Dny pasivních domů 11/2020 - exkurze veřejné budovy
1. ledna 2020
Seznam otevřených budov se připravuje
SEZNAM OTEVŘENÝCH BUDOV V ROCE 2019
PÁTEK 8. 11.
UCEEB - Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
Kdy: pátek 8. 11. od 10:00 do 11:00 hod. (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Třinecká 1024, 273 43 Buštěhrad
Max. počet účastníků: 20 osob
Slyšíte-li termín UCEEB poprvé, tak věřte, že se jedná o jedno z nejzajímavějších multioborových pracovišť u nás se špičkově vybavenými laboratořemi. UCEEB pomáhá vzniku staveb, které jsou energeticky efektivní, přátelské k životnímu prostředí a svým obyvatelům poskytují ten nejlepší komfort. Vzniklo za účelem zjednodušení spolupráce univerzity s průmyslem, zaměřuje se na komercializaci výsledků výzkumu a transfer technologií. Jeho přidanou hodnotou je schopnost vyvíjet, inovovat a přicházet s originálními řešeními v oblasti trvale udržitelných budov v celém jejich životním cyklu, včetně zdravého vnitřního prostředí.
|
|
Pasivní Mateřská škola oceněná E.ON Energy Globe
Kdy: pátek 8. 11. od 16:00 do 17:00 hod. (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Sedlejov č.p.96, 588 62 Urbanov Max. počet účastníků: 20 osob Mateřská školka je spojením smělé architektury a moderních stavebních postupů. Školku zdobí velká francouzská i střešní okna Velux, která zajišťují prostorám školky dostatek světla. Také v herně je u podlahy umístěno velké okno, díky kterému vidí děti na náves, rybník i přicházející rodiče. Do zahrady a na dřevěnou terasu je vstup přímo z jídelny i herny. Školka je nejen ideálním prostředím pro nejmenší, kde mají možnost být v kontaktu s přírodou, ale také důkazem, že takové stavby lze pojmout jako funkční, nízkonákladový a technicky vyspělý prostor. Školka se stala vítězem v kategorii Stavba E.ON Energy Globe 2019. Hlavní konstrukci tvoří železobetonové rámy, na kterých je umístěn železobetonový strop. Zdivo je z vápenopískových cihel. Vytápění je podlahové, zdrojem tepla je telené čerpadlo země voda. Zemní kolektor je umístěn pod plochou zahrady. Větrání je zajištěno jednotkou s rekuperací. K prosvětlení slouží venkovní francouzská okna a střešní okna, kterou jsou vybaveny žaluziemi a roletami pro zajištění zastínění objektu v letních měsících. Součástí stavby je i dětské hřiště a venkovní nádrže na dešťovou vodu, která je využívána pro zalévání. Návrh: Archoo s.r.o., Realizace: INEX Moravské Budějovice
|
|
Největší pasivní škola v ČR
Kdy: pátek 8. 11. od 15:00 do 17:00 hod. (respektujte prosím čas prohlídky) Účelem běžná, řešením výjimečná je nová základní škola Amos v Psárech u Prahy pro 540 dětí. Škola byla slavnostně otevřena letos v září za účasti ministra školství Roberta Plagy. Jedná se o první takhle velkou pasivní školu v republice s důrazem na vysokou kvalitu vnitřního prostředí a odpovědný přístup v oblasti dlouhodobých provozních nákladů. Dostatku denního světla v interiéru bylo docíleno velkými okny s moderním bezrámovým zasklením, které maximalizuje přístup světla do budovy a vytváří výrazný architektonický prvek. Budova je vytápěna čtyřmi tepelnými čerpadly vzduchu-voda, umístěnými na střeše objektu a dvěma záložními plynovými kotly, jejichž malá velikost překvapí každého návštěvníka kotelny. Technické systémy jsou navrženy jako jednoduchý a funkční koncept vycházející vstříc uživatelům. Představa o náročném technickém systému, který nikdo neumí ovládat, tak bere za své. V neposlední řadě je v budově navržen systém využití dešťové vody ze šikmých střech ke splachování části toalet. Pro projekt byl zvolen systém vápenopískového zdiva KMB SENDWIX (na obvodové, vnitřní nosné a akustické stěny). Škola získala dotaci Státního fondu životního prostředí.
