Pasivní dům ukrytý v lesích vyprodukuje více energie než sám spotřebuje
12. května 2013
O tom, že pro domy v pasivním energetickém standardu nejsou chladné klimatické podmínky žádnou překážkou, jsme už psali. Pasivní dům zpola ukrytý v lesích amerického Wisconsinu je ale mimo místa pozoruhodný i tím, že dokáže vygenerovat více energie než sám potřebuje pro svůj běžný provoz.
Gary Kynkol se rozhodl pro stavbu rodinného pasivního domu poté, co byl kvůli nemoci své ženy nucen prodat svůj původní dům a přestěhovat se na jiné místo. Od počátku chtěl zdravé, "zelené" a energeticky úsporné bydlení, ale až článek náhodně nalezený v městských novinách jej přiměl, aby se vydal směrem k pasivnímu energetickému standardu. Od té doby již ale šlo vše ráz na ráz. Kynkol se seznámil s místními projektanty pasivních staveb a doslova se pro energeticky úsporné stavebnictví nadchl.
Práce na jeho novém domě byly zahájeny v prosinci 2009 a dokončeny již v září následujícího roku. V říjnu 2011 byl dům ocifiálně certifikován jako pasivní. Na výsledné podobě stavby se výazně podepsala povaha pozemku a jeho okolí. Dům stojí na samém okraji menšího městečka a na severní straně hraničí s hustým lesem. Byl proto projektován tak, aby co nejméně narušoval povahu okolí a zapadal mezi vzrostlé stromy. Díky tomu získal i svůj název - Pasivní dům v lese.
Dvoupatrová budova má celkem tři ložnice a přes 180 m2 podlahové plochy. V prvním patře a druhém se nachází také rozlehlá terasa, jejíž část majitel nedávno pokryl trávou. Vnější stěny domu byly zatepleny za pomoci vnitřního a vnějšího izolačního systému, z nichž každý má tloušťku nejméně 300 mm. Dokonalému utěsnění domu pak pomáhají i okna s trojskly a dveře certifikované pro pasivní domy. Okna jsou zároveň speciálně designovaná tak, aby pomáhala maximalizovat pasivní solární zisky.
Stejně jako i další domy s nízkou spotřebou energií, i Pasivní dům v lese využívá výkonný systém řízeného větrání se zpětným ziskem tepla. Venkovní vzduch je zde upravován v soustavě celem 180 metrů dlouhých trubicí ukrytých pod povrchem pozemku. Mimo ohřívání či ochlazování příchozího vzduchu to především v letních měsících také znamená jeho vysoušení.
Po většinu roku dům nepotřebuje žádný dodatečný zdroj tepla. Během zimy ale jeho majitel někdy využívá nastavitelné podlahové vytápění, které je ovšem energeticky poměrně nenáročné. V rámci běžného provozu dokáže navíc dům prakticky všechnu potřebnou elektrickou energii (která je kromě spotřebičů využívána ještě na dohřívání teplé vody) získat ze fotovoltaických panelů. Solární kolektory poté pomáhají ohřívat teplou vodu, přičemž vystačí asi na 85% průměrné spotřeby.
V prvním roce svého provozu dům dokázal ze svých zdrojů získat více energie než nakonec využil. Jeho majitel je tak s domem více než spokojený a často jej poskytuje k prohlídce zájemcům o výstavbu v pasivním energetickém standardu a úspory energií.
- Více se o domě můžete dozvědět na jeho internetových stránkách, ze kterých také tento text převážně čerpá.
- Další informace můžete najít například na portálech Green Building Advisor nebo Hudson Star Observer.
- Na dům se ale také můžete podívat na celé řadě videí, kde jeho tvůrci postupně dokumentali jeho stavbu.
Zdroje fotografií: passivehouseithewoods.com, energyarchitecture.com
Sdílejte článek