1. dubna 2015
Apríl: Dotace na novostavby panelových domů ve stylu 70. let jen do konce roku!
Toužíte po bydlení v nezatepleném panelovém domě ve stylu 70. – 80. let? Pak neváhejte a využijte do konce roku 2015 vedle dotací Nová zelená úsporám také dotace na novostavby „paneláků“ se zdroji tepla na uhlí.
Aprílová zpráva
Lidé chtějí netěsná okna – lépe se dýchá
Na základě průzkumu společnosti EnergySim je bydlení v panelovém domě mezi Čechy nejoblíbenější. Byty jsou slunné, dispozičně dobře řešené a díky netěsným oknům se v nich i dobře dýchá.
„Mezi Čechy je nejpopulárnější panelový dům s označením VVÚ-ETA bez vnějšího zateplení s dřevěnými okny s netěsnými rámy“ dodává Ing. Duda ze společnosti EnergySim, který průzkum inicioval.
Měření kvality vnitřní prostředí také jasně potvrdilo, že před výměnou oken je koncentrace oxidu uhličitého (CO2) na přijatelné úrovni přesně jak požaduje hygienická vyhláška č. 20/2012 Sb., tedy 1500 ppm.
Měření koncentrace oxidu uhličitého v panelovém bytě po výměně oken a před výměnou (měření EnergySim).
Dotace budou výjimečně štědré
Státní fond živého prostředí se tedy rozhodl podpořit v roce 2015 novostavby v tomto standardu a vedle dotací Nová zelená úsporám vypsat dotace Nová červená úsporám. Podmínkou je, aby novostavba byla nehospodárná doslova v nepasivním standardu s potřebou tepla na vytápění nad 200 kWh/m2.rok.
Z pohledu vnitřního prostředí je podmínkou instalovat stará netěsná okna. Podpořeny budou pouze stavební soustavy VVÚ-ETA a BANKS. Z exteriéru musí být domy neomítnuté min. v padesáti odstínech šedivé barvy.
Maximální výše dotace bude 1 000 000 Kč na bytovou jednotku. V Praze a Libereckém kraji pak bude dotace navýšena o 10 %. Součástí dotace budou také čtyři vlněné deky, aby si uživatelé mohli sami regulovat, kudy jim bude proudit vzduch netěsnostmi oken.
Zda lidé následně využijí dotace na rekonstrukci této novostavby, ukáže čas. „Nutit nikoho nebudeme, ale byli bychom rádi, kdyby vlastníci domů v dalším roce zateplili. Rozhýbala by se tím prý opět ekonomika“ dodává vrátný pan Omáčka na Státním fondu.
Energetický auditor Ing. Petr Kotek, Ph.D ze společnosti EnergySim však doporučuje okna nevyměňovat. „Bude se vám lépe spát, koncentrace oxidu uhličitého v interiéru bude v normě a nebudou se rosit okna a vznikat plísně. Dostatečné větrání bytu bude zajištěno bez jakýchkoli technologií a bez potřeby okna otevírat.“ dodává Kotek. Tato tvrzení potvrzují i naměřené hodnoty CO2 (v grafu na začátku stránky).
Jediným malým nedostatkem programu jsou bohužel zvýšené náklady na energie ve výši 50 tis. Kč na bytovou jednotku, ale na řešení odpovědná ministerstva intenzivně pracují.
Naopak bonusem je větší soudržnost a nutnost časté komunikace se sousedy. Otopnou soustavu v panelovém domě je nutno často odvzdušňovat, a pokud se se sousedy v nejvyšších patrech rozumně domluvíte, bude vám i příjemné požadované teplo. Program tedy cílí i na sociální stránku věci.
Odborní dodavatelé z Ruska
Novostavby budou muset stavět pouze kvalifikovaní odborníci ve svém oboru. Odborní dodavatelé musí předložit reference ze 70. let minulého století. Těmto přísným kritériím vyhovují pouze stavební firmy z Ruska, které si již nyní v Karlových Varech navážejí betonové panely s SVT kódy. „Poptávka bude stoupat, a proto jedeme již nyní na 120 %“ sděluje Ing. Voloďa Stavič.
Výjimky v legislativě
Díky těmto dotacím dojde opět k novele zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření s energií a upravena bude i tepelně technická norma ČSN 730540. Stavební úřady povolí výjimečně i novostavbu v kategorii G – Mimořádně nehospodárná budova.
Jaké podklady si k dotaci připravit? Pro schválení dotace je nutná projektová dokumentace s popisky v azbuce, energetický posudek a průkaz energetické náročnosti, který vám vyhotoví společnost EnergySim.