9. srpna 2024

Půda jako úložný prostor

Součástí návrhu pasivního domu musí vždy být optimalizace jeho tvaru, protože kompaktnost obálky je základem co nejmenších tepelných ztrát. Ať už se jedná o jednopodlažní bungalov nebo dvoupodlažní stavbu s obytným podkrovím, prostor otevřený do krovu nebývá právě z těchto důvodů u pasivních domů běžný. A právě tohle místo pod střechou, které už není součástí obytných místností a není ani zatepleno, může krásně posloužit jako menší sklad, přístupný po výklopných schodech.

 

Množství místa pro skladování je dnes velkým tématem, protože cena za obestavěný prostor se logicky stále zvětšuje a domy tak bývají často navrženy s ohledem na minimalizaci každého zbytečného centimetru. Využít tak ke skladování prostor pod střechou je i finančně velmi zajímavé. V podstatě každá nosná konstrukce střech umožňuje využití podkroví, zejména když se s tím počítá už v návrhu. Pokud půdní prostor poslouží jako plnohodnotná komora pro odkládání ne tak často používaných věcí, a je tak možné takovou místnost v přízemí úplně škrtnout, ve finále to v projektu ušetří více peněz, než kolik by se investovalo do úprav krovu, který se pro skladování využít dá. „Získat prostor pro skladování lehkých sezónních věcí (do 75 kg/m2) nebývá problém téměř u žádného domu.

Skladovací půdní prostor bývá obvykle nezateplený

Podkroví, které neslouží pro bydlení, ale pro uložení sezónních věcí, se obvykle nezatepluje. Zbytečně bychom utráceli za konstrukčně mnohem složitější skladby vnějších konstrukcí, navíc bychom si ještě zvětšovali vytápěný prostor. Používáme-li tedy jenom spodní podlaží (v případě bungalovu), nebo část podkroví (u vícepodlažních domů), strop nad poslední obytnou místností se zateplí a prostor nad tímto zatepleným stropem už se netemperuje.

Tepelná izolace zůstává často hora zcela odkrytá, což při využívání půdního prostoru není ideální řešení – může dojít k jejímu znehodnocení, navíc značně zvyšuje prašnost prostředí. Proto pokud chceme například pochozí pouze část půdního prostoru, obvykle okolí výlezových schůdků, měl by se i zbývající povrch tepelné izolace přikrýt difuzní fólií. Podstatné je potom také použít kvalitně zateplené skládací půdní schody a dbát na jejich dobré osazení, aby nám právě jimi zbytečně neutíkalo teplo.

Jak vybrat ty správné schody do pasivního domu?

Půdní schody v kvalitě pro pasivní domy. Přesvědčivá inovace z Rakouska.

wippro_půdní schodywippro wippro

Půdní schody WIPPRO GM4 - KLIMATEC 160 LUXE s volitelným těsnicím setem jsou ideální volbou pro pasivní domy

 

wippro_KlimatecwipproWippro KLIMATEC 160 – podléhá nejpřísnějším kritériím

Certifikované komponenty pro Pasivní domy jsou komponenty v domech, které i v nejtěžších podmínkách dokáží uspořit náklady na výrobu tepelné energie. Kromě fasád, oken, dveří, stropů a střech patří do této skupiny i půdní schody. Firma Wippro, přední rakouský výrobce, nyní představila schody KLIMATEC 160 a současně je uvedla na trh. Při certifikaci v německém Passivhaus Institut v Darmstadtu dosáhly půdní schody Wippro vynikajících hodnot. V kontrolním rozměru 1,4 x 0,7 m dosahly KLIMATEC 160 hodnotu UD 0,34 W / (m2K), což bylo více než o polovinu nižší než požadované minimum.

Kudy na půdu?

Klasické schody jsou většinou pro přístup na půdu velkorysým řešením, které ubírá příliš mnoho prostoru. Nejběžněji se proto dnes prostory pod střechou, určené ke skladování věcí, zpřístupňují po sklápěcích schodech – ty jsou většinu času složené a schované pod poklopem ve stropě, pokud je třeba je použít, jednoduše se vyklopí. Indicií pro správný výběr takových schodů je nejen četnost jejich používání, ale hlavně správné izolační vlastnosti. Snaha ušetřit a implementovat do dobře zatepleného stropu levné půdní schody vede totiž nejen k tepelným ztrátám, ale také ke kondenzaci vlhkosti na ocelovém víku schodů a s tím spojenému výskytu plísní.

wippro  wippro

Díky kuličkovým ložiskům, které používají Wippro schody k otevírání, a pomocným protitahovým pružinám, je ovládaní schodů lehké a jednoduché

