Pasivní dům – moderní, úsporný, šetrný a chytrý
25. května 2022
Sníte o bydlení v moderním domě? A jak si ho představujete? Prostorný, plný světla a přírodních materiálů? Komfortní a zároveň úsporný? Jistě, jinak byste tu asi nebyli. Pasivní dům splňuje tohle všechno.
V turbulentní době cen materiálů, technologií a práce v roce 2022, je složité definovat vícenáklad. Pokud se však podíváme do cen roku 2021, optimalizace projektů u velkých budov přinášela vícenáklady pro realizaci do 10 %, u menších rodinných domů se tyto náklady v obecné rovině pohybovaly u kvalitního projektu do 15 % investiční ceny. Tyto vícenáklady mohly být z větší části pokryty z dotací OPŽP a NZÚ.
Na projekt domu a jeho vybavení však má investor pouze určité možnosti, proto se na počátku zpracování projektu vyplatí definovat a ujasnit si své POTŘEBY. Jak velký dům potřebujete, jaké materiály zvolíte, do jakého "krátkodobého" vybavení potřebujete investovat, abyste se zviditelnili před sousedy a kamarády, atd.
Co je dobré vědět, než se pustíte do stavby pasivního domu
Správně navržený a postavený pasivní dům má o 50-60 % nižší potřebu energie pro dosažení požadovaného vnitřního komfortu a zdravého prostředí oproti novostavbám postaveným dle aktuálních požadavků. Oproti domům postavených v 50.-70. letech 20. století.
Měl zohledňovat dva klíčové principy:
- využití slunečního záření jako levného zdroje světla a energie,
- udržení a případnou akumulaci získané energie ze slunce, lidí a spotřebičů (protože i v těch největších mrazech dům vytopíte obyčejným fénem na vlasy).
Co je pro stavbu v pasivním standardu klíčové?
Abyste mohli využívat všech výhod bydlení v pasivním domě (nízké provozní náklady, příjemné teploty a zdravé vnitřní prostředí v průběhu celého roku, ochranu proti výkyvům klimatu), musí architekt a projekční tým respektovat následující zásady.
- Naprojektovat kompaktní, málo členitý tvar domu,
- umístit ho tak, aby ho nestínila okolní zástavba nebo terén,
- okna orientovat ke světovým stranám tak, aby zajistila dostatečné tepelné zisky v zimním období a v letním je bylo možné odstínit vnějším stíněním (vnější žaluzie, rolety, popř. listnaté stromy).
- S perfektní tepelnou izolací (správně zvolenou tloušťku izolace, okny s trojskly, přerušením tepelných mostů),
- řízeným větráním s rekuperací (čerstvý vzduch se před vstupem do místnosti filtruje a využije teplo odpadního vzduchu pro předehřev čerstvého vzduchu z vnějšího prostředí),
- vlivem velmi nízké potřeby energie, je pro provoz domu vhodný téměř jakýkoli zdroj (tepelná čerpadla, fotovoltaické panely atd.). Při návrhu zdroje dejte pozor, aby nedocházelo k přehřívání domu.
Foto: Atrea s.r.o.
Moderní dům – pasivní dřevostavba nebo zděný dům?
Je to vlastně jedno. V současné době nehraje roli ani cena. Pasivní dům v tomto ohledu poskytuje svobodu a bezpečí. Není svázán s žádnou konkrétní technologií nebo podobou. Takže je jen na vás, jestli dáváte přednost cihlám, betonovým tvárnicím nebo dřevu.
Než se rozhodnete, můžete si takové bydlení v moderním pasivním domě vyzkoušet nanečisto. Podívejte se do katalogu pasivních domů a naplánujte si prohlídku.
Chcete se o energeticky úsporných stavbách a aktuálních projektech Centra pasivního domu dozvědět víc? Přihlašte se k odběru newsletteru.
Sdílejte článek