První administrativní pasivní dům v Brně
27. dubna 2013
Projekt budovy poradenského centra se vzdělávací zahradou byl připravován Nadací Partnerství od roku 2006. Budova centra nevládních a neziskových organizací, jejíž část využívá i Centrum pasivního domu, na Údolní 33 v Brně je navržena v pasivním energetickém standardu. O projektu informuje portál ASB.
Tato administrativní budova je jako první svého typu u nás přístupná veřejnosti a prostřednictvím svého provozovatele otevřeně publikuje své technické parametry dosažené za provozu.
Při hledání autora projektu novostavby poradenského centra oslovila významná česká nadace pět architektonických studií. Zvítězil návrh od architektonického ateliéru Projektil (obr. 1 a 2). Projekce TZB byla svěřena projekční kanceláři TechOrg. Garantem toho, že navržené řešení bude splňovat kritéria pasivity, byli zástupci Fakulty stavební ČVUT v Praze pod vedením prof. Ing. Jana Tywoniaka, CSc. Vzhledem k absenci požadovaných hodnot měrné potřeby energie pro pasivní nebytové budovy na úrovni evropské legislativy byly zvoleny hodnoty potřeb, které vycházely z praktických zkušeností obzvláště z Německa a Rakouska. Pro zachování vlastností pasivního standardu byly použity následující hodnoty ročních spotřeb energie:
- měrná potřeba tepla na vytápění: EA, H = 7,0 kWh/(m2a) (požadavek ≤15),
- měrná potřeba tepla na chlazení: EA, C = 18,8 kWh/(m2a) (požadavek ≤30),
- měrná potřeba primární energie: PEA = 54,0 kWh/(m2a) (požadavek ≤120).
Zde je vidět, že budova je navržena tak, aby tyto hodnoty byly splněny s rezervou.
- Celý článek o projektu pasivního domu si můžete přečíst na portálu ASB
Sdílejte článek