Škola a studenti

Děti z mateřských a základních škol a studenti středních a vysokých škol jsou těmi, kteří se díky projektům Centra pasivního domu setkávají s pasivními domy na vlastní kůži.

 

PRO MATEŘSKÉ ŠKOLkY

PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY

PRO STŘEDNÍ ŠKOLY

PRO VYSOKÉ ŠKOLY

 • Odborné stáže pro studenty
 • Přednášky od zkušených odborníků a praktiků
 • Lektorované exkurze do pasivních domů

Jste škola, která má zájem s námi spolupracovat na dalších programech nebo nových projektech? Ozvěte se nám pro více informací.

Kniha, audiopohádka, vzdělávací program o větrání v rámci EXPERIMENTÁRIA a workshop s měřením CO2 na ZŠ vznikly v rámci projektu „Pasivní a nulové domy – cesta k úspoře a ke zdraví“, který je podpořen z Programu švýcarsko – české spolupráce. Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swiss-contribution.admin.ch

Program Švýcarsko-české spolupráce (střední) MŽP ČR

PRO mateřské ŠKOLkY

Audiopohádka "týna a kocour mikeš staví zdravý a krásný dům"

Příběh Týny a jejího kocoura zpracovala tvůrkyně Iva Černá do podoby napínavé audiopohádky. Průvodcem celého dobrodružství je kocour Mikeš, který vtipně a podrobně popisuje stavbu vysněného domu. Nejmenší děti se tak doví, na co vše je potřeba si dát pozor, pokud chtějí postavit zdravý a krásný dům.

Mikešovi propůjčil nezaměnitelný hlas a charakter brněnský herec Tomáš Milostný. Hudbu složil klavírista Zdeněk Král, známý také např. z dětského televizního kanálu Déčko, kde hudbně provází pořad Hýbánky.

Audiopohádku v MP3 formátu (k poslechu i ke stažení) naleznete ZDE.


PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY

kniha "Týna a kocour mikeŠ staví zdravý a krásný dům"

První kniha v ČR pro nejmenší (ne)čtenáře, která odhaluje, jak se dnes staví moderní domy, které jsou jednoduché, zdravé, kvalitní, energeticky úsporné a šetrné k přírodě - a dělá to navíc zábavně a interaktivně. 

Kniha je výjimečná v tom, že dětem umožní nahlédnout nejen do samotné stavby domu, ale také do tvorby návrhu, volby správného pozemku, využití přírodních zdrojů, s důrazem na ověřování kvality. Ukazuje důležitost rozhodovacího procesu - vyzdvihuje nikoli technická zařízení v podobě těžkých strojů a práce na staveništi, ale zejména nutnost o stavbě přemýšlet -  v podobě požadavků investorů, invence a kreativity architekta, důslednosti pracovníků na stavbě, kvalitního stavebního dozoru a kontrolorů.

Předškolní děti i žáci 1. – 3. tříd ocení netypické ztvárnění knihy plné otevíracích okýnek, které jim pomohou podívat se pod povrch stavby, hmatových políček s ukázkami různých stavebních materiálů nebo stránky s otáčivými kolečky o umístění domu na pozemku a větrání.

Kniha je tedy o samotných dětech, kterým dává prostor pro přemýšlení, jak by si představovaly svůj vlastní dům a na co všechno by při jeho stavbě neměly zapomenout. Publikace na svých stránkách ukazuje, že když se sejdou Ti skutečně moudří a zkušení, zvládne postavit skvělý dům i malá holčička a její kocour.

Více o celé publikaci (k nahlédnutí i ke stažení) ZDE.

experimentarium - bydleme zdravě

Jak se staví energeticky šetrný dům? Proč je tak důležitý tvar domu a to, jak je natočený ke světovým stranám? A jak se dá větrat od rána do večera, aniž by z domu utíkalo teplo? Díky vzdělávacímu programu „Mámo, táto - pojďme bydlet zdravě!“ znají odpovědi na tyto otázky přes čtyři tisíce dětí ze základních škol a víceletých gymnázií po celé České republice.

Výukový program „Mámo, táto - pojďme bydlet zdravě!“ je akcí Centra pasivního domu, která má za cíl ukázat školákům ze 4. – 6. tříd základních škol a také jejich rodičům a učitelům, jak fungují energeticky šetrné domy a proč jsou ohleduplné k lidskému zdraví i přírodě. Výstava za 3 roky své existence hravou formou poodhalila tisícovkám žáků základních škol, i přes 300 tisíc dospělým s dětmi, tajemný svět toho, jak se dnes staví zdravé domy.

Hlavním výukovým nástrojem programu je tzv. experimentárium – interaktivní výstava, kterou tvoří celkem 12 stanovišť a rozkládá se na ploše zhruba 100 m2. Experimentárium je založeno na touze dětí i dospělých zkoumat, hledat a hrát si – každé stanoviště je proto zároveň interaktivní. Výstava je k vidění dětem i široké veřejnosti ve velkých vědeckých centrech, muzeích nebo na školách po celé České republice. Více o projektu a města, která výstava navštíví, najdete na stránce www.pasivnidomy.cz/deti.

V roce 2015 - 2016 byla výstava prezentována programem "Bydleme zdravě - půjde to hravě". V průběhu roku 2016 proběhl v prostorách výstavy nový vzdělávací program zaměřený na větrání ve školách "V zdravém domě - zdravý vzduch!".

hrací web "www.divnoostrov.cz"

Naučit se základní principy o energeticky šetrných budovách hravě a na počítači? Tedy i postavit moderní dům, a to dokonce i na těch nejpodivnějších místech? Zkuste si to na našem webu s on-line hrami, i když je vám více než jeho cílové skupině (10 - 14 let).

Web www.divnoostrov.cz představuje deník kluka jménem Vendelín Pažout, který se v blíže neurčitém čase ztratil při šnorchlování nedaleko Bahamských ostrovů. Dobrodružný příběh je dětskému čtenáři tlumočen samotným Vendelínem a to tak, že na první pohled se jedná o jakési online deníkové zápisky.

Vendelín doplaval na neznámý tajuplný ostrov a okolnostmi byl donucen tu zůstat a postavit dům. Vendelínovy poznámky o jeho neuvěřitelné cestě i peripetiích při stavbě domu jsou proloženy zábavnými ilustracemi s osobitou grafikou, komiksovými stripy a videi. 

Součástí dětského webu jsou také dvě počítačové hry. V té první s názvem Operace rekuperace hráči staví v domě systém řízené větrání. Druhá hra je zaměřena na navrhování domu a jeho dispoziční řešení.

Workshop o větrání s měřením CO2 "v zdravé škole - zdravý vzduch"

Jak se má správně větrat? 
Co je důležité při stavbě domu s ohledem na jeho energetickou šetrnost? 
Jaké prostředí v místnosti je zdravé a jaké už nikoli?
 

To se děti 2. stupně doví, pomocí zážitkových edukačních metod, v novém workshopu o zdravém vnitřním prostředí v budovách. Díky němu si uvědomí význam úspor energie pro člověka a přírodu v návaznosti na jejich každodenní život. Příklady budou aplikované na jim společně známé prostředí, tj. školu. Cílem je děti aktivizovat v oblasti, ke které se mohou sami vyjadřovat a budovat tak uvědomělý postoj k prostředí, ve kterém tráví až 90 % času.

Každá třída, v níž workshop proběhne, dostane vlastní digitální měřič CO2, který si instalují ve své mateřské třídě po dobu 1 - 2 týdnů. Děti tak mají možnost na vlastní oči vidět, jak ovlivňuje jejich přítomnost, množství osob, venkovní teplota a větrání kvalitu ovzduší v místnosti. Více informací naleznete zde.

Workshop s měřením CO2 na SŠ a VŠ byl vytvořen v rámci projektu „Podpora technického vzdělávání pro studenty středních a vysokých škol“. Tato akce byla realizována s dotací ze státního rozpočtu v rámci Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie pro rok 2018.

Logo MPO logo EFEKT

ÚSPORY Energie a my

Málokdo bude na rok 2020 připravený tak jako žáci 9. tříd základních škol, kteří projdou výukovým programem ÚSPORY ENERGIE A MY. Program, připravený specialisty z Centra pasivního domu, jim totiž v předstihu vysvětlí smysl a principy fungování energeticky úsporných budov.

Učitelé základních škol mohou získat metodickou příručku, interaktivní pomůcky, DVD a pracovní listy s navazujícími prezentacemi, videoukázkami a dalšími zdroji použitelnými pro výuku už od září 2014. K výukovému programu zajišťujeme pro pedagogy a školy následnou technickou podporu. Podobný program včetně školení můžeme zařídit i vám!

Výukový program je k dispozici zdarma na vyžádání, základní pracovní listy pro učitele jsou ke shlédnutí na stránkách Centra pasivního domu.

Pro střední školy

Vzdělávací program „Pasivní dům“ - metodika pro pedagogy

Od roku 2013 nabízíme metodickou příručku pro učitele středních škol stavebních, která doplňuje výuku a vzdělávání studentů o problematiku pasivních domů, jakožto domů energeticky vysoce efektivních. Program reaguje na evropskou směrnici  o energetické náročnosti budov 2010/31/EU. 

Metodická příručka je sestavena jako komplexní výukový program, který zarhnuje 10 okruhů, každý v délce jedné výukové hodiny. Program lze použít v celku nebo výběrem jednotlivých kapitol či samostatných aktivit do odborných předmětů.

WORKSHOP O kvalitě vnitřního prostředí S MĚŘENÍM CO2

Jak se má správně větrat? 
Co je důležité při stavbě domu s ohledem na jeho energetickou šetrnost? 
Jaké prostředí v místnosti je zdravé a jaké už nikoli?

To se studenti středních a vyšších odborných škol stavebních doví díky novému workshopu o zdravém vnitřním prostředí v budovách.

Díky němu si uvědomí význam úspor energie pro člověka a přírodu v návaznosti na jejich každodenní život. Příklady budou aplikované na jim společně známé prostředí, tj. školu. Cílem je studenty aktivizovat v oblasti, ke které se mohou sami vyjadřovat a budovat tak uvědomělý postoj k prostředí, ve kterém tráví až 90 % času.

Každá třída, v níž workshop proběhne, dostane vlastní digitální měřič CO2, který si instalují ve své mateřské třídě po dobu 1 - 2 týdnů. Studenti tak mají možnost na vlastní oči vidět, jak ovlivňuje jejich přítomnost, množství osob, venkovní teplota a větrání kvalitu ovzduší v místnosti. Více informací naleznete zde.

Co můžeme udělat pro vaši střední školu?

 • Připravit pro vaše pedagogy komplexní kurz o pasivních domech, dodat vám výukové materiály a připravit další program. 
 • Zajistit přednášky nezávislých odborníků z praxe.
 • Dodat informační materiály pro vaše studenty i pedagogy.
 • Odborné poradenství.

Více informací a náhled do metodiky naleznete zde.

Pro vysoké školy

PŘEDNÁŠKY OD ZKUŠENÝCH ODBORNÍKŮ A PRAKTIKŮ

Se školami spolupracujeme téměř od počátku našeho založení. Pro střední a vysoké školy jsme uspořádali řadu odborných přednášek od předních českých architektů a projektantů pasivních domů.  

Od roku 2012 jsme v rámci projektu Cesty na zkušenou zprostředkovali řadu odborných stáží studentů ve firmách a neziskových organizacích a exkurzí do výrobních provozů a do rozestavěných či již dokončených pasivních a nízkoenergetických domů.

Pro studenty vysokých škol poskytujeme také slevy na účast na našich kurzech pro odborníky a na nákup navrhovacího programu pasivních domů PHPP.

Co pro vás můžeme udělat dále?

 • Zajistit externí přednášející pro specializované kurzy či jednorázové přednášky a workshopy.
 • Zprostředkovat odborné stáže v předních projekčních a stavebních firmách v oboru.
 • Zajistit odborné lektorované exkurze do zajímavých pasivních domů v České republice i v zahraničí.
 • Poskytnout informační materiály pro potřeby výuky.
 • Odborné poradenství.


 

Diskuse


Naši členové
 • WIPPRO GmbH
 • Sinc s.r.o.
 • Wobau cz s.r.o.
 • LINDAB s.r.o.
 • Ing. Jiří Čech
 • Ing. Vladimír Štefek - projekční a poradenská kancelář
 • JRD s.r.o.
 • H.A.C. spol. s r. o.
 • DAFE-PLAST Jihlava, s.r.o.
 • Energy Consulting Project, s.r.o.
 • Úsporné bydlení s.r.o.
 • ECOTEN s.r.o.
 • INTOZA s.r.o.
 • ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.
 • EM3 DŘEVOSTAVBY s.r.o.
 • Ing. arch. Lubomír Korčák
 • Wienerberger, s.r.o.
 • ARCHCON atelier, s.r.o.
 • Mgr. A. Miroslav Misař – projektový ateliér PANARCHITEKT.cz
 • Xella CZ, s.r.o.

Hlavní mediální partneři CPD