Rozhovor o pasivním domě s inteligentním ovládáním Haidy

8. prosince 2015

Rok 2013 byl pro společnost Haidy a.s. zajímavý v několika ohledech. Začínal se prodávat produkt Haidy Home a vznikla nová partnerství a zajímavé projekty. Jedním z nich byla spolupráce s firmou Makra, se kterou jsme již dříve realizovali několik projektů. Ta tehdy přišla s nabídkou na realizaci inteligentního systému pro pasivní dům. Zajímavost tohoto projektu spočívala v komplexnosti zakázky a zavedení hi-tech technologií. Pro nově zavedený produkt to byla velmi zajímavá zkušenost – vyzkoušet si možnosti řízení pasivního domu. Díky této realizaci jsme se rozhodli stát členy Centra pasivního domu, ve kterém se na tomto trendu chceme dále podílet a rozvíjet toto téma.

haidy IMG_3203

O tomto projektu a inspiraci pro ostatní jsme si povídali s panem Zemene, kterému jsme tento projekt realizovali.

  • Pane Zemene mohl byste nám ve zkratce představit Váš dům (místnosti, rozloha, technologie a funkce)? 

Náš dům má 120 m2, 3+1 (obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, kuchyně, velká hala a technická místnost, koupelna + wc, terasa se zahradou). Z obývacího pokoje se vychází na terasu, kde je hotová příprava na baldachýn nebo na vergolu (druh stínícího systému). Tu bychom chtěli realizovat v rámci projektu Zelená úsporám, který bude podporovat fotovoltaiku. Máme venkovní osvětlení a zabezpečení kamerovým systémem. Dům je vybaven magnety v oknech a dveřích a pohybovými čidly, kouřovými senzory, zátopovým čidlem pod kuchyňskou linkou, které automaticky vypíná vodu, pokud by prasklo potrubí nebo přetékala voda. Aktivní rekuperační jednotka se vzduchotechnikou a s topením v podlaze nám zase zajišťují opravdu komfortní bydlení. Na zahradě se pak nachází nádrž o objemu 5 m3 na dešťovou vodu pro zavlažování.

  • Když jste se rozhodoval o vlastním domě, jaké byly hlavní důvody, které určily, jakým směrem se vydat a jak zvolit pozemek?

Jelikož se pohybuji v oboru, tak jsem měl jasno, že to bude pasivní dům – nic jiného bych ani nestavěl. Finanční navýšení není tak dramatické jako v minulosti, to, co jsem dal navíc, jsem zase dostal zpět ze Zelené úsporám. Na začátku bylo důležité vybrat správný pozemek – to je klíčová věc. Důležité bylo, aby pozemek sousedil s chodníkem, s pouličním osvětlením a elektřinou. Chtěl jsem pasivní dům a postavit ho s lokální firmou.

  • Máte takzvaný pasivní dům – co si pod tímto pojmem má člověk konkrétně představit? A vyplatí se to finančně (panuje spousta předsudků jako: „investice se mi nevrátí – je to tedy zbytečné“)?

Hlavní rozdíl je v úspoře energií a komfortu vnitřního prostředí. V domě máme čidlo na CO2, vlhkost a teplotu. Díky tomu dýcháme v domě zdravý vzduch, žádné odéry ani mikroby, a prach se minimalizuje. V klasickém domě bude v zimě různá teplota u oken, venkovních stěn než uprostřed místnosti. V pasivním domě je teplota všude stejná a rozdíl je maximálně 2°C – v normálním domě je to mnohem více a to způsobuje nekomfort.

O pasivních domech koluje hodně mýtů a nám se několik podařilo vyvrátit. Náš dům vypadá úplně běžně, takže pasivní dům nemusí nutně vypadat jinak. Cenový rozdíl oproti normálnímu domu byl asi 0,5 mil. Kč – což v dnešní době není zase tak dramatický rozdíl. Navíc po využití projektu Zelená úsporám to bylo pouze o 50 tis. Kč (dotace byla ve výši 450. tis. Kč). A finančně nejvýraznější rozdíl je v úsporách z provozu – zde se dá ušetřit opravdu hodně oproti klasickému domu.

  • Je program Zelená úsporám stále aktivní pro nové zájemce?

Program je stále platný a chystá se kontinuální výzva pro další stavby. Lidé tak budou stíhat připravit a odevzdat projekt a nebudou ve stresu z termínů, že nějakou výzvu nestihnou nebo, že propásnou příležitost. Hlavní úspory jsou z provozu (energie hlavně – teplo, světlo). Kvalitní projektant a Zelená úsporám jsou ideálními kombinacemi pro tento druh projektu.

  • Uvažoval jste o inteligentním ovládání už při pomyšlení na realizaci svého plánu?

Uvažoval jsem o inteligentní domácnosti. Že něco takového existuje, jsem postřehl již dříve, když jsem byl na různých veletrzích a navštívil různé stánky, kde ji prezentovali. Při realizaci se pak na to málem zapomnělo, ale při projektování na poslední chvíli přišel projektant, který mi to připomněl a zařadili jsme to do plánu. Pomáhá to šetřit a zpříjemnit život v domě a můžu dělat věci, které bych jinak nemohl, změna funkce vypínače atd. Člověk si na to rychle zvykne. Pak je zde přehledná měřící technika a bezpečnostní systém.

  • V jaké fázi projektu jste začali inteligentní řešení implementovat?

V okamžiku elektrických rozvodů, to bylo na poslední chvíli.

  • Jaké jste měl dříve představy o pojmu inteligentní domácnost?

Jen okrajové – co to obnáší, v čem spočívá ta inteligence a komunikace prvků mezi sebou. Jsem pro technický pokrok, ale zároveň jsem to chtěl aplikovat rozumně a cíleně.

  • Co pro Vás bylo nové, když jste se o to začal více zajímat a co z toho jste si řekl, že byste chtěl?

Snažil jsem se zjistit, co to všechno umí. Prohlédl jsem si varianty a podle toho, co jsem od této technologie očekával, jsem si vybral, kterou cestou se vydat a jakou variantu systému zvolit. Něco jsem si nechal odprezentovat, představit a něco z toho bych mohl i časem přidat – fotovoltaiku s vlastními bateriemi.

  • Jak jde z Vašeho pohledu dohromady kombinace pasivního domu a inteligentního ovládání? Vidíte v tom nějaké výhody oproti běžnému domu nebo nízkoenergetickému?

Posouvá to hranice úspor ještě mnohem dál. Mohu lépe ovládat různé technologie nebo systém samostatně vyhodnotí situaci a podle toho udělá, co je třeba. Systém tak zajistí ideální podmínky v domě – komfort a energetickou úsporu zároveň.

  • Doporučil byste inteligentní systém pro všechny nové realizace? Co jsou hlavní pozitiva jejího využití? Je to pohodlí, úspora či možnost vše kontrolovat na dálku i mimo domov?

Inteligentní systém pro nový dům bych doporučil vždy – záleží na tom, v jaké formě ji kdo využije či jak má náročné požadavky a očekávání. Tedy zda zvolí základní řešení či střední variantu nebo tu nejkomplexnější. Dle mých zkušeností je vždy lepší něco odebrat a nevyužívat, než si zvolit nižší variantu a další prvky si dodatečně doinstalovat – to by bylo finančně náročnější. Je příjemné, že mohu snadno na dálku všechno kontrolovat a ovládat. Například i ze zahraničí, když jsem na dovolené nebo pracovní cestě. Nejdůležitější impulz pro pořízení inteligence do domu je úspora za energie, zabezpečení a komfort, který Vám to přinese.

Fotogalerie

Sdílejte článek

Související články

Rozhodujete-li se dnes ke koupi nebo stavbě nízkoenergetického nebo dokonce pasivního rodinného domu, snadno se Vám…

Realizace komplexu Sky Barrandov od světově uznávané architektky Evy Jiřičné pokračuje. Tento měsíc zahájil Člen…

Třetí ročník soutěžní přehlídky o nejlepší pasivní dům je ve finále a zná své vítěze. Všechny oceněné domy jsou…

Ojedinělý designérský počin, pyšně se tyčící nad Barrandovským mostem, který navrhovala ikona českého designu,…