Pasivní dům, který plave na vodě

21. dubna 2013

O tom, že se pasivní domy šíří po celém světě snad není pochyby. Minulý rok se ale objevil jeden, který je skutečně výjimečný. Holandský AutarkHome nestojí na zemi, ale plave na řece Máze. Jak navíc naznačuje jeho název, je při svém běžném provozu plně nezávislý na okolních energetických sítích.

3843_300x200x75.jpgPlovoucí pasivní dům byl vyprojektován architektem Peterem Kromwikjem ve spolupráci se společností IBC Solar B.V. a několika dalšími firemními sponzory. Dvoupatrový hausbót váží celkem 130 tun a díky dvěma ložnicím a plně vybavené koupelně poskytuje dostatek prostoru pro pohodlné bydlení jedné menší rodiny. Jak uvádějí sami autoři projektu, i přes malé rozměry stavby je v rozsáhlé jídelně propojené s kuchyní bez problému možné uspořádat večeři pro šest lidí.

AutarkHome spotřebovává až o 90% energie méně než okolní domy srovnatelné velikosti. Elektrická energie i teplo potřebné na vytápění interiéru i ohřev vody jsou zajišťovány primárně za pomoci na střeše umístěných solárních panelů. V případě velmi zamračeného počasí pomáhá získávat potřebnou energii bionaftový generátor.

3842_300x170x75.jpgPro dosažení standardu pasivního domu je hausbót zároveň velmi dobře zateplen za pomoci expandovaného polystyrenu a disponuje i výkonným systémem řízeného větrání s rekuperací tepla. Pro dokonalou izolaci je pak skoro již samozřejmostí využití oken s trojskly. Prosklená spodní část "domu" pak umožňuje maximální využití přirozeného slunečního světla a tepla.

Hausbót je nezávislý na svém okolí i v dalších ohledech. Voda je získávána z řeky a pro potřeby obyvatel upravována "přímo na palubě". Nádrže pro úpravu vody pak usnadňují i udržení stability hausbótu upevněného k souši jen za pomoci mola.

Zatímco vývoj a produkce prvního typu AutarkHome zabrala zhruba devět měsíců, u dalších modelů by se mělo jednat o pouhé čtyři měsíce. Jak sami autoři uvádějí, jejich výtvor by se mohl uplatnit především v přelidněných oblastech s dostatkem vodních ploch, kde by mohl pomoci řešit problémy s bydlením.

Sdílejte článek