« Zpět na seznam

RD Plzeň

Plzeň Škvrňany, Vejprnická
Rodinný dům, Ve výstavbě

Základní údaje

Poloha

Kraj Plzeňský kraj
Stát Česká republika
Adresa 31800 Plzeň Škvrňany, Vejprnická
 

Informace

Typ budovy Rodinný dům
Stav objektu Ve výstavbě
Druh stavby Novostavba
Konstrukce Dřevostavba
 

Prostory

Podlahová plocha 150 m2
 

Majitel

Jméno Jan Vyškovský
Adresa Vejprnická ulice, 318 00 Plzeň
E-mail jan.vyskovsky@gmail.com
Telefon 733254497
 
 

Návštěva

Možnost návštěvy celoročně Ano
Kontaktní osoba Jan Vyškovský
Telefon 733254497
E-mail jan.vyskovsky@gmail.com
Adresa Vejprnická, 318 00 Plzeň
 

Technické parametry

Energetické vlastnosti

Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP 18 kWh/(m2a)
Měrná potřeba tepla na vytápění 14 kWh/(m2a)
Energetická náročnost budovy (dle PENB) A - mimořádně úsporná
Celková potřeba primární energie dle PHPP 18 kWh/(m2a)
 

Energetické vlastnosti

  Skladba Tloušťka U [W/(m2K)]
Stěna VP profil Manumade, izolace dřevovláknem 300 - 450 mm 300 mm 0

Výplně otvorů

Okna Oknotherm Sofline 82 Plus XXL
Celkové UW: 0 W/m2K
 
 

Zúčastnění

Návrh

Architektonický návrh

Název Jan Vyškovský a Ondřej Herlík, Manumade s.r.o.
 

Stavební část

Název Manumade s.r.o.
Adresa Alšova 1182, 25263 Roztoky u Prahy
 

Vytápění

Název Manumade s.r.o.
Adresa Alšova 1182, 25263 Roztoky u Prahy
 

Vzduchotechnika

Název Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Adresa Průběžná 1826/63, 10000 Praha 10
 

Elektroinstalace

Název Manumade s.r.o.
Adresa Alšova 1182, 25263 Roztoky u Prahy
 

Statická část

Název Ing. Petr Duník
 

Energetická náročnost

Název Manumade s.r.o.
Adresa Alšova 1182, 25263 Roztoky u Prahy
 

Realizace

Stavební část

Název Manumade s.r.o.
Adresa Alšova 1182, 25263 Roztoky u Prahy
 

Vzduchotechnika

Název Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Adresa Průběžná 1826/63, 10000 Praha 10
 

Vytápění

Název La Nordica, Jupiter
 

Výplně otvorů

Název Oknotherm
 

Elektroinstalace

Název Manumade s.r.o.
Adresa Alšova 1182, 25263 Roztoky u Prahy
 

Ostatní

Poradenství

Adresa Areál Štrasburk, Švábky 52/2, 18000 Praha 8 - Libeň
 
 

Technické zařízení

Větrání Zehnder
Vytápění podlahové vytápění Jupiter, akumulační nádrž Fat Boy
Ohřev vody Kamna La Nordica
Akumulace energie akumulační nádrž Fat Boy
Sklep ne
 
 

Tento dům můžete navštívit v rámci mezinárodních Dnů pasivních domů, které se konají od pátku 6. listopadu do neděle 8. listopadu 2020. Akce existuje jen díky ochotě majitelů, proto prosím respektujte otvírací dobu, kterou v každém domě dávají k dispozici.

Pokud je u domu uvedeno "po domluvě", prosím dohodněte si návštěvu dopředu na uvedených kontaktech.


Adresa: 31800 Plzeň Škvrňany, Vejprnická
Kontakt: Jan Vyškovský, jan.vyskovsky@gmail.com, 733 254 497
Poznámka: Dům splňuje NZU, jedná se o dif. otevřenou dřevostavbu. V pátek, ve 14:00 a v 16:00 prohlídka domu s komentářem od dodavatelů materiálů pro stavbu.
 

 

Pouze v pátek 11.11. 2016 ve 14:00 a v 16:00 prohlídka domu s komentářem od dodavatelů materiálů pro stavbu.

 

Dům v Plzni s výhledem do Slovanského údolí poskytuje komfortní bydlení čtyřčlenné rodině a v posledním patře je umístěn ateliér firmy, kde je možnost vidět technologie, které používají pasivní a nízkoenergetické domy. V budoucnu je možné dům rozdělit například na tři samostatné byty. Dům je zajímavý svým flexibilním členěním. Každé patro lze oddělit a vytvořit samostatnou jednotku s vlastním měřením spotřeby energií. K prohlídce se veřejnosti objekt otevře v rámci Dnů pasivních domů.

 
 1. pasivní standard, bez složitých komponent díky optimalizaci

 

Vzorový dům s mezonetovým bytem a ateliérem navrhli projektanti firmy Manumade s.r.o. do Plzně. Ondřej Herlík a Jan Vyškovský vytvořili prostor, který aktuálně poskytuje komfortní bydlení čtyřčlenné rodině a v posledním patře umístili ateliér firmy. Dům byl navržen jako pasivní podle PHPP i Nové zelené úsporám. V rámci optimalizace nákladů i funkcí interiéru,

i s ohledem na ochranu proti letnímu přehřívání byl tento standard modifikován a upraven. Návrh se vyhnul složitým detailům a systémovým komponentům, které vypadají atraktivně v katalozích výrobců, ale přinášejí značné náklady a komplikace.

 
 1. kombinace betonového monolitu, klimatické stěny izolované dřevovláknem, PIRu a akumulační vrstvy ze sádry, pěnosklo pro optimalizaci výšky objektu

 

Na vytvoření základů s využitím pěnoskla Glapor a stavbě betonového monolitu který vyplňuje prostor mezi domem a chodníkem, kde je převýšení tři metry, spolupracoval se společností Manumade s.r.o. Ladislav Stach. Drť z pěnoskla, která byla využita jako izolace pod základovou deskou umožnila objektu, aby byl výškově sladěn se sousedním objektem. Dům má rovné střechy s pochozí terasou. S vedlejším objektem bude vizuálně propojen pergolou ve tvaru sedlové střechy. Samotný dům má vnitřní páteř z těžkého dřevěného skeletu a viditelné dřevěné stropy z BSH prvků. Interiér obepínají klimatické stěny, které byly  při prefabrikaci izolovány foukaným dřevovláknem. Stěny jsou difuzně otevřené a chrání objekt proti letnímu přehřívání. Na jejich vnitřním povrchu je akumulační vrstva z technické sádry. Střechy byly z důvodu výšky objektu řešeny tenkou vrstvou PIR izolace, která izoluje lépe než konvenční materiály. Zajímavostí je, že dům vznikal montáží pomocí jeřábu na nepřístupné parcele v centru města, jako dostavba k sousednímu objektu. Statik Petr Duník řešil komplikované založení stavby i kombinaci vnitřního skeletu z BSH prvků a prefabrikovaných stěn ze dřeva, dřevovlákna a sádry. V řešení pomohl i parametrický 3D model.
 

 1. okna Oknotherm

 

V rámci koncepce pasivního domu byla navržena a realizována kombinace plastového profilu s trojsklem výborných paramatrů a dozateplení špalet dřevovláknitou izolací. Profil českého výrobce Oknotherm v provedení XL vytváří výborný dojem svou profilací z exteriéru. Okna jsou komponována tak, aby z jižní strany fungovala jako kolektory, které v zimním období dům zahřívají. Okna ze západu jsou segmentována tak, aby poskytla dostatek světla, ale aby objekt nepřehřívala, když západní slunce dlouho klesá po horizontu. Vstupní dveře jsou prosklené matným bezpečnostním sklem a poskytují tak osvětlení vstupní části domu.

