Posuzovat kvalitu okna jako výrobku je jedna věc, ovšem nezaručí nám to, že okno bude i v zabudovaném stavu fungovat dobře. V kvalitně zaizolovaných pasivních domech je právě tento detail často tím nejslabším článkem a je mu proto nutno věnovat náležitou pozornost.
Zde je několik nejzásadnějších sdělení o interakci okna a konstrukce budovy, které si mohli účastníci prvního Fóra expertů odnést do praxe:
1. Špatné osazení okna může ovlivnit energetickou bilanci pasivního domu až o 50 %. Vysazení okna do roviny tepelné izolace, tzv. předsazená montáž v kombinaci s přeizolováním rámu okna je základním principem, jak se tomuto vyhnout.

Zdroj: Centrum pasivního domu
2. Okna jsou různá a různé je i jejich osazení. Návrh osazení by měl respektovat konstrukci, materiál a vzhled okna. Například okna s vnějším hliníkovým opláštěním není smysluplné přeizolovávat, a to vzhledem k pět tisíc krát vyšší tepelné vodivosti hliníku, než jakou má běžně izolace.

Zdroj: Centrum pasivního domu
3. Správně navržený detail osazení musí v sobě spojovat kromě tepelné ochrany také ochranu připojovací spáry proti vlhkosti. Zevnitř vzduchotěsné napojení chrání před vstupujícím vzduchem nesoucím vlhkost z interiéru. Takzvaný vnější uzávěr pak chrání spáru proti hnanému dešti a prochlazování větrem.
Jedním ze spolehlivých těsnících systémů mohou být fólie nebo komprimační pásky jak je vidět na systémovém řešení firmy Tremco illbruck. Řešení uvedeného systému je použitelné i pro osazení balkonových dveří u výstupu na terasu.


Zdroj: Tremco illbruck
4. Správný návrh kotvení pro různé stavební materiály je klíčový. Kotvení těžkých oken s izolačními trojskly, které mohou vážit desítky a u velkých rozměrů i stovky kilo nelze podceňovat. Často vidíme na stavbách poddimenzované plechové úhelníky, které navíc tvoří bodové tepelné mosty. Lepší jsou zde kompozitní – sklolaminátové profily.
Vylehčené materiály jako pórobeton nebo děrované pálené cihly však neumožňují kotvení blízko hrany. Systém předsazené montáže EJOT – COMPACFOAM tento problém s úspěchem řeší, a to bez narušení tepelně izolačních vlastností. Navíc toto systémové řešení chrání pomocí vnější fólie rám okna ve stádiu mezi namontováním okna a provedením fasády. Stejný systém je použitelný i pro francouzská okna a výstup na terasu.

Zdroj: PROPASIV
5. I účinné vnější stínění lze dobře vyřešit bez tepelných mostů. Žaluziový nebo menší roletový box látkových screenových rolet je možné předsadit před rám okna a ještě jej zaizolovat, jak ukazuje detail od firmy Minirol – Building Plastics. Řešení je použitelné i do renovací panelových domů.
Zdroj: Building Plastics ČR
6. Bezrámové zasklení je bezpochyby efektní řešení. Jeho návrh zejména pro větší prosklené plochy není však úplně jednoduchý. Sklo je křehké, a pokud se nepohlídají některé hlavní zásady návrhu konstrukčního skla, může snadno dojít k poruchám.

Zdroj: Izolační skla
Přihlaste se na další Fórum expertů!
Tyto a řadu dalších praktických rad, které vzešly z odborné diskuse, a v neposlední řadě také nové kontakty si odnášeli účastníci prvního Fóra expertů v Praze. Další Fórum expertů, tentokrát věnované založení pasivních domů na tepelné izolaci, proběhne již 26. 5. 2014 opět v Praze. Přihlásit se můžete zde.
Co o akci řekli účastníci?
- „Z mého pohledu byla organizace a příprava ze strany Centra pasivního domu na vysoké úrovni - výběrem témat, propagací tak moderováním a vlastním průběhem. Překvapil mne počet a portfolio účastníků. Vzájemnou prospěšnost vidím v diskusích, které vznikají.“ – Jaroslav Vojíř (Tremco illbruck s.r.o.)
- „Fórum expertů mohu vyhodnotit jako velmi povedenou akci. Všem účastníkům umožnilo vyměnit si poznatky i získat nové informace.“ – Jiří Heger (PROPASIV s.r.o.)
- „Organizace a moderování byly zvládnuty na profesionální úrovni.“ – Pavel Ripel (Building Plastics ČR, s.r.o.)
- „Doporučuji všem!“
- „Maximální spokojenost a přínos nových informací. “
- „Skvělý formát odborného setkávání!“
- „Fórum expertů pro mne bylo přínosné, inspirativní a na vysoké odborné úrovni.“