Probereme širokou škálu přístupů.

odborník

Webinář pro odborníky: Naučte se renovovat domy chytře. Budeme postupovat od konceptu k detailu, abyste si osvojili princip nastavení energetického konceptu.

odborník

Připojte se k nejucelenějšímu a nejrozsáhlejšímu renovačnímu kurzu, ve kterém se dozvíte vše, co potřebujete znát pro komplexní návrh hluboké sanace budov.

laik odborník

Komplexní vzdělávací program o udržitelnosti ve stavebnictví a real estate, kde se naučíte své projekty připravovat na požadavky ESG.