Nová zelená úsporám - pořiďte si pasivní dům s dotací
Půl milionu se hodí při stavění vždycky. Obzvlášť když na oplátku musíte "jen" postavit kvalitně udělaný a promyšlený dům - tedy pasivní dům.
Základní fakta o dotaci
- 300 000 Kč nebo 450 000 Kč při splnění přísnějších podmínek
- 35 000 Kč na Blower-door test a zpracování odborného posudku
- pro novostavby RD s energeticky vztažnou plochou max. 350 m2
- s instalovaným systémem nuceného větrání se zpětným získáváním tepla
Program Nová zelená úsporám asi není nutné složitě představovat. I v roce 2020 bude možné do 31. prosince 2021 (nebo vyčerpání dotace) žádat o příspěvek na rekonstrukci domu, instalaci nového zdroje vytápění nebo právě stavbu nového rodinného domu. V tomto článku se zastavíme u poslední možnosti, kterou najdete pod písmenem B dotačního programu.
V rámci něj můžete získat 300 nebo 450 tisíc na stavbu energeticky úsporného domu, jestliže tento objekt splní následující technické parametry:
Základní pravidla pro získání podpory
- Žadatelem a příjemcem podpory může být pouze první vlastník rodinného domu.
- Žadatel musí prokázat technické vlastnosti použitých tepelně izolačních materiálů, výplní otvorů a technických zařízení budovy. Pro materiály a výrobky uvedené v Seznamu výrobků a technologií tyto dokumenty dokládat nemusí.
- Instalace zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů musí být provedena dodavatelem s příslušnými oprávněními a odbornou způsobilostí.
- V případě, instalace solárního termického systému musí být použity kolektory splňující minimální hodnotu účinnosti ηsk dle vyhlášky č. 441/2012 Sb., o stanovení minimální účinnosti užití energie při výrobě elektřiny a tepelné energie.
- Minimální požadovaná účinnost zpětného zisku tepla z odváděného vzduchu je 75 %.
- Žadatel je povinen zajistit odborný technický dozor. Požadavky na odborný technický dozor uvádí kapitola 11 Závazných pokynů.
- Splnění požadavku na maximální průvzdušnost obálky budovy n50 musí být doloženo protokolem o měření průvzdušnosti obálky budovy, který bude v souladu s metodickým pokynem k upřesnění pravidel pro měření průvzdušnosti obálky budovy, a který bude vypracován dle vzoru zveřejněného v sekci METODICKÉ POKYNY.
- Na rodinný dům podpořený z této oblasti podpory nelze čerpat dotaci z oblastí podpory A a C.
Důležité je, že žádat můžete o podporu na výstavbu domu i zpětně.
Maximální výše dotace je 50 %, což by v případě novostavby rodinného domku nemělo být omezující, nicméně počítejte s tím, že do způsobilých výdajů se ale počítají pouze náklady na stavbu (nikoli například na pořízení pozemku atp.). Speciální podmínky platí pro obyvatele Ústeckého, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, kteří mohou dostat o 10 % více.
Důležité odkazy a dokumenty
- www.novazelenausporam.cz - hlavní stránky programu
- telefonická linka 800 260 500
Jak začít?
- Najděte si projektanta a energetického specialistu, kteří vám zpracují posudek
- Získejte svolení stavebního úřadu
- Ve spolupráci s energetickým specialistou vyplňte krycí list technických parametrů
- Podejte elektronicky žádost na www.novazelenausporam.cz
- Do 5 dnů doložte na krajských pracovištích SFŽP povinné přílohy
Další postup najdete zde. Nepropásněte tuhle skvělou příležitost!