|
|
Rezidence 15 pasivních bytů pro 21. století
Kdy: pátek 8. 11. od 15:00 do 18:00 hodin (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Rezidence Červený dvůr, K Červenému dvoru 10, Praha 10 Společnost JRD otevře viladům, který citlivě spojuje neopakovatelnou atmosféru tradičního místa s životním stylem 21. století. Stavba je zkolaudována 10/2019, vyprodána. Rezidence Červený dvůr se nachází v jedinečné lokalitě prvorepublikové vilové čtvrti v pražských Strašnicích jen 5 minut od metra A - Želivského. V jeho moderní architektuře se prolnou funkcionalistické prvky s detaily, které jsou charakteristické pro stavby ve Středomoří. Dům využívá nejlepší dostupné materiály a technologie pro bydlení v 21. století a je to první projekt JRD, který využívá tepelné čerpadlo k ohřevu teplé vody. Toto environmentálně šetrné zařízení s přírodním chladivem R744 tak zajistí ohřev vody pomocí tepla, které je odváděno v odpadním vzduchu z jednotlivých bytových jednotek v rámci systému rekuperace. Toto odpadní teplo je tak využito podruhé. Centrální řízené větrání s rekuperací zaručuje celodenní přístup čerstvého vzduchu a udržuje optimální vlhkost. Okna jsou vybavena izolačními trojskly. Komorní dům zahrnuje 15 luxusních bytů v dispozicích od 2+kk do 6+kk a velikostech 71 m2 až 188 m2, jejichž proslunění zajistí velká okna a balkony s proskleným zábradlím. Obytný prostor jednotlivých bytových jednotek rozšíří také předzahrádky nebo terasy náležející k bytům ve dvou ustupujících patrech. Noví rezidenti dostanou k dispozici garážová stání v podzemním podlaží nebo venkovní plochu k mytí kol a kočárků.
|
|
Komunitní bydlení pro seniory
Kdy: pátek 8. 11. 16 - 17 hodin (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Bambousek 15, Týnec nad Labem (sousední budova)
|
|
Výzkumné a inovační centrum NDK
Kdy: pátek 8. 11. v 9 hod a 11 hod (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Ludvíka Podéště 1875/17, 708 00, Ostrava – Poruba
|
|
První pasivní školka v Brně, MŠ Sýpka
Kdy: pátek 8. 11. od 8:00 do 9:00 (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: MŠ Sýpka 695/26, 613 00 Brno-sever Max. počet účastníků: 20 osob
První pasivní mateřská škola v Brně je v provozu od 2. září 2019. Z původně dvojtřídní školky se rozrostla na tři třídy, které spadají pod ZŠ a MŠ Merhautova. Jedná se o první energeticky pasivní školku v Brně, což znamená, že splňuje přísná kritéria energetických úspor a zdravého vnitřního prostředí pro děti. Díky tomu se také na její výstavbu podařilo získat poměrně vysokou dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. V rámci investice byla upravena i okolní zahrada, ve které přibyly nové klouzačky, prolézačky či pískoviště, a došlo i na vytvoření parkovacích míst pro rodiče. Celkem může školku navštěvovat až 75 dětí, tedy asi o 30 více než dříve. Jedna ze tříd je orientovaná na hudební výuku, protože MŠ Sýpka patří ke školám zapojeným do mezinárodního projektu ONSTAGE. Ten hudbu využívá jako nástroj pro efektivnější vzdělávání dětí ze sociálně ohrožených skupin. Více se o něm dočtete ZDE.
|
Sdílejte článek