29. srpna 2022

Blower door test – proč měřit vzduchotěsnost pasivního domu?

Důležitým parametrem pasivních domů je vzduchotěsnost obálky budovy (tedy návaznosti stavebních prvků a konstrukcí). Netěsnosti totiž zvyšují provozní náklady domu (spolu se vzduchem nám utíká i teplo), mohou snížit životnost konstrukcí a zvýšit riziko zdravotní závadnosti (protože přispívají ke kondenzaci vlhkosti v konstrukcích a podporují tak jejich rychlejší degradaci, dále pak zvyšují riziko vzniku plísní a jejich vlivu na lidské zdraví). Netěsnosti obálky zkrátka ovlivní váš prožitek z bydlení. Vzduchotěsnost, nebo též průvzdušnost obálky domu zjistíte (odhalíte) s pomocí Blower door testu. Jak se provádí? A kde a proč se vám test vyplatí?

 

Úniky tepla neberte na lehkou váhu

Rozhodli jste se žít v pasivním domě pro to, abyste nemuseli utrácet horentní sumy za spotřebovanou energii a získali odpovídající komfort? Tak to asi chápete, že jakýkoliv proudění tepla konstrukcemi je v pasivním domě nežádoucí. O to se stará vzduchotěsná obálka kolem celého domu a kvalitní, optimalizovaný návrh. Těsné musí být všechny spoje a napojení (prostupy kabelů, trubek stejně jako např. napojení betonového stropu na obvodovou stěnu.

Jenže i mikroskopický otvor ve vzduchotěsné vrstvě může znamenat problém. Proč? Malým otvorem vniká, při rozdílu teplot v interiéru a exteriéru, do konstrukce vlhkost ve formě vodní páry. Pro představu – spárou širokou 1 mm a dlouhou 1 m při teplotě v interiéru 20 °C a relativní vlhkosti 50 % může denně z interiéru přibýt kolem 360 g vody, což je ročně 10–15 kg vody. A vlhké prostředí mají rády plísně. Kromě toho může netěsnost obálky způsobovat velké tepelné ztráty, rosení oken, špatné fungování vzduchotechniky a poddimenzování vytápění.

Proč Blower door test?

Protože i sebelepší odborník může udělat chybu (pouhým okem neviditelnou), je tu Blower door test. Test vzduchotěsnosti stavby, který se provádí s jediným účelem – prokázat, že je dům připravený vyměňovat vzduch mezi interiérem a exteriérem pouze řízenou a tudíž kontrolovanou formou.

Pokud měření odhalí případnou netěsnost, přichází na řadu hledání závady pomocí anemometru a kouřové tyčinky. Kouř je z tyčinky unášen přesně do místa, kde je obálka narušená a anemometr dokáže zaznamenat i nejmenší pohyb vzduchu a zobrazit jej na displeji. Tak může investor nechat nedostatky ihned opravit a měření opakovat.

Žádost o dotaci Nová zelená úsporám podávejte jedině s Blower door testem

Na stavbu energeticky úsporného domu poskytuje program Nová zelená úsporám až půlmilionovou dotaci. V rámci podpory oblasti B a v podoblasti C – Větrání je podmínkou k vyplacení podpory Protokol o měření průvzdušnosti obálky budovy (blower door test). Pro úplnost – je to měření průvzdušnosti obálky budovy pomocí tlakového spádu a provádí se podle ČSN EN ISO 9972.

Blower door test se provádí dvakrát. První test je již v průběhu výstavby domu – ihned po dokončení obálky, po zabudování oken a venkovních dveřích. Zjištěné netěsnosti lze v této fázi stavby ještě relativně snadno opravit za pomoci vhodných opatření.

Jak měření probíhá?

Infolisty - neprůvzdušnost

Otvor v obvodovém plášti budovy (obvykle vstupní dveře, proto blower door test) se osadí ventilátorem, který vytváří podtlak a přetlak v interiéru. Zařízení změří průtok vzduchu ventilátorem a předpoklad zní, že stejný objem vzduchu protéká i netěsnostmi v obálce stavby. Protože měřící zařízení řídí počítač, probíhá test zcela automaticky.

Norma samozřejmě určitou výměnu vzduchu povoluje, protože úplné vzduchotěsnosti by stavitelé dosáhli jen těžko. Co tedy znamená údaj pro pasivní rodinný dům: n50 ≤ 0,6 h-1? To, že se při přetlaku/podtlaku 50 Pa smí vyměnit maximálně 60 % objemu vzduchu v interiéru za hodinu.

Pokud chceme odhalit všechny nedostatky vzduchotěsné vrstvy, probíhá test ve chvíli, kdy jsou uzavřeny všechny otvory ve stavbě. Tím se myslí komíny, odpady a jiné neuzavíratelné otvory. Tak přesně odhalíme, kolik vzduchu ze stavby uniká.
Druhá metoda pak má za úkol zjistit, jaká je provozní těsnost objektu (tedy kolik vzduchu se vymění při běžném provozu domácnosti se zavřenými okny, dveřmi a větracími mřížkami.

Pravidelné větrání všechny chmury zahání

Asi vám při čtení článku taky proletěla hlavou otázka: a co budeme dýchat, když celý dům zaizolujeme? Aby se v interiéru nehromadila vlhkost a škodlivý oxid uhličitý, budete si buď muset zvyknout na pravidelné a řádné větrání okny (což znamená, že je budete vědomě otevírat každé 2 hodiny aspoň na 5 minut, i v noci), nebo se spolehnete technologii – na řízené větrání.

Větrací jednotky s rekuperací tepla už jsou nedílnou součástí pasivních domů. Nejen, že přispívají k nižší spotřebě energie v porovnání s běžným větráním během topné sezóny, ale přivádí neustále čerstvý vzduch bez prachu a pylů v průběhu celého roku. Při velmi nízkých či naopak velmi vysokých teplotách v exteriéru přispívají k příznivějšímu teplotnímu standardu. A dostatečné větrání přispívá ke snížení hodnot CO2, stejně jako dalších nežádoucích látek, které se uvolňují z lepidel a dalších chemikálií, které jsou součástí nábytku a vybavení domácností.

Vy se o nic nestaráte. Žádný průvan, žádný hluk, žádné plísně.

 

Hledáte odborníky? Tak už nehledejte
Potřebujete zkontrolovat neprůvzdušnost obálky vašeho domu? V adresáři firem a partnerů Centra pasivního domu najdete odborníky, pro které je provádění Blower door testů denním chlebem. Tady je jejich seznam.


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • NATURE SYSTEMS - Ing. arch. Jan Márton
  • OPTIMALIZACE BUDOV, s.r.o.
  • Meesenburg s.r.o.
  • Vize Ateliér, s.r.o.
  • FINO-trade s.r.o.
  • 2MAD s.r.o.
  • ATELIÉR ELAM - Ing.arch. Mojmír Hudec
  • DAFE-PLAST Jihlava, s.r.o.
  • Ing. Michal Kovařík - zdravastavba.cz
  • Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG
  • Ing. arch. Jakub Šunka
  • H.A.C. spol. s r. o.
  • Stapring, s.r.o.
  • Refsite Group s.r.o.
  • Úsporné bydlení s.r.o.
  • KT Dřevostavby s.r.o.
  • INTOZA s.r.o.
  • WOBAU STAVBY s.r.o.
  • BACHL, spol. s r.o.
  • Čanda, s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství