14. května 2023
Izolace
Bez kvalitní tepelné izolace se pasivní dům neobejde. U domů s minimální spotřebou energie musíte používat izolace o dostatečných tloušťkách a dbát na detaily, které se běžně pomíjí. Jaké materiály a způsoby zateplení jsou pro pasivní domy nejvhodnější?
Toto je zjednodušená verze infolistu Centra pasivního domu. Podrobnější informace najdete v pdf.
Ceny energií v dlouhodobém horizontu rostou, a tak je debata o výhodnosti tepelné izolace domu bezpředmětná: zateplení se vyplácí. Kromě finanční úspory a brzké finanční návratnosti ale dobře zvolená a kvalitní izolace zlepšuje (zvláště při doplnění systémem řízeného větrání) i vnitřní prostředí domu.
Výhody kvalitně navrženého a provedeného zateplení:
- snížení tepelných ztrát domu a úspora energie
- snížení rizika plísně zvýšením vnitřní povrchové teploty
- menší namáhání nosné konstrukce atmosférickými vlivy
- odstranění tepelných mostů a vazeb
- redukce tloušťky nosného systému (zejména u zděných staveb)
Na co si dát pozor?
Při aplikaci izolace je pro dosažení požadovaného účinku a předpokládané životnosti nutné dodržovat základní doporučení výrobců zateplovacích systémů. Běžných chyb při vlastním provedení je velké množství. Mezi ty nejčastější a nejzávažnější patří:
- velké spáry mezi izolačními deskami nebo rohožemi (doporučené spáry pod 3 mm, větší spáry vyplňovat izolantem, nevyplňovat cementovým lepidlem!)
- nedostatečné množství a umístění kotev pro odolnost vůči namáhání větrem
- nezapuštění hmoždinek do izolantu - správně by měly být hmoždinky zapuštěny do izolantu a překryty zátkou ze stejné tepelné izolace
- prostupy pro vynesení stříšek, okapového svodu a jiné procházející celou vrstvou izolantu – je nutné je termicky vhodně oddělit
- stlačení vláknitých desek u izolací vkládaných do roštu (deska nemá izolační účinek jako v původní tloušťce)
- nedodržení doporučené tloušťky odvětrávaných mezer (střecha, fasáda)
- nerovnoměrná (nedostatečná rovinatost izolačních desek) či nedostatečná tloušťka omítkového systému a nedodržení zásad armování výztužnou tkaninou – způsobuje vytváření trhlin, zatékání a snížení životnosti
- nevhodné použití a umístění nasákavých materiálů či dřevěných prvků – například ve styku s terénem nebo v místě odstřikujícího deště
- nedostatečná ochrana proti povětrnosti během výstavby (ochrana před zatečením) a nepoužití konstrukční ochrany proti poškození povětrností (klempířské prvky, různé připojovací a dilatační profily) nebo zvířaty (ochrana dutin mřížkami)
Samozřejmě zásad pro návrh a provedení je o mnoho více a zkušené stavební firmy by měly konkrétní postupy znát nebo se nechat pro daný systém proškolit.
Klíčovou roli hraje i dobře zpracovaná projektová dokumentace a technický dozor, který by měl případné nejasnosti konzultovat s projektantem. Je důležité zvážit také zaškolení řemeslníků ohledně zásad řešení pasivních domů.
Náklady na dozor a kontrolní dny považují mnozí investoři za vyhozené peníze, bohužel částky za opravná řešení či znehodnocení některých prvků je mohou několikanásobně převýšit!