26. dubna 2013
Fotoreportáž: Rekonstruujte jen s těmi, co tomu rozumí
Po pět dní jsme na Stavebních veletrzích v Brně prováděli návštěvníky ukázkovým panelákovým bytem. Popisovali, srovnávali, upozorňovali na věci, na které se nesmí při rekonstrukcích zapomínat. Jak taková prohlídka vypadala?
Panelákový byt má spoustu neduhů. Suchý vzduch, plísně, zimu u oken. Tak jej zrekonstruujeme, co Vy na to?
Běžné se zatepluje osmi, deseti, maximálně dvanácti centimetry. Znáte to: „Franta má osm, tak my dáme deset - ať jsme lepší!“ Jenomže toto opatření nebude mít žádný efekt. Navíc, na jedno často zapomínáme – to, co si připlatíme za izolaci, je ta nejmenší část celé rekonstrukce. Obdobné je to s okny – mezi efektem dvojskel a trojskel je nebetyčný rozdíl.
Pod rekonstrukcí si mnozí v Čechách stále ještě představují pouze to, že se dům trochu zaizoluje, dají se lepší okna a je hotovo. Jenomže co vnitřní prostředí? Přece nechcete žít doma s plísněmi? Když utěsňujeme, musíme přece myslet také na to, že chceme uvnitř zdravě dýchat.
Znáte ten pocit, když se ráno probouzíte unavenější, než když odcházíte večer spát? Nejčastěji za tím stojí špatný – tedy vydýchaný – vzduch ve Vaší ložnici. Výzkumy ukazují, že i kvalita vzduchu v řadě školních tříd je hluboko pod hygienickou normou. V létě není problém otevřít okno, ale co v zimě? Stejně jako ve spánku, tak i při práci a učení potřebujeme trvalý přísun čistého vzduchu.
Nepřetržitý přísun zajistí v dobře utěsněném domě jedině rekuperace se zpětným ziskem tepla. Díky ní vám teplo neuteče, v pokoji máte v každém ročním období optimální teplotu a vlhkost a navíc žijete ve zdravém a komfortním prostředí. Rekuperace tedy není žádná technická vymoženost, ale úžasná a dnes už nezbytná věc, která dělá naše poctivě utěsněné domy obyvatelné.
Lámete si hlavu, kolik kam dát izolace? Je to jednoduché – dejte to „na basu piv“, tedy samozřejmě na její šířku. A ještě jedna pomůcka – při osazování okna pracujeme se třemi izolačními rovinami – parotěsnou, izolační a venkovní. Abychom okno správně osadili, musíme mít na mysli všechny tři a při práci je také třeba všechny precizně ošetřit.
Nebojte se vybírat mezi řemeslníky, shánět si nezávislé reference a mějte odvahu říct: „Vás nechci, protože si myslím, že to děláte špatně.“ Jsou to Vaše peníze, Váš domov a Vaše zdraví. Na stavbě se totiž dodnes střetáváme s tím, že se nerespektuje rychlý technologický vývoj, kterým nejen stavebnictví venku, ale i u nás v Čechách, nezadržitelně prochází.
Když se změnily technologie, musí se nezbytně změnit i způsob práce. Musí se stavět jinak! Chtějte proto jen prověřené firmy, a pokud si nevíte rady, obraťte se třeba na Centrum pasivního domu, nebo na jeho členy – tedy jedině na prověřené firmy.
Těší se na Vás Centrum pasivního domu a Váš osobní průvodce Michal Hučík.
Tento doprovodný program vznikl v rámci projektu „Osvěta o pasivních domech“, který je realizován za finanční pomoci Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí. Za uvedený obsah je výhradně odpovědné Centrum pasivního domu a nelze jej v žádném případě považovat za názor Ministerstva životního prostředí.
Generálními partnery interaktivní výstavy jsou ISOVER a WEBER.
Partnery projektu jsou firmy SLAVONA, s.r.o., ATREA s.r.o., DAFE-PLAST Jihlava, s.r.o., Tremco illbruck s.r.o., Úsporné bydlení s.r.o., MACHSTAV s.r.o., Miniroll Building Plastics ČR, s.r.o. a IZOLAČNÍ SKLA, a.s.
Děkujeme všem, kdo se do přípravy modelu spolu s Centrem pasivního domu zapojili.