Pouze v pátek 11.11. 2016 ve 14:00 a v 16:00 prohlídka domu s komentářem od dodavatelů materiálů pro stavbu.
Dům v Plzni s výhledem do Slovanského údolí poskytuje komfortní bydlení čtyřčlenné rodině a v posledním patře je umístěn ateliér firmy, kde je možnost vidět technologie, které používají pasivní a nízkoenergetické domy. V budoucnu je možné dům rozdělit například na tři samostatné byty. Dům je zajímavý svým flexibilním členěním. Každé patro lze oddělit a vytvořit samostatnou jednotku s vlastním měřením spotřeby energií. K prohlídce se veřejnosti objekt otevře v rámci Dnů pasivních domů.
-
pasivní standard, bez složitých komponent díky optimalizaci
Vzorový dům s mezonetovým bytem a ateliérem navrhli projektanti firmy Manumade s.r.o. do Plzně. Ondřej Herlík a Jan Vyškovský vytvořili prostor, který aktuálně poskytuje komfortní bydlení čtyřčlenné rodině a v posledním patře umístili ateliér firmy. Dům byl navržen jako pasivní podle PHPP i Nové zelené úsporám. V rámci optimalizace nákladů i funkcí interiéru,
i s ohledem na ochranu proti letnímu přehřívání byl tento standard modifikován a upraven. Návrh se vyhnul složitým detailům a systémovým komponentům, které vypadají atraktivně v katalozích výrobců, ale přinášejí značné náklady a komplikace.
-
kombinace betonového monolitu, klimatické stěny izolované dřevovláknem, PIRu a akumulační vrstvy ze sádry, pěnosklo pro optimalizaci výšky objektu
Na vytvoření základů s využitím pěnoskla Glapor a stavbě betonového monolitu který vyplňuje prostor mezi domem a chodníkem, kde je převýšení tři metry, spolupracoval se společností Manumade s.r.o. Ladislav Stach. Drť z pěnoskla, která byla využita jako izolace pod základovou deskou umožnila objektu, aby byl výškově sladěn se sousedním objektem. Dům má rovné střechy s pochozí terasou. S vedlejším objektem bude vizuálně propojen pergolou ve tvaru sedlové střechy. Samotný dům má vnitřní páteř z těžkého dřevěného skeletu a viditelné dřevěné stropy z BSH prvků. Interiér obepínají klimatické stěny, které byly při prefabrikaci izolovány foukaným dřevovláknem. Stěny jsou difuzně otevřené a chrání objekt proti letnímu přehřívání. Na jejich vnitřním povrchu je akumulační vrstva z technické sádry. Střechy byly z důvodu výšky objektu řešeny tenkou vrstvou PIR izolace, která izoluje lépe než konvenční materiály. Zajímavostí je, že dům vznikal montáží pomocí jeřábu na nepřístupné parcele v centru města, jako dostavba k sousednímu objektu. Statik Petr Duník řešil komplikované založení stavby i kombinaci vnitřního skeletu z BSH prvků a prefabrikovaných stěn ze dřeva, dřevovlákna a sádry. V řešení pomohl i parametrický 3D model.
-
okna Oknotherm
V rámci koncepce pasivního domu byla navržena a realizována kombinace plastového profilu s trojsklem výborných paramatrů a dozateplení špalet dřevovláknitou izolací. Profil českého výrobce Oknotherm v provedení XL vytváří výborný dojem svou profilací z exteriéru. Okna jsou komponována tak, aby z jižní strany fungovala jako kolektory, které v zimním období dům zahřívají. Okna ze západu jsou segmentována tak, aby poskytla dostatek světla, ale aby objekt nepřehřívala, když západní slunce dlouho klesá po horizontu. Vstupní dveře jsou prosklené matným bezpečnostním sklem a poskytují tak osvětlení vstupní části domu.
-
kamna a komín, akumulace, komín
Vytápění je řešeno v součinnosti s akumulační nádrž Fat Boy a krbovými kamny La Nordica. Kamna mají malý výkon do vzuchu a vetšinu energie z hoření dřeva uloží do akumulační nádoby. Podlahové a stěnové vytápění Jupiter pak zajišťuje komfort a pohodu v domě. Komín Schiedel vhodný pro pasivní domy řeší odvod spalin a zároveň vyhovuje potřebám vzduchotěsnosti obálky domu a tvarovkou z pěnoskla přerušuje tepelný most v místě průchodu izolací střešního pláště.
-
první objekt s Q jednotkou Zehnder pro ventilaci a rekuperaci tepla ze vzduchu v ČR
Dům v Plzni nejen s ohledem na pasivní standard, ale také s přihlédnutím k umístění u rušné křižovatky a frekventované výpadové cesty z města využívá výhod a možností ventilace vzduchu. Na objektu je jako na prvním v ČR osazena jednotka Q350 od společnosti Zehnder. Tato jednotka, která vyměňuje v objektu vzduch je výsledkem několikaletého vývoje předního evropského výrobce Zehnder. Vzduch se filtruje od prachu, vyfukovaný vzduch předává teplo a vlhkost nasávanému čerstvému vzduchu přes entalpický výměník. Jednotka je špičková v tom, že je velmi tichá a má výměník, který je velmi efektivní. Zajímavé jsou i rozvody vzduchu v potrubí z potravinářského plastu. Speciální zárubně dveří s mezerou pro prostup vzuchu ošetří bezproblémovou akustiku. Q jednotka Zehnderu se stane novinkou pro rok 2017.
-
rekuperace vody od firmy Sakal
Koupelny jsou vybaveny rekuperací energie z teplé odpadní vody. Při sprchování odpadní voda ve výměníku od firmy Sakal předá teplo přívodu studené vody a tu předehřeje. Manumade s.r.o. tak myslela nejen na zpětné získávání tepla ze vzduchu, ale i z vody. Mnoho lidí šetří energií na vytápění, ale neuvědomí si, jak velké množství energie je v současných domech potřeba k zahřátí vody např. na sprchování.
-
atmosféra, zdravotní nezávadnost, inspirace Adolfem Loosem
Interiér domu bude mít díky přiznaným dřevěným stropům, pergolám, terasám a zákoutím, která vzniknou, neopakovatelnou atmosféru. U všech materiálů je myšleno na zdravotní nezávadnost. Např. Rigistabil Active Air pohlcuje formaldehyd, místo PVC je použit polyetylén jako nášlapná vrstva podlahy atd. Interiér je inspirován tezemi Adolfa Loose, jehož interiérová tvorba byla kdysi příznačná i pro Plzeň. O domě se v rovině designu i technologií uvažuje spíše jako o lodi, která musí být bezezbytku funkční.