4. října 2024

Proč pasivní dům? Zkušenosti majitelů - díl 2.

Stavba vlastního domu je jednou z nejvýznamnějších a zároveň nejzásadnějších investic v životě. Pro mnohé je to splnění dlouho plánovaného snu, který zároveň představuje výzvu plnou rozhodnutí, úvah a spolupráce s odborníky. A právě tato spolupráce se stala pro majitele klíčovým krokem na cestě k vlastnímu dokonalému domovu.

 
V tomto článku se ponoříme do příběhu majitelů, kteří se rozhodli pro stavbu pasivního domu a své sny o moderním, energeticky úsporném obydlí si splnili s firmou Projektydomu.cz. Sdílí s námi cenné poznatky z celého procesu, kterými prošli od prvních myšlenek na dům až po konečnou realizaci. Inspirativní příběh, který dokazuje, že s odhodláním, správným vedením a spolehlivým partnerem je možné dosáhnout i těch největších stavebních snů.

Třemošná_Projektydomu.cz

Na samotném začátku jsme stáli před otázkou, zda se vydat cestou "levnějšího" obyčejného domu s možným dražším provozem anebo zda se pustit do nových moderních technologií a udělat sice o něco dražší dům, ale mít tak minimální náklady na provoz domu.  Rozhodli jsme se jít cestou  standardního domu bez technologií a bez dotací, protože nikdo kolem nás neměl pasivní dům, ani ho nikdo v našem okolí nestavěl a všichni jsme měli v hlavě jen samé mýty, které o těchto domech panují.
Takže začala probíhat projektová dokumentace na klasický dům v PENB kategorii C – úsporný. Dostali jsme se do fáze, jak udělat správné velikosti místností a dispozice domu s ohledem na náš pozemek. Manželka objevila, že se v okruhu 20 km konají čtyři prohlídky pasivních domů od Projektydomu.cz. Rozhodli jsme se, že se pojedeme podívat na nové moderní domy, abychom si udělali představu, jak bychom mohli také dispozičně a velikostně stavět. Navštívili jsme tedy všechny čtyři domy. Co se dělo pak, je neuvěřitelné. V bungalovu o cca 80 m2, který byl již dokončený, jsme během prohlídky zvýšili teplotu o 1,5 °C. V patrovém domě o cca 130 m2, který byl již asi čtyři roky v provozu, platili majitelé za provoz domu 17.000 Kč ročně. V dalším rozestavěném domě byly náklady na lepší pasivní dům oproti klasickému domu bez dotace dražší o 250.000 Kč. Po dokončení prohlídek bylo jasno, že standardní dům již stavět nechceme a jdeme cestou pasivního, moderního, technologicky vyspělého domu.

Oslovili jsme projekční kancelář Projektydomu.cz, která dny otevřených dveří pořádala a dali jsme se do práce. Navrhli naprosto perfektní dům do našeho pozemku, dispozice ideální, design krásný. Vyřídili nám dotace a my opravdu doplatili cca 200.000 Kč navíc oproti klasickému domu. Náš dům mimo jiné disponuje fotovoltaickou elektrárnou, řízeným větráním s rekuperací, podlahovým vytápěním, chytrou domácností, venkovním stíněním. Teď po více jak šesti letech užívání domu a s aktuální situací na energetickém trhu, jsme nesmírně šťastni, že jsme se takto rozhodli, protože nás stál provoz domu v roce  2020 s fixací elektřiny na dva roky 2.100 Kč měsíčně. Máme patrový dům o podlahové ploše 145 m2, kde žijeme ve třech. Dále s fixací elektřiny od 2022 jsme platili měsíční náklady na provoz domu 2.300 Kč. A nyní nás čeká dle výpočtu nabízené sazby 2.600 Kč měsíčně. A jak je na tom nyní například kamarád s klasickým "úsporným" domem v céčku? Fixace energií v 2023 4.000 Kč elektřina, 5.000 Kč plyn. Má bungalov 150 m2, kolaudoval 2018, nemá žádná velká okna na jih, řízené větrání s rekuperací, topí plynovým kotlem do vodovodní podlahovky.

Díky řízenému větrání neznáme v domě vydýchaný vzduch, díky rekuperaci se nám při návštěvě, při svitu slunce do interiéru ohřívá voda zdarma, neznáme pyl v domácnosti, pachy z vaření a z WC se vyvětrají do tří minut bez nutnosti otevírat okno. Díky venkovnímu stínění a aktivní rekuperaci neznáme v létě přehřátou domácnost a máme tak v domě stálou teplotu kolem 23 °C. Topná sezóna je u nás zhruba od prosince do února, jinak jedeme pouze na solární zisky – zatímco u táty v klasickém domě z devadesátých let s trojskly a zateplenou střechou, je topná sezóna od září do května.

Zkrátka nás to pohltilo a jsme z toho nadšeni. Dle mého názoru se nám ty navýšené náklady již vrátily a nyní už budeme jen v plusu. To, co na domě mám nejraději jsou velké prosklené plochy a krásné propojení s exteriérem.

Mýty, které o pasivních domech kolem nás kolovaly a my jsme jim také věřili jsme celkem rychle vyvrátili osobními zkušenostmi:

  1. Pasivní dům nelze stavět svépomocí, musí stavět odborná a firma – dům jsme stavěli kompletně svépomocí.
  2. V pasivním domě nejsou otevírací okna – máme v domě 15 oken z toho jsou pouze 4 fixní, a to z toho důvodu, že je v místnosti jiné otevírací okno. Normálně je otevíráme kdy se nám zachce, kdy je potřeba – na terasu, na balkon, ven na zahradu.
  3. Náklady navíc se nikdy nevrátí – teď po energetické krizi se přesně ukazuje výhoda pasivního nízkonákladového provozu. Ano, možná otázka, jakou návratnost má chytrá domácnost je opravdu nesmyslná, ale návratnost celkového domu s nízkým provozem s využitím dotací je opravdu rychlá. A vlastníte moderní dům, který má vyšší tržní hodnotu.

Seidlovi Třemošná

 

Více informací o domě naleznete v Katalogu pasivních domů CPD - Třemošná

Architektonický návrh a realizace - Ing. arch. Lubomír Korčák | Projektydomů.cz

Třemošná_Projektydomu.cz

Ing. arch. Lubomír Korčák

člen Centra pasivního domu

projektydomu_150


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize V-systém
  • Budovy21 s.r.o.
  • SUNWORK, s.r.o.
  • Evora CZ, s.r.o.
  • ATREA s.r.o.
  • EnergySim s.r.o.
  • Ing. Martin Škornička
  • Čanda, s.r.o.
  • ATELIÉR ELAM - Ing.arch. Mojmír Hudec
  • Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG
  • REFAGLASS s.r.o.
  • KM BETA a.s.
  • NATURE SYSTEMS - Ing. arch. Jan Márton
  • Ing. arch. Ivan Kraus
  • CIKO s.r.o.
  • Josef Smola - Projektový a inženýrský atelier
  • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group
  • atelier3, s.r.o.
  • Xella CZ, s.r.o.
  • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství  Sousedé.cz