 
WIPPRO GmbH

Vojtěch Tybitancl

Wippro GmBH

Každý otvor nebo prostup v plášti budovy je potenciálním zdrojem tepelných ztrát. Investor si často neuvědomí důležitost správného výběru výplně a tím si může někdy i nenávratně poškodit vlastní domov. Můj pohled odborníka se zaměřuje především na prostup mezi obytnou částí a nevytápěnou půdou. Firma Wippro je špičkovým rakouským výrobcem stahovacích půdních schodů, které dokonale vyřeší problém, jak tento prostup utěsnit. Kvalitní půdní schody zabrání úniku tepla do nevytápěných prostor půd a podkroví, které mohou být značné a prokazatelně se negativně promítnou do celkové bilance pasivního domu. Kromě tepelných ztrát přichází komplikace s vlhkostí a kondenzovanou vodou, která se dostává do stropu. Výsledkem jsou objevující se plísně, vlhké stropy a nepříjemné fleky. Nepodlehněte tak doporučení „dej tam to nejlevnější, vždyť tam polezeš jen párkrát“, zajímejte se o trendy v půdních schodech, které jsou špičkově zateplené a vzduchotěsné.

Jak velký otvor pro přístup na půdu se obvykle používá?

Otvor pro půdní schůdky je normovaný a to na 110,120,130,140 × 70 cm. Zdaleka nejčastěji se používá právě rozměr 120 × 70 cm. Je samozřejmě možné nechat vyrobit schody pro menší otvor, ale v praxi se to dělá jen výjimečně, protože menším otvorem se těžko stěhují jakákoliv břemena. Právě velikost otvoru bývá častým důvodem pro výměnu schodů na půdu s úložným prostorem – malým průlezem neodstěhujete ani větší krabici.

Jaké materiály se pro půdní schody nejčastěji používají?

Nejspolehlivější jsou celokovové půdní schůdky s nosností do 250 kg. Naše schody lakujeme práškovou barvou, ale pro zájemce nabízíme i pozinkovanou variantu. Ty s dřevěnými nášlapy bych pro častěji používanou variantu půdních schodů, a zejména pokud po nich chcete nosit věci, nikdy nevolil.

Kolik prostoru potřebují skládací půdní schody „pod sebou“, aby se daly pohodlně  rozložit?

Výšky místností v rodinných domech jsou normované, takže schody jsou nastavitelné od 250 do 275 cm. Rozkládání půdních schodů je jednoduché a velice snadné, Wippro schody používají k otevírání kuličková ložiska a pomocné protitahové pružiny, právě aby k jejich ovládání nebylo potřeba vyvinout velkou fyzickou sílu a mohli je tak používat všichni členové domácnosti. Schody se ovládají pomocí stahovací tyče, kterou se odjistí zámek, poklop se otevře a následně se rozloží žebříček s nášlapy. Rozložené schody půdorysně nezasahují přes velikost poklopu, většinou se instalují na chodby.

Jaký je rozdíl mezi skládacími a stahovacími žebříky?

Skládací půdní schody používají tří nebo čtyřdílný skládací žebřík, který se zaklapuje do sebe. Stahovací půdní schody jsou primárně určené pro menší otvory do půdního prostoru, používá se u nich mechanismus, který se vytahuje a zatahuje jako harmonika. Protože je jejich nevýhodou horší stabilita a nízká hmotnost zatížení nášlapu, využívají se spíše pro servisní účely, než u půd, které jsou určeny i pro skladování.

Mohu tedy bez obav použít schody i v případě, že mám pasivní dům? Čím se liší od ostatních?

Samozřejmě je možné použít půdní schody i v pasivním domě. Pro takový dům je potřeba použít co nejvíce zateplenou variantu. Zateplení je vždy vloženo ve spodním víku schodů, dle tloušťky zateplení se dá rozpoznat izolační vlastnost schodů. Pro pasivní domy používáme zateplení 16–20 cm. Důležitá je rovněž neprůvzdušnost, protože u pasivních domů se provádí tzv. Blower door test, který prověřuje neprůvzdušnost obálky domu. Proto k půdním schodům doporučujeme použít Blower door sadu, která dodatečně vylepší vlastnosti půdních schodů.

Foto: Wippro, článek ke stažení v pdf

 

Wippro GmBH

člen Centra pasivního domu

WIPPRO GmbH


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • VELUX Česká republika, s.r.o.
  • Livee - Ing. Juraj Hazucha
  • Čanda, s.r.o.
  • EnergySim s.r.o.
  • Pasivní domy Hradec Králové, Ing. Jiří Kobr
  • H.A.C. spol. s r. o.
  • Úsporné bydlení s.r.o.
  • Sinc s.r.o.
  • ARCHTEK - Ing. arch. Bc. Jiří Trávníček
  • Stanislav Martínek
  • MESSY s.r.o.
  • Michal Škařupa - aluplast GmbH
  • WIPPRO GmbH
  • DAFE-PLAST Jihlava, s.r.o.
  • DŘEVOSTAVBY BISKUP s.r.o.
  • EkoWATT CZ s. r. o.
  • KUBUS atelier s.r.o.
  • Mgr. Stanislav Paleček
  • PORSENNA STAVEBNÍ s.r.o.
  • CEVRE Consultants s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství  Sousedé.cz