Proč a jak postavit pasivní dům

Pasivní dům je pro každého, kdo přemýšlí o svých výdajích, chce žít zdravě a udržitelně. Je pro ty, kteří chtějí být připraveni na růst cen či nedostatek energie. Poslední roky nám ukazují, že ten, kdo odpovědně investoval do stavby pasivního domu, je na rozmary trhu s energií a politický vývoj v Evropě skvěle připraven.

Směřujeme k pasivním domům

Již více jak 100 let probíhá zvyšování nároků na výstavbu nových budov včetně energetické zpřísňování. Toto zpřísňování souvisí i s většími nároky na kvalitu života. Je tak logické, že stejně jako máme stále úspornější spotřebiče a automobily, je potřebné mít i stále úspornější budovy.  

Směr a vývoj legislativy je tedy jasný. Evropa míří k uhlíkově neutrálním budovám do roku 2050 a omezení závislosti na zdrojích energie z jiných částí světa. První požadavky na bezemisní budovy, které mají platit od 2030, se týkají domů s velmi nízkou potřebou energie (blížící se pasivnímu energetickému standardu) s menší fotovoltaickou elektrárnou. Právě takové domy členové Centra pasivního domu realizují již téměř 20 let.

Koncept pasivního domu je realizován už více jak 30 let a stále je aktuální a běžnou výstavbou nepřekonán.

Kam míří legislativa

Před rokem 2022

Postupné zpřísňování legislativních požadavků směrem k nZEB (nízkoenergetickým domům).

Do roku 2022 byla nejužším místem kvalita obálky budovy. Byla-li budova zateplena dostatečnou tloušťkou izolace, ve většině případů splnila ostatní ukazatele energetické náročnosti s rezervou. Spotřeba energie na vytápění se tak postupně snižovala ze 400 kWh/m² za rok až k 50 kWh/m² za rok.

2022 - 2030

Na začátku roku 2022 začaly platit přísnější legislativní požadavky na výstavbu – zavedly se takzvané Budovy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB) nebo-li nízkoenergetické domy.

Nízkoenergetický dům je stavba, která má spotřebu energie na vytápění v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok. Zjednodušeně řečeno, platí pro něj mírnější podmínky na spotřebu energie, nežli u domu pasivního (spotřeba do 15 kWh/m²). 

2030+

Od roku 2030+ bude platit takzvaná Budova s nulovou spotřebou energie (ZEB). Ta bude přibližně o 10% přísnější nežli stávající nZEB nebo-li nízkoenergetický domů.

Ta bude přibližně o 10% přísnější nežli stávající nZEB nebo-li nízkoenergetický domů.

Stále, ale platí, že pasivní dům splňuje ZEB, ale ZEB nesplňuje PASIV.

2030++

Předpokládáme další zpřísňování legislativních požadavků směrem k pasivním domům

Pasivní standard (spotřeba do 15 kWh/m²) s kombinací účinných technologiích a instalaci obnovitelných zdrojů (u nás nejčastěji FVE) povede k téměř soběstačným domům.

Jak postavit pasivní dům

V Centru pasivního domu jsme komplexní návrh úsporného domu zjednodušili do 10 jednoduchých bodů tzv. „Desatero“. To stanovuje důležité kroky, kterým je třeba věnovat pozornost v daném pořadí a které zásadně ovlivňují nejen investiční, ale především i provozní náklady. Více se o „Desateru“ dočtete zde .

Nemovitost, kterou si většina z nás pořizuje jednou za život, má uživateli vytvořit příjemný prostor k životu, který je nezávislý na vnějších klimatických podmínkách i cenách energie. Vlivem velmi nízké potřeby energie se u pasivního domu snižuje i potřeba využívat náročné technologie a skrze obnovitelné zdroje otevírá cestu k energetické soběstačnosti.

Pasivní dům díky kvalitní obálce “vytápíte” především sluníčkem, svou prostou přítomností nebo třeba vařením. To vše pasivní dům využívá ve svůj prospěch. To vše by bez běžného zdroje stačilo k “vytopení” na 15 °C. Zbývajících 5 °C je třeba „dotopit“ běžným zdrojem. Zdroj je důležitý především pro přípravu teplé vody, která má v pasivním domě dominantní spotřebu.

Základní předpoklady pasivního domu jsou:

  • Chytrým umístěním budovy v terénu na pozemku můžete uspořit až 25 % energie. Orientací ke světovým stranám získáte dostatečné sluneční zisky, které vám zkrátí topnou sezónu o více než třetinu.
  • Jednoduchý kompaktní tvar vám zajistí nejen nízké investiční náklady, ale může snížit spotřebu energie i na polovinu.
  • Správným návrhem teplotních zón zvýšíte komfort v té části domu, ve které trávíte nejvíce času a zbytečně vám neutíká energie prostory, kterými jen proběhnete.

To, jak drahá bude výstavba, může v prvních 4 bodech ovlivnit tým architekta a energetického specialisty, kteří se na návrhu podílejí. Kvalitní návrh vyžaduje čas a znalosti. Na této části se nevyplatí šetřit, protože zásadně ovlivní investiční náklady a energetickou náročnost za minimálního úsilí.  Investice do kvalitního zpracování návrhu a optimalizace projektu od zkušeného projektového týmu vám ušetří náklady za komplikovaný návrh, zbytečně obestavěný prostor, materiály, technologii i např. zbytečně nákladnou údržbu.

Zkušený architekt a specialista ví, že rozpočet klienta není neomezený a dokáže přijít s návrhem, který představí možnosti (výhody/nevýhody) zvoleného řešení.

Další body desatera jsou již více technického rázu a představují spíše investiční opatření. Mít pasivní dům vás však nemusí stát o tolik více, jak nám někteří uživatelé/investoři tvrdí. Chytrým návrhem a optimalizací snížíte vícenáklady na pasivní dům na úroveň 2 až 15 %. Tyto vícenáklady, lze chápat jako investici do své budoucnosti.

Nárůst cen energie z dlouhodobého horizontu převyšuje výši úroků, které jsou poskytovány finančními institucemi v rámci hypoték či úvěrů. Tzn. pro konečného uživatele je investice do energetické nezávislosti jednou z nejvýhodnějších na trhu.

Další informace o projektování a stavbě pasivního domu naleznete v níže uvedených článcích, případně v sekci články a novinky. Vhodné pro investory i odborníky. Oficiální nezávislé materiály Centra pasivního domu.

Pasivní dům nemusí být novostavba, často může být výhodnější rekonstrukce staršího domu spojená s komplexním…

Kvalitní architektonický návrh je základem každé pasivní stavby. Pečlivá příprava umožní ušetřit spoustu energie, a…

Izolace

Bez kvalitní tepelné izolace se pasivní dům neobejde. U domů s minimální spotřebou energie musíte používat izolace…

Okna a dveře

Velkou předností pasivního domu je teplotní komfort, který poskytuje. Vděčí za to i oknům, jejichž kvalitní rámy a…

Každá budova by měla být do jisté míry vzduchotěsná. V případě pasivního domu je však dokonalé utěsnění vzduchotěsné…

Zateplený a dokonale utěsněný dům potřebuje dobře vyřešený systém větrání. Pasivní domy proto využívají…

České domácnosti spotřebují až 70 % veškeré energie na vytápění bytů a domů. U pasivního domu se náklady výrazně…