1. ledna 2020

Dny pasivních domů 11/2020 - exkurze veřejné budovy

Seznam otevřených budov se připravuje

 

SEZNAM OTEVŘENÝCH BUDOV V ROCE 2019

PÁTEK 8. 11.

UCEEB - Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
 
Kdy: pátek 8. 11. od 10:00 do 11:00 hod. (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Třinecká 1024, 273 43 Buštěhrad
Max. počet účastníků: 20 osob 
 
Slyšíte-li termín UCEEB poprvé, tak věřte, že se jedná o jedno z nejzajímavějších multioborových pracovišť u nás se špičkově vybavenými laboratořemi. UCEEB pomáhá vzniku staveb, které jsou energeticky efektivní, přátelské k životnímu prostředí a svým obyvatelům poskytují ten nejlepší komfort. Vzniklo za účelem zjednodušení spolupráce univerzity s průmyslem, zaměřuje se na komercializaci výsledků výzkumu a transfer technologií. Jeho přidanou hodnotou je schopnost vyvíjet, inovovat a přicházet s originálními řešeními v oblasti trvale udržitelných budov v celém jejich životním cyklu, včetně zdravého vnitřního prostředí.
 

 

Pasivní Mateřská škola oceněná E.ON Energy Globe
 
Kdy: pátek 8. 11. od 16:00 do 17:00 hod. (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Sedlejov č.p.96, 588 62 Urbanov
Max. počet účastníků: 20 osob
 

Mateřská školka je spojením smělé architektury a moderních stavebních postupů. Školku zdobí velká francouzská i střešní okna Velux, která zajišťují prostorám školky dostatek světla. Také v herně je u podlahy umístěno velké okno, díky kterému vidí děti na náves, rybník i přicházející rodiče. Do zahrady a na dřevěnou terasu je vstup přímo z jídelny i herny. Školka je nejen ideálním prostředím pro nejmenší, kde mají možnost být v kontaktu s přírodou, ale také důkazem, že takové stavby lze pojmout jako funkční, nízkonákladový a technicky vyspělý prostor. Školka se stala vítězem v kategorii Stavba E.ON Energy Globe 2019. Hlavní konstrukci tvoří železobetonové rámy, na kterých je umístěn železobetonový strop. Zdivo je z vápenopískových cihel. Vytápění je podlahové, zdrojem tepla je telené čerpadlo země voda. Zemní kolektor je umístěn pod plochou zahrady. Větrání je zajištěno jednotkou s rekuperací. K prosvětlení slouží venkovní francouzská okna a střešní okna, kterou jsou vybaveny žaluziemi a roletami pro zajištění zastínění objektu v letních měsících. Součástí stavby je i dětské hřiště a venkovní nádrže na dešťovou vodu, která je využívána pro zalévání. Návrh: Archoo s.r.o., Realizace: INEX Moravské Budějovice

 

Největší pasivní škola v ČR
 

Kdy: pátek 8. 11. od 15:00 do 17:00 hod. (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Základní škola Amos, Pražská 1000, Dolní Jirčany, 252 44 Psáry
Max. počet účastníků: 30 osob

Účelem běžná, řešením výjimečná je nová základní škola Amos v Psárech u Prahy pro 540 dětí. Škola byla slavnostně otevřena letos v září za účasti ministra školství Roberta Plagy. Jedná se o první takhle velkou pasivní školu v republice s důrazem na vysokou kvalitu vnitřního prostředí a odpovědný přístup v oblasti dlouhodobých provozních nákladů. Dostatku denního světla v interiéru bylo docíleno velkými okny s moderním bezrámovým zasklením, které maximalizuje přístup světla do budovy a vytváří výrazný architektonický prvek. Budova je vytápěna čtyřmi tepelnými čerpadly vzduchu-voda, umístěnými na střeše objektu a dvěma záložními plynovými kotly, jejichž malá velikost překvapí každého návštěvníka kotelny. Technické systémy jsou navrženy jako jednoduchý a funkční koncept vycházející vstříc uživatelům. Představa o náročném technickém systému, který nikdo neumí ovládat, tak bere za své. V neposlední řadě je v budově navržen systém využití dešťové vody ze šikmých střech ke splachování části toalet. Pro projekt byl zvolen systém vápenopískového zdiva KMB SENDWIX (na obvodové, vnitřní nosné a akustické stěny). Škola získala dotaci Státního fondu životního prostředí.

 

Rezidence 15 pasivních bytů pro 21. století
 
Kdy: pátek 8. 11. od 15:00 do 18:00 hodin (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Rezidence Červený dvůr, K Červenému dvoru 10, Praha 10
 

Společnost JRD otevře viladům, který citlivě spojuje neopakovatelnou atmosféru tradičního místa s životním stylem 21. století. Stavba je zkolaudována 10/2019, vyprodána. Rezidence Červený dvůr se nachází v jedinečné lokalitě prvorepublikové vilové čtvrti v pražských Strašnicích jen 5 minut od metra A - Želivského. V jeho moderní architektuře se prolnou funkcionalistické prvky s detaily, které jsou charakteristické pro stavby ve Středomoří. Dům využívá nejlepší dostupné materiály a technologie pro bydlení v 21. století a je to první projekt JRD, který využívá tepelné čerpadlo k ohřevu teplé vody. Toto environmentálně šetrné zařízení s přírodním chladivem R744 tak zajistí ohřev vody pomocí tepla, které je odváděno v odpadním vzduchu z jednotlivých bytových jednotek v rámci systému rekuperace. Toto odpadní teplo je tak využito podruhé. Centrální řízené větrání s rekuperací zaručuje celodenní přístup čerstvého vzduchu a udržuje optimální vlhkost. Okna jsou vybavena izolačními trojskly. Komorní dům zahrnuje 15 luxusních bytů v dispozicích od 2+kk do 6+kk a velikostech 71 m2 až 188 m2, jejichž proslunění zajistí velká okna a balkony s proskleným zábradlím. Obytný prostor jednotlivých bytových jednotek rozšíří také předzahrádky nebo terasy náležející k bytům ve dvou ustupujících patrech. Noví rezidenti dostanou k dispozici garážová stání v podzemním podlaží nebo venkovní plochu k mytí kol a kočárků.

 

Komunitní bydlení pro seniory
 
Kdy: pátek 8. 11. 16 - 17 hodin (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Bambousek 15, Týnec nad Labem (sousední budova)


Záměrem investora areálu Senior Park Podhrádí je postupné vytvoření ucelené lokality – souboru budov, permakulturní zahrady a parku – pro pohodlný a důstojný život s odpovídající péčí nejen pro seniory. Všechny objekty jsou plánovány jako dřevostavby v systému DOMY ATREA v energeticky pasivním standardu. Objekt bude sloužit komunitnímu bydlení se zaměřením na věkově neomezenou skupinu osob se sníženou mobilitou a soběstačností. Aktuálně probíhají dokončovací práce a vybavování objektu nábytkem. Stěhování prvních obyvatel se předpokládá počátkem roku 2020. Je zde deset bytů 1+kk a 4 byty 2+kk pro 15 až 20 seniorů. Užitná plocha: cca 400 m2. Velký důraz je kladen na komfort a kvalitu vnitřního prostředí, trvalou udržitelnost, nízkou energetickou náročnost, ohleduplnost k životnímu prostředí, sociálně-ekonomické aspekty a osvětu. Lokalita bude řešena komplexně i z hlediska energetiky s důrazem na využití obnovitelných zdrojů energie. Projekt využije dotačního programu Nová zelená úsporám. Investorem se soukromá osoba.

 

 

Výzkumné a inovační centrum NDK
 
Kdy: pátek 8. 11. v 9 hod a 11 hod (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: Ludvíka Podéště 1875/17, 708 00, Ostrava – Poruba


Ostrava se může pochlubit unikátním školícím centrem v areálu Fakulty stavební VŠB TU. Pasivní dřevostavba je zároveň výukovou a názornou pomůckou pro studenty v oblasti navrhování a realizace stavebních konstrukcí a dřevostaveb a konstrukcí na bázi dřeva. Jedním z hlavních účelů centra je dlouhodobé monitorování a vyhodnocování fyzikálně-technických vlastností stavebních konstrukcí a vnitřního prostředí celé budovy za reálných vnějších podmínek. Schéma propojení je ve školicím středisku koncipováno jako viditelné. Prezentace zapojení, vstupy a výstupy jsou sledovatelné také v počítačové formě. Budova je vybavená řídicím systémem, který zajišťuje datovou integraci soustav vytápění i chlazení, osvětlení, žaluzií a klimatizace. Je zde instalována výuková sestava tepelných zdrojů a systémů vytápění. Dlouhodobě jsou sledovány tyto parametry: měření součinitelů prostupu tepla konstrukci, měření povrchových teplot, měření vlhkosti, měření teplot vnitřního vzduchu, měření parametrů vnitřního prostředí při nuceném větrání. Školící centrum postavil Moravskoslezský dřevařský klastr. Koncepce, projekt i realizace stavby je od společnosti RD Rýmařov.

 

dpd_11_19_ms_sypka
První pasivní školka v Brně, MŠ Sýpka
 
Kdy: pátek 8. 11. od 8:00 do 9:00 (respektujte prosím čas prohlídky)
Adresa: MŠ Sýpka 695/26, 613 00 Brno-sever
Max. počet účastníků: 20 osob
 
První pasivní mateřská škola v Brně je v provozu od 2. září 2019. Z původně dvojtřídní školky se rozrostla na tři třídy, které spadají pod ZŠ a MŠ Merhautova. Jedná se o první energeticky pasivní školku v Brně, což znamená, že splňuje přísná kritéria energetických úspor a zdravého vnitřního prostředí pro děti. Díky tomu se také na její výstavbu podařilo získat poměrně vysokou dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. V rámci investice byla upravena i okolní zahrada, ve které přibyly nové klouzačky, prolézačky či pískoviště, a došlo i na vytvoření parkovacích míst pro rodiče. Celkem může školku navštěvovat až 75 dětí, tedy asi o 30 více než dříve. Jedna ze tříd je orientovaná na hudební výuku, protože MŠ Sýpka patří ke školám zapojeným do mezinárodního projektu ONSTAGE. Ten hudbu využívá jako nástroj pro efektivnější vzdělávání dětí ze sociálně ohrožených skupin. Více se o něm dočtete ZDE.
 
 

 

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
 • Ateliér TECTOR - Ing. Martin Němeček, Ph.D.
 • PRAŽÁK s.r.o.
 • JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.
 • PROJEKCE PASIVNÍCH DOMŮ - Ing. Lukáš Dawid
 • Ing. arch. Dalibor Borák - BORÁK ARCHITEKTI
 • PORSENNA o.p.s.
 • ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
 • DŮM NA ZELENOU s.r.o. [Architektonický a projekční ateliér]
 • Vize Ateliér, s.r.o.
 • Akad. arch. Aleš Brotánek - Abatelier
 • Schöck - Wittek s.r.o.
 • Michal Škařupa - aluplast GmbH
 • CIKO s.r.o.
 • Livee - Ing. Juraj Hazucha
 • Urbanic Haus s.r.o.
 • Sinc s.r.o.
 • Ing. arch. Lubomír Korčák
 • Stavební Engineering Přerov s.r.o.
 • Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG
 • NEMA, spol. s r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton

Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby