« Zpět na seznam

RD_Litice

Dům se zúčastnil soutěžní přehlídky Pasivní dům 2017.

Litice
Rodinný dům, Dokončen

Základní údaje

Poloha

Kraj Plzeňský kraj
Stát Česká republika
Adresa Litice
 

Informace

Typ budovy Rodinný dům
Stav objektu Dokončen
Druh stavby Novostavba
Konstrukce Dřevostavba
Dotace Nová zelená úsporám (od 2014)
 

Prostory

Bytové jednotky 1
Podlahová plocha 212 m2
Výpočtová metodika podlahové plochy PENB od 2013, Nová zelená úsporám (vnější rozměry)
Obestavěný prostor 767,8 m2
Poměr A/V 0,72
 
 

Návštěva

Možnost návštěvy celoročně Ne
 

Prezentace

Fotograf Martin Zeman
 

Technické parametry

Energetické vlastnosti

Měrná potřeba tepla na vytápění 24,4 kWh/(m2a)
Výpočtová metodika potřeby tepla na vytápění PENB od 2013, Nová zelená úsporám (Vyhl. 78/2013 Sb. a TNI 73 0331)
Energetická náročnost budovy (dle PENB) A - mimořádně úsporná
Celková potřeba primární energie 78,3 kWh/(m2a)
Výpočtová metodika celková potřeba primární energie: PENB od 2013, Nová zelená úsporám (Vyhl. 78/2013 Sb. a TNI 73 0331)
Průměrný součinitel prostupu tepla Uem 0.17 W/m2K
 

Energetické vlastnosti

  Skladba Tloušťka U [W/(m2K)]
Stěna - SILIKONOVÁ STĚRKOVÁ OMÍTKA BÍLÁ 4 mm
- DŘEVOVLÁKNITÁ DESKA HOFATEX UD P+D 60 mm
- FASÁDNÍ NOSNÍK STEICO WALL SW 45 ZATEPLENÝ 360 mm
MINERÁLNÍ TEPELNÁ IZOLACE ISOVER UNI tl. 40 + 140 + 140 + 40 mm
izolace vkládána mezi nosníky s překrývaním spar
- NOVATOP SOLID 84 mm
povrchová úprava bílý vosk
508 mm 0,095

Výplně otvorů

Okna DŘEVĚNÉ EURO OKNO VNĚJŠÍ, TŘÍDÍLNÉ S DĚLÍCÍM SLOUPKEM
S NEJMENŠÍM OKENNÍM KŘÍDLEM OTEVÍRAVÝM, VĚTŠÍ KŘÍDLA FIX
PASIVNÍ STANDARD TVT EUROOKNA PROFIL IV 92 PASIV S IZOLAČNÍM
TROJSKLEM
TEPELNÁ PROPUSTNOST max. Uw=0,69 W/m2K
POVRCHOVÁ ÚPRAVA LAKOVÁNÍM VE DVOU VRSTVÁCH
ODSTÍN MASIV - DUB, MOŘENO NA TMAVÝ ODSTÍN

trojsklo U= 0,5W/m2K
rám U= 0,79W/m2K
Celkové UW: 0,622 W/m2K
Vchodové dveře
UD: 0,93 W/m2K
 
 

Zúčastnění

Návrh

Architektonický návrh

Název PROGRES ATELIER
 

Stavební část

Název PROGRES ATELIER
 

Realizace

Stavební část

Název 3AE s.r.o.
Adresa Vrbova 1427/19, 14700 Praha 4 - Braník
 
 

