30. ledna 2013

Josef Smola: Energeticky úsporné domy mohou stát stejně jako ty běžné

Architekta Josefa Smolu nejspíše není třeba dlouze představovat. Vedle prvního domova seniorů v pasivním energetickém standardu v Česku navrhl v poslední době i luxusní rezidenci Bubeneč Gardens v Praze. Přečtěte si, co řekl v rozhovoru reportérům Hospodářských novin.

 

3279_300x172x75.jpgArchitekt Josef Smola patří u nás mezi hrstku architektů, kteří přijmou pouze zakázku, která má být projektována v pasivním energetickém standardu. Takové stavby splňují ty nejpřísnější požadavky na energetickou náročnost a pohodu vnitřního prostředí. Momentálně jsou ve výstavbě dva projekty, které Smolův ateliér navrhl. Vedle domova seniorů v Modřicích u Brna také luxusní rezidence Bubeneč Gardens v Praze 6. Zatímco v prvním případě se jedná o v podstatě sociální nájemní bydlení, které bude provozovat město, ve druhém bytovém projektu zaplatí zájemce vysoko nad sto tisíc korun za metr čtvereční jednoho ze sedmi bytů. „Je to paradox,“ říká Smola.

HN: Váš ateliér navrhuje stavby pouze v pasivním energetickém standardu, dá se tím uživit?

Samozřejmě. Já, stejně jako kolega architekt Brotánek nebo například Hudec celou řadu let navrhujeme pouze stavby na principech pasivního domu. Když to někdo jako pasivní nechce, nestává se mým klientem. Doporučím ho jiným kolegům.

HN: Na podzim má být otevřen domov pro seniory, který jste vyprojektovali v Modřicích u Brna. Čím je bydlení pro seniory specifické?

Nejvíce asi z hlediska dispozice. Pokud pomineme jednotlivé byty, důležitá je orientace v prostoru a přístupy, které musí být všechny bezbariérové. My je máme řešeny pomocí ramp, pavlačí nebo výtahů. Všude musíte mít podle vyhlášky ochranná zábradlí a madla řešená odlišně od běžného bytového domu. Musí tam být jasná orientace, dostatečně osvětlené prostory. V interiérech bychom se měli vyvarovat příliš křiklavých barev, které dráždí.

HN: Některé projekty seniorského bydlení se snaží zabránit tomu, aby jejich nájemníci byli sociálně vyloučení. Pamatuje na to i váš projekt?

Z druhé strany pozemek sousedí se základní školou… Cílem je, aby děti chodily z nádraží do školy přes zahradu domova seniorů, byly v kontaktu.

3200_300x225x75.jpgHN: Domov pro seniory v Modřicích bude jako jediná stavba tohoto typu v zemi v pasivním energetickém standardu. Jaké budou jeho provozní náklady?

Provozní náklady tam budou o 90 procent nižší než u běžné stavby.

HN: Ale jsou developeři, kteří staví bytové domy, které spadají do třídy B, a oproti těm asi nebudou provozní náklady o 90 procent nižší. Jakou běžnou stavbu máte na mysli?

Za běžnou stavbu bereme segment developerské výstavby. Někteří sice tvrdí, že jejich domy mají spotřebu energie na vytápění odpovídající standardu B, ale je otázka, na kolik korektní jsou jejich výpočty průkazu energetické náročnosti, hodně se švindluje a kontrola není až tak jednoduchá. Dostat bytový dům do standardu A není vůbec jednoduché.

HN: Vy sám jste s rodiči obešel domovy pro seniory, v jakém jsou stavu?

Ty domy jsou obvykle vybydlené. Prošel jsem si ta zařízení postupně, takže můžu porovnávat. Je tam zanedbaná údržba, od zatékání po plísně. Není to lichotivý stav. Souvisí to s tím, že u nás chybí kategorie sociálního bydlení. Nemravně jsme si vytřískali z Bruselu výjimku, že sociální bydlení, což je otázka DPH, je u nás i rodinná vila o rozloze až 350 metrů čtverečních. To je schizofrenie, když přijde klient a říká vám, že má na dům „jenom“ 10 milionů korun a v žádném případě to nesmí překročit 350 metrů. Kategorie sociálního bydlení nebo startovních bytů pro mladé lidi v podstatě vymizela. Za minulého režimu se řešilo, jak zajistit mladým lidem cenově a lokálně dostupné bydlení. To se po revoluci škrtlo s tím, že to trh, developeři zařídí. Developeři jsou převážně spekulanti s pozemky, neočekávejme od nich, že budou stavět kvalitní bydlení. V dnešních novostavbách slyšíte přes stěnu sousedy, rosí se tam okna… Souvisí to s fiskální politikou státu, protože v okamžiku, kdy developeři nedostanou dlouhé úvěry na 20 let a více, nejsou motivovaní k tomu, aby stavěli nájemní bydlení. Chtějí rychlé peníze a domu se zbavit. Vlastnické bydlení znamená, že něco postavím, aby to nějak pět let v záruce fungovalo, a pak mě to nezajímá. Tato politická linie směřuje k tomu, že jednoznačně nebudou podporovaná městská zařízení typu sociálních služeb, je trend k domácí péči. Myslím si, že i to vede osvícená města, pokud hospodaří s rozumným rozpočtem, k tomu, aby si zařizovala úsporná zařízení typu domova seniorů v Modřicích.

3202_300x225x75.jpgHN: Výběrové řízení na projektanta domova seniorů v Modřicích nevyhrála nejnižší cena. Proč?

Námi, projektantem, spočítaná cena byla 87,5 milionu korun a nejnižší nabídka byla 57 milionů korun. Ta se ale městu zdála až příliš nízká, a navíc zjistilo, že tato nabídka měla formální nedostatky. My jsme náklady spočítali na 87,5 milionu korun, a to známe problematiku pasivních domů. Včetně 13 inženýrských objektů jako například jezírka, sadových úprav, přípojek, chodníků a parkoviště nám to vychází na 7100 korun na kubík obestavěného prostoru. U pasivního domu je průměrná konstrukční výška podlaží čtyři metry, takže když to pronásobíte čtyřmi, dostaneme se na nějakých 30 tisíc korun za metr čtvereční bez DPH. Který developer je dnes za tuto cenu schopen nabídnout byty v pasivním standardu? Ani jeden. Z toho je vidět, že pokud to bude dělat firma, která tomu rozumí, pasivní domy nemusejí vyjít dráž než běžné stavby.

HN: Rezidence Bubeneč Gardens, která se právě staví v Praze, tento standard nabídne, ale za vyšší cenu. Jak se vám na tomto projektu pracovalo?

Je to paradox, když jsme projektovali domov seniorů v Modřicích, cílem bylo snížit náklady na minimum. Kdežto tady se metr čtvereční nabízí vysoko přes sto tisíc korun. Je to celé v pasivním standardu, má to řízené větrání, jsou tam osmdesátimetrové obýváky, plně prosklené stěny s trojskly. Bezvadný tvar elipsy s vegetačními fasádami je energeticky vysoce úsporný a to nám dovoluje hřešit… Takže tolik nevadí, že plně prosklené osmnáctimetrové terasy jsou orientované na sever. Lidé budou z bytů koukat do zeleně, kde už nebude nic stát. Z jedné strany dům sousedí s parkem Willyho Brandta a z druhé s hřištěm a zahradou mateřské školy.

Rozhovor vyšel v Hospodářských novinách (pdf, cca 4 mb).

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • Sinc s.r.o.
  • PROPASIV s.r.o.
  • REHAU, s.r.o.
  • ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.
  • atelier3, s.r.o.
  • Ing. Jiří Šála, CSc. - MODI
  • Stanislav Martínek
  • LUCERN dřevostavby s.r.o.
  • Ing. Michal Kovařík - zdravastavba.cz
  • JRD
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize V-systém
  • Ing. arch. Pavel Jura
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Weber
  • Evora CZ, s.r.o.
  • Michael Jaďuď
  • NEMA, spol. s r.o.
  • REFAGLASS s.r.o.
  • 2MAD s.r.o.
  • ECOTEN s.r.o.
  • ATREA s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství