Vyšlo v časopise Stavebnictví, číslo 06-07/2020
Článek představuje energetické a technické řešení moderního zděného rodinného domu v nulovém standardu i s výpočty lineárních tepelných vazeb. V domě je nainstalován systém s fotovoltaickými panely, tepelným čerpadlem a rekuperací vzduchu. Architektonicky jde o citlivě umístěnou stavbu na kopci s krásnými výhledy do okolí Beskyd. Dům je kompletně napojen na on-line měření, které je veřejně přístupné. Jedná se o výzkum, kolik energie spotřebuje a vyrobí v současnosti pasivní dům s provozem ateliéru a dvou bytů.
Autor: Ing. arch. Aleš Makový/ Dům na zelenou
Foto: Ondřej Pavlačík
Architekt a autorizovaný energetický specialista věnující se dotačnímu titulu Nová zelená úsporám a návrhům pasivních domů s velmi nízkými ročními náklady na celkový provoz domu s důrazem na architekturu a estetiku domu. Po ukončení studia na ČVUT v Praze, obor architektura a stavitelství, se plně věnuje projektům a navrhování nízkoenergetických a pasivních domů. Je aktivním členem Centra pasivního domu.
Záměrem bylo navrhnout a postavit co nejúspornější rodinný dům s přidruženou funkcí architektonického a energetického ateliéru se dvěma byty v patře, jejichž nájem by částečně pokryl náklady na úvěr a současně by významnou roli hrál i vzhled a estetická kvalita stavby. Koncept byl od počátku poměrně přesný: ztvárnění obdélníkové hmoty domu, definované limity zakoupeného pozemku na jižním svahu s výhledem na Beskydy. Dům měl být navržen minimálně v pasivním standardu s tím, že velký důraz bude kladen na dlouhodobou energetickou udržitelnost. Důležité bylo také propojit technologie a materiály domu tak, aby technicky a energeticky fungovaly a ve výsledku byly co nejjednodušší pro vlastní výstavbu.
Energetická náročnost
Celý dům je energeticky a technicky optimalizován tak, aby při esteticky působícím vzhledu byl stavební firmou jednoduše proveditelný a bylo tak možné náklady udržet v rozumných mezích. Zároveň nabízí svým uživatelům veškerý komfort, zdravé vnitřní prostředí a ekonomicky dlouhodobou udržitelnost. Vedle praktických zkušeností jsme při návrhu uplatnili i nové technické systémy, které nejsou v ČR stále tak běžné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Fotovoltaika s bateriovým úložištěm anebo řízené větrání s rekuperací stále ještě není běžnou součástí rodinných domů.
Dotace z programu Nová zelená úsporám
Dům je projektován na dotaci B.2 ve výši 450 000 Kč + 10 % pro MS kraj + 35 000 Kč na projektovou dokumentaci, celkem tedy 530 000 Kč. Po doplnění FVE panely s bateriovým uložištěm lze získat další dotaci ve výši 150 000 Kč + 10 % pro MS kraj + 5000 Kč na projektovou dokumentaci, dohromady tedy 170 000 Kč. Celková dotace na tento dům je tedy ve výši 700 000 Kč.