Technické zařízení

Větrání Celý objekt je větrán a vytápěn jednotkou Atrea DUPLEX RK4-EC, která je určena pro dvouzónové cirkulační teplovzdušné vytápění a současně pro komfortní větrání s rekuperací tepla. Toto zařízení je vhodné především pro nízkoenergetické a pasivní rodinné domy, energeticky pasivní domy a bytové jednotky. Jednotka je vybavena teplovodním výměníkem pro ohřev topného vzduchu. Zdrojem tepla pro vytápění bude akumulační zásobník tepla o objemu 400 l (OKTERM s průtočným ohřevem TV) s primárním ohřevem pomocí tepelného čerpadla Nosreti Nordline WWBC 9,5 H-B, sekundárně se zapojením 2 elekt. topných patron (2,5 kW) - 1xbivalence TČ, 1x napojená přes časové hodiny. V zásobníku bude průtočně ohřívaná i teplá voda. Výměník (topný had) bude mít teplosměnnou plochu min 4 m2. Tepelné čerpadlo je řízeno centrálně pomocí ekvitermní regulace s teplotním čidlem na severní fasádě objektu. Bude řízeno tak, aby v zásobníku byla teplota vždy min. 50°C.
Vytápění Celý objekt je větrán a vytápěn jednotkou Atrea DUPLEX RK4-EC, která je určena pro dvouzónové cirkulační teplovzdušné vytápění a současně pro komfortní větrání s rekuperací tepla. Toto zařízení je vhodné především pro nízkoenergetické a pasivní rodinné domy, energeticky pasivní domy a bytové jednotky. Jednotka je vybavena teplovodním výměníkem pro ohřev topného vzduchu. Zdrojem tepla pro vytápění bude akumulační zásobník tepla o objemu 400 l (OKTERM s průtočným ohřevem TV) s primárním ohřevem pomocí tepelného čerpadla Nosreti Nordline WWBC 9,5 H-B, sekundárně se zapojením 2 elekt. topných patron (2,5 kW) - 1xbivalence TČ, 1x napojená přes časové hodiny. V zásobníku bude průtočně ohřívaná i teplá voda. Výměník (topný had) bude mít teplosměnnou plochu min 4 m2. Tepelné čerpadlo je řízeno centrálně pomocí ekvitermní regulace s teplotním čidlem na severní fasádě objektu. Bude řízeno tak, aby v zásobníku byla teplota vždy min. 50°C.
Ohřev vody Zdrojem tepla pro vytápění bude akumulační zásobník tepla o minimálním objemu 400 l (OKTERM s průtočným ohřevem TV) s primárním ohřevem pomocí tepelného čerpadla Nosreti Nordline WWBC 9,5 H-B, sekundárně se zapojením 2 elekt. topných patron
(2,5kW) - 1xbivalence TČ, 1x napojená přes časové hodiny. V zásobníku bude průtočně ohřívaná i teplá voda. Výměník (topný had) bude mít teplosměnnou plochu min 4 m2.
Sklep ne
 
 

Tento dům můžete navštívit v rámci mezinárodních Dnů pasivních domů, které se konají od pátku 6. listopadu do neděle 8. listopadu 2020. Akce existuje jen díky ochotě majitelů, proto prosím respektujte otvírací dobu, kterou v každém domě dávají k dispozici.

Pokud je u domu uvedeno "po domluvě", prosím dohodněte si návštěvu dopředu na uvedených kontaktech.


Adresa: Litice
 

 

Návrh citlivě začleňuje stavbu do kontextu okolní krajiny a nově vznikající obytné lokality. Svým usazením na pozemku a dispozičním řešením se snaží využít maximum z potenciálu místa, reaguje na morfologii terénu a orientaci ke světovým stranám. Vytváří tak pevnou vazbu s místem a krajinou. Maximální důraz klade na ekologické řešení stavby - dům plní přísné limity pasivního standardu. Hlavní objem přízemí přibližně čtvercového půdorysu je kryt pultovou střechou. Z něj vystupuje v jihozápadní části hmota "slunečního trychtýře", který přes velkoformátové jižní prosklení umožňuje proslunit vnitřní dispozici až na sever do hloubi interieru. Obytný prostor se maximálně otevírá na jih i sever - nechává domem proplynout světlo, vzduch, krajinu a maže tak rozdíl mezi exteriérem a interierem. Nad východní polovinou vyrůstá hmota 2.NP jednoduchého obdélného tvaru se sklonem pultové střechy kopírujícím původní svah na pozemku. Dynamická střešní krajina v kontrastu s lapidárním půdorysem utváří silný výraz a svou členitostí dodává domu lidské měřítko. Přízemí domu je koncipováno především jako volně plynoucí obytný prostor. Jeho vnímání napomáhá konstrukční řešení bez viditelných podpor i velkoformátové prosklení, které propojuje jižní a severní část zahrady. Technické zázemí je komprimované na minimum a situováno při východní straně. Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do 2.NP.

Vstup do domu je navržen z jihu. Přes zádveří se vchází přímo do velkorysého obytného prostoru, ze kterého je možno jít do pracovny, technické místnosti či WC. Převýšení volně umístěného schodiště do patra poskytuje další prostorový zážitek. Ze schodišťové haly ve 2.NP se pak vstupuje do dětských pokojů, koupelny a ložnice, která má k dispozici svoji mini-koupelnu.

 
 

 

Další fotografie

 
 

Naši členové
 • Refsite Group s.r.o.
 • NATURE SYSTEMS - Ing. arch. Jan Márton
 • KUBUS atelier s.r.o.
 • IZOPOL DVOŘÁK, s.r.o.
 • ATREA s.r.o.
 • Stanislav Martínek
 • BACHL, spol. s r.o.
 • ASTING CZ PASIVNÍ DOMY s.r.o.
 • Passive Technology s.r.o.
 • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
 • KT Dřevostavby s.r.o.
 • Akad. arch. Aleš Brotánek - Abatelier
 • JRD s.r.o.
 • CB Building s.r.o.
 • Truhlářství Vašíček, s.r.o.
 • CONDA s.r.o.
 • Ing. Vladimír Štefek - projekční a poradenská kancelář
 • PORSENNA ENERGY s.r.o.
 • PROJEKCE PASIVNÍCH DOMŮ - Ing. Lukáš Dawid
 • Ing. Ondřej Bízek

Naši partneři

 ČSOB-150px


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství