« Zpět na seznam

RD Závišice

Dům se zúčastnil soutěžní přehlídky Pasivní dům 2016.

Kopřivnice, Závišice
Rodinný dům, Dokončen

Základní údaje

Poloha

Kraj Moravskoslezký kraj
Stát Česká republika
Adresa 74221 Kopřivnice, Závišice
 

Informace

Typ budovy Rodinný dům
Stav objektu Dokončen
Druh stavby Novostavba
Konstrukce Dřevostavba
Dotace Nová zelená úsporám (od 2014)
 

Prostory

Bytové jednotky 1
Podlahová plocha 133,8 m2
Výpočtová metodika podlahové plochy PENB od 2013, Nová zelená úsporám (vnější rozměry)
Užitná plocha dle PHPP 126,3 m2
Obestavěný prostor 712,3 m2
Poměr A/V 0,79
 
 

Návštěva

Možnost návštěvy celoročně Ne
 

Technické parametry

Energetické vlastnosti

Měrná potřeba tepla na vytápění 16 kWh/(m2a)
Výpočtová metodika potřeby tepla na vytápění PENB od 2013, Nová zelená úsporám (Vyhl. 78/2013 Sb. a TNI 73 0331)
Energetická náročnost budovy (dle PENB) A - mimořádně úsporná
Celková potřeba primární energie 65 kWh/(m2a)
Výpočtová metodika celková potřeba primární energie: PENB od 2013, Nová zelená úsporám (Vyhl. 78/2013 Sb. a TNI 73 0331)
Celková neprůvzdušnost n50 0,45 h-1
Průměrný součinitel prostupu tepla Uem 0.12 W/m2K
 

Energetické vlastnosti

  Skladba Tloušťka U [W/(m2K)]
Stěna Rigidur 12,5 mm
Isover Akusto 40 mm
Derken Delta 0,2 mm
Isover Akusto 120 mm
Rigidur 12,5 mm
Baumit lep 2 mm
Isover EPS Grey 260 mm
Baumit lep 2 mm
Baumit silikon 3 mm
452 mm 0,13

Výplně otvorů

Okna Jedná se o dřevěná Eurookna IV92 zasklené trojsklem firmy Kolovrat
Celkové UW: 0 W/m2K
 
 

Zúčastnění

Návrh

Architektonický návrh

Název Ing. Arch. Veronika Bezděková
 

Stavební část

Název Dalibor Kološ
 

Realizace

Stavební část

Název Vikymont stavby s.r.o.
 

Kontrola kvality

Test neprůvzdušnosti

Název Ing. Jiří Krejča
Adresa Holíkova 2, 586 01 JIHLAVA
 
 

Technické zařízení

Větrání větrání byla vybrána jednotka firmy Atrea vhodná pro pasivní domy v podstropním provedení
Vytápění Tepelné čerpadlo NIBE Split v konfiguraci vzduch-voda tzn. že se tepelná energie (popř. chlad) získává ze vzduchu a předává do vody.
Ohřev vody Tepelné čerpadlo NIBE Split v konfiguraci vzduch-voda tzn. že se tepelná energie (popř. chlad) získává ze vzduchu a předává do vody.
Sklep ne
 
 

Tento dům můžete navštívit v rámci mezinárodních Dnů pasivních domů, které se konají od pátku 6. listopadu do neděle 8. listopadu 2020. Akce existuje jen díky ochotě majitelů, proto prosím respektujte otvírací dobu, kterou v každém domě dávají k dispozici.

Pokud je u domu uvedeno "po domluvě", prosím dohodněte si návštěvu dopředu na uvedených kontaktech.


Adresa: 74221 Kopřivnice, Závišice
 

 

Dům je jednoduchého obdélníkového tvaru s terasou a okny orientovanými na jižní stranu, kde poskytuje výhled na nedalekou Štramberskou Trúbu.

Technologické řešení v pasivním domě bylo navrženo tak, aby všechny komponenty a celkové provedení bylo co nejjednodušší na montáž, technologie zabrala co nejméně místa v technické místnosti a ovládání minimální “V jednoduchosti je krása”.

 Srdcem zdroje tepla a přípravy teplé vody je Tepelné čerpadlo NIBE Split v konfiguraci vzduch-voda tzn., že se tepelná energie (popř. chlad) získává ze vzduchu a předává do vody.

Ohřátá voda poté předává teplo do podlahového topení a do rekuperace a rozvodů vzduchu. Ohřívání TUV je nastaveno jako priorita, takže majitelé mají neustále dostatečné množství teplé vody. Pro optimalizaci nastavení tepelného čerpadla se zvolila varianta minimálního výkonu po co nejdelší časový úsek - hlavně přes noc - a tím se šetří množství startů kompresoru, který je v této technologii tím nejvíce namáhaným prvkem. Dle parametrů výrobce a momentálního nastavení odhadujeme životnost kompresoru min. na cca 20 let.

Větrání - větrání v pasivním domě je úzce spjato s komfortem a tepelnou pohodou v pobytových místnostech. Správné udržování relativní vlhkosti vzduchu mezi 40-60% je základní prioritou pro udržení hygienických norem, ale i pro pocitovou pohodu a v neposlední řadě i ekonomickou stránku věci a ochranu konstrukce domu. Pokud bude v domě příliš sucho, dostanou na frak naše sliznice a my to odneseme přinejmenším bolestmi v krku nebo rýmou a pokud bude v domě naopak hodně vlhko, může to odnést konstrukce domu různými plísněmi apod. nehledě na to, že by majitelé takového domu protopili několika násobně více, protože ohřívat “vodu ve vzduchu” je energeticky velice náročné.

Pro větrání byla vybrána jednotka firmy Atrea vhodná pro pasivní domy v podstropním provedení - aby právě nezabírala místo v technické místnosti. Zde jsou umístěny i rozdělovače vzduchu a tlumiče hluku.

Ovládání obou systémů je velice jednoduché. Tepelné čerpadlo se ovládá na základě ekvitermní křivky a během první zimy je třeba nastavení “vychytat” k dokonalosti a poté se již majitelé nemusí o nic starat a vše funguje automaticky. Rekuperace je na tom podobně. V základním nastavení se určily teploty a množství větraného vzduchu, které se v průběhu roku upravily, a nyní již vše funguje automaticky. Pokud majitelé chtějí cokoli změnit, tak mohou použít ovladač s grafickým displejem umístěným v obývacím pokoji, chytrý telefon nebo tablet a pomocí jednoduché aplikace vše nastavit a upravit.

A jak je to v létě? Pro letní pohodu je dům vybaven předokenními žaluziemi, které brání přehřívání domu. Zjistili jsme, že tyto žaluzie nejsou od věci používat i přes zimu, kdy se stalo, že v - 5°C posvítilo slunce do oken a rázem bylo v obývacím pokoji 25°C. Rekuperace tomu pomáhá a dle instalovaných čidel teploty vyhodnocuje situaci a “přimíchává” chladný vzduch do oběhu, aby docílila požadované teploty. Při takto navrženém systému lze v domě i přes léto udržet teplotu do 26°C což je při minimální energetické náročnosti velice příjemné jak pro pocit, tak pro peněženku.

 
 

 

Další fotografie

 
 

Naši členové
 • INTOZA s.r.o.
 • ATELIÉR ELAM - Ing.arch. Mojmír Hudec
 • KT Dřevostavby s.r.o.
 • Mgr. A. Miroslav Misař – projektový ateliér PANARCHITEKT.cz
 • Ing. Michal Kovařík - zdravastavba.cz
 • Protronix s.r.o.
 • EkoWATT CZ s. r. o.
 • KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
 • EM3 DŘEVOSTAVBY s.r.o.
 • 3AE s.r.o.
 • Evora Design s.r.o.
 • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
 • Truhlářství Vašíček, s.r.o.
 • Ing. Petr Vostal - www.energetikastaveb.com
 • LUCERN dřevostavby s.r.o.
 • Budovy21 s.r.o.
 • WOBAU STAVBY s.r.o.
 • Isocell GmbH & Co KG
 • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group
 • Ing. Michal Hučík

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství