Co přinesla letošní frankfurtská konference o pasivních domech?

31. května 2013

V druhé polovině dubna se ve Frankfurtu uskutečnil již 17. ročník mezinárodní konference Passivhaustagung. Letošní konference si za své motto zvolila heslo: "pasivní domy - pevný základ pro energetickou revoluci", které dobře ukazuje podobu současné světové a evropské diskuze o energeticky efektivním stavebnictví.

3940_300x200x75.jpgJak ukazují rostoucí zkušenosti z mnoha zemí, pasivní dům už dávno není nedostupným luxusem. Přesně naopak, stává se standardem, který je možné využít prakticky po celém světě. Jak na konferenci poznamenali zástupci frankfurtské radnice, skutečnou otázkou tak dnes není, jestli bychom měli stavět pasivní domy, ale spíše jestli si můžeme dovolit je vůbec nestavět.

Na konferenci byly představeny poslední trendy v energeticky efektivní výstavbě a jako jedna z hlavních výzev do budoucna se ukázala otázka rekonstrukcí do pasivního standardu společně s důrazem na využívání obnovitelných zdrojů energie. Velkým globálním tématem se ale také ukázal přenos pricipů energeticky pasivních domů do jiných klimatických podmínek.

3942_300x200x75.jpgV tomto kontextu byly prezentovány příklady z Nového Zélandu, Mexika, Estonska nebo Sicílie. Různorodost účelů pasivních domů pak asi nejlépe ukazoval projekt výstavby továrny v pasivním energetickém standardu, který byl nedávno odstartován v severočínském Harbinu.

Zajímavou a podnětnou diskuzi vyvolal koncept nulových nebo plusových domů a obecně udržitelnosti ve výstavbě. Jednotliví prezentující se při ní shodli na standardu pasivního domu jako nejvhodnějším základu pro další energeticky efektivní stavby. To reflektuje například projekt výstavby nové "pasivní" čtvrti v Heidelbergu. Zde by se měly budovy z pasivního standardu na "nulové" domy (tedy takové, které dokáží většinu energie získat z vlastních zdrojů) měnit až postupně ve střednědobém horizontu.

3941_300x200x75.jpgBěhem konference byl také spuštěn evropský projekt EuroPHit, který má za úkol vypracovat jasný postup pro rekonstrukce budov do pasivního energetického standardu a metodu jeho hodnocení. Právě tento projekt by měl výrazně pomoci dosáhnout požadavků na energetickou efektivitu v podobě, jakou ji doporučuje EU.

Pro rozvoj pasivního stavebnictví jsou ale nezbytní i schopní a dobře proškolení odborníci, což je další bod, na který se konference zaměřila. Vedle již existujícího certifikátu pro projektanty pasivních domů byl představen také certifikát pro obchodníky s materiály a zařízeními pro jejich výstavbu.

Ve Franfurtu bylo ale také zveřejněno memorandum Nový způsob stavění v době klimatických a energetických změn, ve kterém se zapojení architekti dobrovolně zavazují dodržovat zásady energeticky efektivního stavebnictví.

V neposlední řadě byl na konferenci prezentován projekt PassReg, jehož cílem je podpořit regiony investujícíc do pasivních domů využívajících obnovitelné zdroje energie. Poznatky z jednotlivých regionů jsou pak využívány v dalších oblastech po celé Evropě. V rámci tohoto projektu byla také vyhlášena nová soutěž o nejlepší pasivní projekty, o níž jsme nedávno informovali.

Zdroj všech fotografií: passivhaustagung.de

Sdílejte článek

Související články

Fórum CPD zaměřené na RENOVACE přineslo účastníkům zajímavé přednášky od renomovaných odborníků na problematiku…

... aneb kvalitní bydlení a energetická efektivita!

Fórum bylo zaměřeno na NOVOSTAVBY a přineslo účastníkům několik zajímavých přednášek od renomovaných odborníků na…

Ve dnech 4.–5. dubna proběhl ve VOŠ a SŠ VOLYNĚ již 24. ročník odborné konference s tematikou využití dřeva ve…