21. října 2016
Mezinárodní konference Centra pasivního domu 2016 - rozhovor se zástupcem generálního partnera
Brno má za sebou mimořádnou odbornou událost – Mezinárodní konferenci Centra pasivního domu 2016. Na jediném místě se sešli odborníci se zastupiteli měst a obcí, jakož i se zástupci ministerstev a řediteli škol. Ti všichni řešili aktuální témata, která se týkají současných trendů energeticky úsporného stavebnictví a jeho využití při rozvoji českých měst. Generálním partnerem akce byla Česká spořitelna. Jak ta se staví k pasivním domům a zda má zájem je podporovat, na to nám odpovídal manažer hypoték Karel Chábek.
Česká spořitelna se rozhodla podpořit Mezinárodní konferenci Centra pasivního domu 2016 a stala se se generálním partnerem. Co vás na této akci zaujalo?
Pasivní domy vnímáme jako stále více se prosazující trend při stavbě nemovitostí jak s ohledem na úsporu nákladů na energie, jejich šetrnosti k životnímu prostředí a zvýšení kvality života, tak s ohledem na chystanou legislativu, která po roce 2020 umožní stavět pouze pasivní domy nebo budovy jim velmi podobné.
O tom, jak Češi staví, máte bezesporu slušný přehled a můžete srovnávat i se zahraničím. Máme, podle Vás, stále zájem o vlastní bydlení nebo vlna zájmu z předchozích let pomalu opadá?
Vlastní bydlení je v Česku nejpopulárnější forma bydlení. Dokládá to i velký zájem o hypotéky. V posledních letech byla poptávka navíc podpořena historicky nejnižší úrovní úrokových sazeb. V tuto chvíli přichází do oblasti hypoték několik legislativních úprav, což se může projevit i ve výši úrokových sazeb a následně stagnací či mírným poklesem objemu sjednaných hypoték oproti současným rekordním rokům.
Chystáte nějaké produkty podporující také výstavbu přímo energeticky úsporných staveb v ČR?
Hypotéku České spořitelny je možné využít na řadu účelů, včetně výstavby energeticky úsporných staveb. Vedle toho máme i speciální hypotéku pro dřevostavby a montované domy, kdy je hypotéku možné čerpat bez problémů i přes velmi rychlou výstavbu, která často "předbíhá" administrativní kroky, což dosud komplikovalo financování těchto staveb. Naše služba tyto překážky odstraňuje. I v budoucnu se budeme na oblast energeticky úsporných staveb zaměřovat.
Konference propaguje zdravé bydlení. Vaše banka zase letos přišla s projektem tzv. zdravých financí. Je o něj zájem?
Službu Moje zdravé finance jsme zhruba rok zkoušeli ve čtyřiceti pobočkách a nyní je nabídneme v celé síti. Chceme lidem pomoci lépe řídit domácí rozpočty a s tím, co o nich víme, a s pomocí jednoduchých pomůcek, je naučit pracovat s jejich financemi. O službu mají klienti zájem, díky poradenství mohou ušetřit jak na pravidelných výdajích, tak získat například úspory při platbách za energie.
Řekněme, že kupuji nemovitost a potřebuji poradit, zda platím dobrou nebo špatnou cenu. Mohu se obrátit na vaši banku, aby mi poradila? Máte nějakou poradenskou službu?
Česká spořitelna disponuje nejširší sítí poboček a specializovaných hypotečních center na českém trhu. Každý rok pomůžeme při získání či modernizaci bydlení několika desítkám tisíc domácností, které i díky našemu poradenství a dlouholetým zkušenostem s financováním spokojeně bydlí. Troufám si říci, že pokud jsme doposud s klienty sjednali několik set tisíc hypoték, dokážeme dobře poradit při financování bydlení i vám.
Generální partner: