Co nabídla největší konference o pasivních domech?
29. května 2014
Letošní konference Passivhaustagung v Cáchách přinesla spoustu zajímavých novinek a inspirací. Díky projektu na Cesty na zkušenou se tam mohla vypravit skupina více jak 30 odborníků z Česka, kteří se mohli potkat se světovými experty na energeticky úspornou výstavbu. Co bylo v Německu k vidění?
Passivhaustagung je tradičně velká konference a její záběr byl i letos obrovský. Velký podíl příspěvků se týkal renovací a zkušeností s nimi, vývojem nových konceptů větrání a optimalizací návrhu nejen z pohledu technického, ale i uživatelského nebo dokonce společenského.
Celá konference už během úvodní sekce začala ukázkou rozvoje, kde byly oceněny v soutěži 2014 Passive House Award výrobky pro pasivní domy, ale i architektura pasivních domů. Sami se můžete ve fotogalerii podívat na několik vybraných finalistů, na flickru najdete kompletní dvacítku. Oceňované objekty dokazují, že architektura pasivních domů není v žádném případě omezující a jednotvárná.
Zaměřeno na rámy i zasklení
Byla oceněna i nejlepší certifikovaná okna v různých kategoriích s ohledem na celkové úspory energie včetně zabudované energie. Zde převálcoval běžná okna koncept nízkých rámů, který umožňuje dosáh-nout lepších izolačních parametrů, nízké ceny a vysokých solárních zisků. To by mohla být inspirace i pro české výrobce oken. Více informací najdete v prezentaci.
Také skla jsou předmětem možného zlepšení. Stále mají několikanásobně horší izolační vlastnosti, vyža-dují stínění apod. Jedním z řešení mohou být tzv. samozatemňovací skla (Electronically Tinted Glass) od firmy SaintGobainGlass a firmy Sage. Toto chytré zasklení dokáže dynamicky reago-vat na přehřívání snížením solárního faktoru a umožňuje tak zároveň poskytnout vysoký komfort i úspory energie.
Vývojem procházejí i vrstvy nízkoemisivního pokovení. Firma Glasträsch představila zasklení se skvělými parametry Free Vision T s hodnotami Ug = 0,45 W/(m2K) a g = 50 %, nebo solární verzi optimalizovanou na solární zisky s parametry Ug = 0,60 W/(m2K) a g = 68 %. Samotné zasklení v tomto případě může u pasivního domu přinést úsporu až 20 %.
Novinky v oblasti větrání
Systém větrání v uplynulých letech prochází intenzivním procesem vylepšování a hlavně zjednodušování. Zejména na poli koncepce je stále víc zkoumán a testován progresivní koncept „kaskádového větrání“, který umožňuje snížit množství přiváděného vzduchu do místností, zkrátit rozvody a přitom zachovat vysokou kvalitu prostředí. Koncept využívá přiváděného vzduchu do ložnic a pokojů na provětrání obývacího pokoje, kde pak není nutný přívod vzduchu. Simulace i měření dokázaly, že to skvěle funguje pro velkou část půdorysů, i v místech, kde bychom si mysleli, že musí dojít ke zkratovému proudění. Víc informací je možné najít na http://www.phi-ibk.at/luftfuehrung/.
Další prezentace se věnovaly možnostem malých lokálních větracích jednotek. Například lokální jednotka BluMartin, je vysoce účinná (až 87 % dle certifikátu PHI) a uživatelsky velmi přívětivá. Výborné uplatnění může mít právě u renovací, kde nelze instalovat velkou větrací jednotku. Spolu s designovým krytem ji lze instalovat i do obytných místností.

Foto: BluMartin
Velmi zajímavý je také koncept ventilátorů, kde přímo v oběžném kole ventilátoru dochází ke zpětnému zisku tepla. Výsledkem je velmi levná lokální jednotka, kterou bude možné instalovat kvůli kompaktním rozměrům do obvodové stěny.
Přínosné pro obor větrání je také řešení protimrazové ochrany rekuperačního výměníku, kde místo drahých zemních výměníků tepla, lze použít takzvané tepelné trubice – Heatpipe, tedy princip, který se už delší dobu používá ke chlazení procesorů počítačů nebo výkonných elektromotorů. Jako médium je vyu-žívána energie z otopného systému, čímž se systém zjednodušuje a zefektivňuje.
Pasivní domy a společnost
Propojením pasivních domů s různými úrovni společnosti se věnovala řada příspěvků. Jednak závazek výstavby pasivních domů městy Cáchy, Frankfurt, Brusel nebo celými regiony Německa ukazuje cestu, kterou by se měla ubírat komunální politika. Příspěvek s výkladem 5. zprávy o klimatických změnách paní Diana Urge Vörsatzové poukázal na důležitost precizních řešení renovací, aby nedošlo k tzv. Lock-in Efektu. Při běžných renovacích tak dojde k uzamknutí potenciálu úspor na dlouhou dobu, což může vést k rozdílu až 80 % oproti stavu, kdy by všechny renovace využily plně potenciál úspor.
Vícero příspěvků se věnovalo renovacím obecně nebo i renovacím historických staveb. Jednu z nich – protestantský kostel ve městě Heinberg – jsme měli možnost navštívit během nedělní exkurze. Vnitřní izolace stěn okna s trojskly, větrání s rekuperací tepla a další komponenty pasivního domu, vytvořily z této stavby i komunitní centrum, kde se scházejí obyvatelé města.
Závěrečná prezentace Wolfganga Feista dala náhled a vizi na budoucnost energetických zdrojů. Problém využívání obnovitelných zdrojů tkví v rozdílu sezónní nabídky výroby (fotovoltaika) a zimního poptávky (vytápění budov), které se nestýkají. Zatím nebyla k dispozici možnost dlouhodobé akumulace energie, která by letní přebytky dokázala za rozumné peníze využívat i v zimním období. Jako nejsmysluplnější se jeví koncept proměny elektřiny na metan, který je možné distribuovat běžnou sítí plynových rozvodů a ukládat do úložišť. Zpětně je metan možné proměnit s velkou efektivitou pomocí kogeneračních jednotek na bázi palivových článků. Během exkurze jsme měli možnost navštívit nejmodernější fabriku na výrobu mikrokogeneračních jednotek BlueGen s výkonem 2kW, které vyrábí elektřinu z běžně distribuovaného plynu až s účinností 60 % a 15 % tvoří využitelné odpadní teplo na ohřev teplé vody. Tato technologie po snížení výrobních nákladů může přinést revoluci v decentralizaci zásobování teplem.
Autor: Juraj Hazucha, CPD
Exkurze byla podpořena prostřednictvím projektu "Cestny na zkušenou". Projekt "Cesty na zkušenou" (reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0239) je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Sdílejte článek