10. září 2009
Autor projektu "Dům snů", architekt Josef Smola říká: "Navrhovat dřevostavbu je srdeční záležitost"
"Dům snů", hlavní hrdina nového televizního pořadu, je nízkoenergetická dřevostavba rodinného domu s parametry blížícími se standardu pasivního domu. To budoucím majitelům - vítězům soutěže - zajistí ekonomicky výhodný provoz jejich domácnosti.
Jednoduchá přízemní hmota s rozsáhlými stíněnými terasami a plochou střechou se přimyká k terénu, má výrazný horizontální charakter. Je obložena modřínovými palubkami s hnědou lazurou. Obytné místnosti jsou na osluněné strany bohatě prosklené. Dominantu kompozice tvoří nástavba zakrytá pultovou střechou sledující sklon terénu. Je odlišena stěrkovou omítkou v barvě kukuřice. Svým přesahem zároveň chrání vstup do domu.
Technologicky se jedná v českých podmínkách o ojedinělou stavbu. Veškeré použité materiály a výrobky jsou přátelské k životnímu prostředí, mají minimální ekologickou stopu (svázané emise skleníkových plynů). Dřevěná prefabrikovaná nosná konstrukce na bázi tenkostěnných nosníků Steico a OSB desek, tepelné izolace převážně z dřevité vlny a konopí, částečné hliněné omítky, zelené vegetační střechy, které akumulují vlhkost a pomohou integraci domu do okolní krajiny. Skladby konstrukcí jsou certifikovány. Okna jsou dřevěná s třískly, určená pro pasivní domy od společnosti Slavona. Českou premiéru mají rohová okna v bezrámovém provedení nároží.
Dispoziční řešení je na úrovni přízemí v bezbariérovém uspořádání. Je velmi flexibilní - umožňuje dispozici 5+1, nebo 6+kk. Podle výběru stavebníka oddělenou jídelnu s kuchyní, nebo naopak spojenou s obývacím pokojem, případně vícegenerační bydlení. Do podkroví je možné vestavět obytné galérie. Jako nadstandardní vybavení je instalována solná jeskyně, volitelným zařízením je například sauna.
Stavba je vybavena systémem teplovzdušného vytápění a řízeného větrání s rekuperací tepla společnosti Atrea. Chlazení zajišťuje malé tepelné čerpadlo. Doplňkovým zdrojem tepla je uzavřená krbová vložka na dřevo, obezděná akumulační stěnou z nepálených hliněných cihel. Voda pro vnější bazén je vyhřívána solárními kolektory. Dešťové vody ze střech jsou jímány, recyklovány a slouží ke splachování toalet, přebytek se vsakuje na pozemku.
Dohled nad stavbou mají autorský dozor Josef Smola, technický dozor stavebníka Zdeněk Kaňa, stavbyvedoucí Pavel Husek ze společnosti H.L.C. Hodonín s.r.o., která je zároveň generálním dodavatelem stavby. Tento tým stavbu nejen navrhl, zajistil její povolení (prostřednictvím autorizovaného inspektora Milana Teigisera), účinkuje v pořadu, ale také se podílel jako odborní poradce na scénáři. Jsou zároveň Podporujícími členy občanského sdružení Centrum pasivního domu.
Autorská spolupráce na projektu: Ing. Kateřina Mertenová.
Projektová dokumentace rodinného domu byla poskytnuta pro potřeby pořadu na základě nevýhradní licence, je proto k dispozici (na základě smlouvy) dalším zájemcům, kteří by rádi bydleli v "Domu snů" ...
Pro Centrum pasivního domu, Josef Smola 16. srpna 2009