 
 1. kamna a komín, akumulace, komín
   

Vytápění je řešeno v součinnosti s akumulační nádrž Fat Boy a krbovými kamny La Nordica. Kamna mají malý výkon do vzuchu a vetšinu energie z hoření dřeva uloží do akumulační nádoby. Podlahové a stěnové vytápění Jupiter pak zajišťuje komfort a pohodu v domě. Komín Schiedel vhodný pro pasivní domy řeší odvod spalin a zároveň vyhovuje potřebám vzduchotěsnosti obálky domu a tvarovkou z pěnoskla přerušuje tepelný most v místě průchodu izolací střešního pláště.

 
 1. první objekt s Q jednotkou Zehnder pro ventilaci a rekuperaci tepla ze vzduchu v ČR

 

Dům v Plzni nejen s ohledem na pasivní standard, ale také s přihlédnutím k umístění u rušné křižovatky a frekventované výpadové cesty z města využívá výhod a možností ventilace vzduchu. Na objektu je jako na prvním v ČR osazena jednotka Q350 od společnosti Zehnder. Tato jednotka, která vyměňuje v objektu vzduch je výsledkem několikaletého vývoje předního evropského výrobce Zehnder. Vzduch se filtruje od prachu, vyfukovaný vzduch předává teplo a vlhkost nasávanému čerstvému vzduchu přes entalpický výměník. Jednotka je špičková v tom, že je velmi tichá a má výměník, který je velmi efektivní. Zajímavé jsou i rozvody vzduchu v potrubí z potravinářského plastu. Speciální zárubně dveří s mezerou pro prostup vzuchu ošetří bezproblémovou akustiku. Q jednotka Zehnderu se stane novinkou pro rok 2017.

 
 1. rekuperace vody od firmy Sakal

 

Koupelny jsou vybaveny rekuperací energie z teplé odpadní vody. Při sprchování odpadní voda ve výměníku od firmy Sakal předá teplo přívodu studené vody a tu předehřeje. Manumade s.r.o. tak myslela nejen na zpětné získávání tepla ze vzduchu, ale i z vody. Mnoho lidí šetří energií na vytápění, ale neuvědomí si, jak velké množství energie je v současných domech potřeba k zahřátí vody např. na sprchování.

 
 1. atmosféra, zdravotní nezávadnost, inspirace Adolfem Loosem

 

Interiér domu bude mít díky přiznaným dřevěným stropům, pergolám, terasám a zákoutím, která vzniknou, neopakovatelnou atmosféru. U všech materiálů je myšleno na zdravotní nezávadnost. Např. Rigistabil Active Air pohlcuje formaldehyd, místo PVC je použit polyetylén jako nášlapná vrstva podlahy atd. Interiér je inspirován tezemi Adolfa Loose, jehož interiérová tvorba byla kdysi příznačná i pro Plzeň. O domě se v rovině designu i technologií uvažuje spíše jako o lodi, která musí být bezezbytku funkční.

 
 

 

Další fotografie

 
 

Naši členové
 • BACHL, spol. s r.o.
 • Ing. Jiří Šála, CSc. - MODI
 • Meesenburg s.r.o.
 • Josef Bárta
 • REHAU, s.r.o.
 • Sinc s.r.o.
 • KUBUS atelier s.r.o.
 • EnergySim s.r.o.
 • Čanda, s.r.o.
 • KT Dřevostavby s.r.o.
 • Ateliér Tector s.r.o. - Ing. Martin Němeček, Ph.D.
 • 3AE s.r.o.
 • Urbanic Haus s.r.o.
 • Ing. arch. Ivan Kraus
 • JRD
 • Pasivní domy Hradec Králové, Ing. Jiří Kobr
 • EkoWATT CZ s. r. o.
 • PRAŽÁK s.r.o.
 • ECOTEN s.r.o.
 • SLAVONA, s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství