7. března 2011

Tepelná izolace jinak

Zvýšené náklady na vytápění, způsobené úniky tepla vlivem nedostatečné nebo netěsné tepelné izolace, jsou nejčastější bolestí starších domů i mnoha novostaveb. Tento problém je však stále aktuálnější i v letních měsících. Jednou z vhodných alternativ pro mnohé konstrukce staveb je celulózová izolace Climatizer plus.

 

Tato izolace, jejímž základem je dřevité vlákno získané speciální technologií při recyklaci novinového papíru, se v průběhu výrobního procesu impregnuje. Díky tomu dobře odolává plísním, houbám, drobným hlodavcům a rovněž je značně odolná proti šíření ohně. Funkce takto vzniklé izolace Climatizer plus je 1964_200x274x75.jpgzaložena na oddělení vzduchu bez pohybu v mikroprostorech mezi vlákny a dokonalém přilnutí vláknité hmoty k ostatním částem konstrukce tak, aby se co nejvíce zabránilo proudění vzduchu spárami a nežádoucím tepelným mostům.

Výhodou této přírodní vlny je přirozená schopnost vyrovnávat vlhkost a akumulovat teplo v mnohem větší míře než izolace uměle vyráběné. Těchto vlastností je možné velmi dobře využít i u moderních staveb. V kombinaci s membránami regulujícími difuzi vodních par konstrukcemi lze efektivně zpříjemnit pobyt v interiéru, aniž by byl vyvolán pocit nepohody vlivem absolutního uzavření konstrukce za pomoci zcela těsných parozábran.

Foukaná celulózová izolace CLIMATIZER PLUS se velmi dobře kombinuje s membránami PRO CLIMA®. Na webových stránkách www.pro-clima.cz je nabízen celý sortiment veškerých těsnicích prvků pro všechny typy stavebních materiálů i prostupů konstrukcí. Membrány jsou inteligentní, takže v létě jsou více otevřené a podporují vysýchání, v zimě se uzavírají a brání kondenzaci vody ve stavbě.

Také při působení proti nadměrnému přehřívání konstrukcí je tento izolant schopen do sebe absorbovat až dvojnásobné množství tepla ve srovnání s uměle vyráběnými. Izolace tak spolu s dobře navrženou konstrukční skladbou rovněž přispívá k omezení přehřívání interiéru v horkých letních dnech. Mimořádné vlastnosti s sebou nesou i nutnost svědomité a profesionální práce montážních firem. Snahou výrobce je co největší důraz na profesionalitu a neustálé proškolování prováděcích firem.

Domácí kutilství v této oblasti již není právě nejlepším řešením. Správné používání materiálů, různé řazení vrstev podle difuzního odporu, důraz na řešení detailů je v dnešní době již práce vhodná pro profesionály. Školené firmy vedle aplikace izolace a velmi výhodných cen materiálu s montáží poskytují i služby spojené 1965_250x172x75.jpgs návrhem vhodného provedení a použití správných doplňkových materiálů a postupů práce.

Dodatečná zateplení střech, stropů, stěn i podkroví jsou již téměř 20 let úspěšně prováděna pomocí celulózové izolace. CLIMATIZER PLUS je možné foukat i při dodatečném zateplení konstrukcí. Jeho přírodní charakter jej předurčuje pro bezproblémový styk s dřevěnými prvky starých stropů a krovů. Zvýšená odolnost proti korozi umožňuje jeho aplikaci do styku s ocelovými vazníky. Při správném odborném návrhu je vhodný pro většinu běžných nadzemních konstrukcí staveb bez rizika.

Součinitel tepelné vodivosti je stanoven na 0,38–0,04 W/(m.K), tedy podobně jako u ostatních kvalitních izolantů. Pro zateplení stropní konstrukce tudíž běžně postačují tloušťky izolace do 20 cm, stejně jako je tomu u minerálních izolací. Pro plné využití těchto vlastností dnešních izolací je však vždy důležité perfektní provedení v detailech stavby. Netěsný, větrem zmítaný nezaizolovaný detail nakonec může způsobit stejné ztráty jako špatná izolace na desítkách metrů čtverečních standardně izolované plochy. Foukaný způsob aplikace je v tomto případě předností. Celou konstrukci lze naplnit s velmi dobrým přilnutím k detailům, aniž by bylo potřeba ji rozebírat. Takto aplikovaný materiál je navíc lehký (35–45 kg/m3) a konstrukci přitěžuje jen minimálně.

1963_600x261x75.jpg

Při budování obytných prostor v podkroví se aplikace provádí do vhodně připravených dutin mezi krokvemi. Často se používají podstřešní pojistné hydroizolační fólie určené pro přímý kontakt s tepelnou izolací. Novým trendem je však aplikace deskových materiálů typu OSB z interiéru a difuzně otevřených desek MDF z vnější strany střechy. Vedle tepla navíc CLIMATIZER PLUS vynikajícím způsobem izoluje prostory i proti hluku.

Pokud vás tento výčet možností, který je opravdu pouze informativní, oslovil, neváhejte a obraťte se na nejbližší firmu ve svém okolí. Najdete ji na www.ciur.cz v záložce Prodejci. Konzultace a nabídka jsou bezplatné. Takto izolovat se dá v létě i v zimě. Nemusíte čekat do příští zimy, abyste ušetřili. Izolace Climatizer plus vám zpříjemní život i v létě.

Inteligentní parobrzda (PROCLIMA DB+ nebo Intello +) pracuje s principem otevření v létě a uzavření v zimě. Tato vlastnost zvyšuje bezpečí stavby, protože případná vlhkost, která může znehodnotit izolaci nebo celou stavbu, se může v létě snadno odpařit. Před každou další zimou je dům připravený a suchý.

1967_350x227x75.jpg   1966_250x185x75.jpg

Jak u parobrzd – membrán, tak i u parotěsných zábran – fólií je důležitá perfektní práce. Nedbale slepenou spárou s mezerou 1 mm pronikne až 1 600x více vlhkosti za den než plochou 1 m2 celistvé parozábrany (sd = 30). To může rychle způsobit například hnilobu krovů nebo plísně.

Autor článku: Ing. Mojmír Urbánek, CIUR a.s.
Článek ke stažení v PDF

Diskuse


Naši členové
 • Passive Technology s.r.o.
 • ECOTEN s.r.o.
 • Čanda, s.r.o.
 • Mgr. Stanislav Paleček
 • Michal Škařupa - aluplast GmbH
 • PROPASIV s.r.o.
 • OPTIMALIZACE BUDOV, s.r.o.
 • ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
 • ATREA s.r.o. | DOMY ATREA
 • Ing. arch. Jakub Šunka
 • Pasivní domy Hradec Králové, Ing. Jiří Kobr
 • KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
 • PRAŽÁK s.r.o.
 • Protronix s.r.o.
 • Wienerberger, s.r.o.
 • Ing. Martin Škornička
 • Ing. arch. Lubomír Korčák
 • Akad. arch. Aleš Brotánek - Abatelier
 • 3AE s.r.o.
 • CEVRE Consultants s.r.o.

Hlavní mediální partneři

for arch logo strechy_krytiny  izolace_info