22. března 2013

Pasivní romantika v moderní roubence

Redakce časopisu ForMen navštívila moderní roubenku s výhledem na pískovcové stěny Klokočských skal, která je zároveň pasivním bydlením. Podle jejich zkušenosti stačí v mrazech přihodit do krbu pár polínek denně a hned je teplo v celém domě.

 

Do Českého ráje jsme se vydali v mrazivém dni, kdy krajina posypaná čerstvým sněhem ještě podtrhla romantický vzhled roubenky s tmavě hnědou fasádou. Majitelé nás pozvali dál, v hlavní obytné místnosti nás usadili ke kulatému jídelnímu stolu, odkud je přes francouzské okno krásný výhled na Klokočské skály, a začali vyprávět, jak a proč zrovna na tomto místě postavili pasivní dům. Daniel Petříček je realizátorem také dalších dřevostaveb. Podle návrhů architektonického a inženýrského ateliéru Atrea staví pasivní a nízkoenergetické domy různých tvarů a velikostí, jak se můžete přesvědčit na jeho stránkách.

Vzhledem k přísným nárokům, které na novostavby klade jejich umístění v chráněné krajinné oblasti, majitelé zvolili fasádu v podobě klasické roubenky, ač měli původně představu modernější dřevostavby. Fošny nechali namořit, neboť přírodní modřínové dřevo následkem povětrnostních vlivů nestejnoměrně mění barvu a může zešednout.

3749_197x300x75.jpgNa pozemku vážnice

Jednou z prvních vlaštovek mezi pasivními domy byl soubor dřevostaveb od společnosti Atrea z roku 2007 v nedalekých Koberovech. Daniel Petříček se projektu účastnil jako jeden z dodavatelů. O dva roky později se s manželkou jel do Koberov podívat na den otevřených dveří už jako potenciální zákazník. Tam jej oslovil majitel firmy, zda by nechtěl dělat realizaci pasivních domů. Domluvili se tedy na spolupráci a zároveň na tom, že si Petříček podle jejich projektu postaví i dům vlastní. Teď už bylo jen třeba najít vhodný pozemek.

„Chtěli jsme na vesnici zejména kvůli dětem. Tady se nám velmi líbilo okolí i pozemek, ačkoli byl trochu neprakticky svažitý a stála na něm stavba vážnice, u níž se dřív vážily náklaďáky. Původně tu byla ještě dvojice pískovcových sklípků. Jsou však v dezolátním stavu, takže je budeme bourat. Na jejich místě by měla vzniknout pergola s venkovním sezením. Zahrada ještě není hotová úplně podle našich představ,“ přiznává majitel.

Chytrá izolace

„Pro pasivní dům jsme se rozhodli, protože přemýšlíme dopředu. Vlastně nám šetří na důchod. Do budoucna mohou být energie mnohonásobně dražší a my tu nemusíme téměř topit. Krb si obvykle zapálíme spíš kvůli atmosféře. Díky rekuperaci se využívá teplo, které se produkuje tím, že se člověk po domě pohybuje, že vaří apod.“

Srdcem domu je tudíž technická místnost. Tady se skrývá zásobník na 600 litrů, v němž se průtokově ohřívá voda. Zejména v létě ji pomáhají dohřívat solární panely. Na zásobník je napojen také krb, který díky tomu přispívá nejen k topení, ale i k ohřevu vody. Vše může skvěle fungovat na základě perfektně promyšleného projektu, velmi kvalitního těsnění a absence jakýchkoli tepelných mostů, které by interiér ochlazovaly či ohřívaly podle teploty venku. Vnější prostředí díky tomu nemá na klima v interiéru žádný vliv. Ve stěnách je foukaná izolace z celulózy. To je velmi praktický materiál, který vytahuje vlhkost z okolí a zároveň je odolný proti škůdcům. Z vnitřní strany je tzv. parobrzda, která zamezuje vlhnutí stěn – speciální neprodyšná OSB deska. Zvenku je pak izolační pěna kryta dřevovláknitou deskou, na níž je konstrukce, a teprve na té jsou zavěšeny fošny, jako falešné roubení.

3750_300x199x75.jpg

Tento systém je zvolen právě proto, aby se zamezilo tepelným únikům. Vzhled domu částečně určilo místo, kde se stavělo. Kvůli tomu, že dům je v chráněné krajinné oblasti, jsou zde přísná pravidla, která se týkají vzhledu budoucích novostaveb. „Původně jsme chtěli modernější domeček, který však nebyl schválen. Proto mě napadlo udělat falešnou roubenku. Tu už nám odsouhlasili,“ vysvětluje majitel. Na klasických starých roubenkách se inspiroval dřevěnými parapety a prosadil si je i na svoji novostavbu. „Dřevěný parapet vydrží mnohem déle než plechový.

Všechno plechové na dvě stě let starých roubenkách shnilo, ale dřevo zůstalo téměř v původním stavu. Jen se v něm nesmí nikde držet voda,“ ukazuje nám majitel jeden z parapetů. Okna s dřevěnými rámy od firmy Slavona jsou speciálně určeny do pasivních domů, mají trojskla, tři těsnění, nerosí se, jsou teplá na dotek. V dětských ložnicích jsou pak okna střešní, která musejí mít vnitřní i venkovní stínění, aby se prostor v létě nepřehříval.

Dřevo je použito také v interiéru na obložení stěn. V hlavní obytné místnosti je kombinováno s příčkami ze sádrokartonu. Koupelna v patře je dřevem obložena celá včetně stropu, prkenná je tu také podlaha. Obložení z fošen je natřeno velmi odolným parketovým lakem, což je praktické zejména v kuchyni za pracovní plochou a za sporákem.

Stylově venkovsky

3751_300x199x75.jpg„Interiér jsme ladili podle historického příborníku, který jsem našel při jedné rekonstrukci ve sklepě,“ vypráví majitel. „Opálil jsem ho a nechali jsme si namíchat modrý lak, kterým jsem ho natřel.“ Stejná barva je použita i na kuchyňské lince. Stylově „venkovsky“ je doladěna také obývací část s nábytkem v bílém laku. Modulová kuchyň je z IKEA, velký keramický dřez také. Police vyrobil majitel z fošen, které mu zbyly ze stavby. K venkovskému stylu ladí i devadesát centimetrů široký nerezový sporák značky Baumatic s dvojitou troubou a šesti ploténkami. I ostatní spotřebiče jsou v retro designu – od rychlovarné konvice až po solitérní myčku a lednici Smeg v bledě modré barvě. Dřevěný obklad stěn v kuchyni funguje stejně dobře jako obklad či sklo za pracovní deskou, protože prkna jsou natřena podlahovým lakem, tudíž jsou omyvatelná a dobře udržovatelná.

V jídelní části je bílý kulatý stůl z IKEA. Židle s ratanovým výpletem, skříňky, poličky i konferenční stolek s funkčními hodinami, vše v bílém laku, pak z jedné řady nábytku od firmy KIKA. „Vzhledem k tomu, že máme malé děti, do interiéru jsme nechtěli pořizovat drahé vybavení. Naopak, na domě jako takovém jsme nešetřili – kvalitní, a tudíž dražší jsou dřevěná okna, izolace, rekuperace, solární panely apod.,“ upozorňuje majitel. V každé místnosti je pod okny mřížka topení, odkud přichází čerstvý vzduch z rekuperace ohřátý na požadovanou teplotu.

3753_300x199x75.jpgNaopak průduchy, jimiž odchází vydýchaný vzduch, jsou ve výšce ve stěně a v kuchyni dokonce na stropě nad sporákem, kde plní funkci digestoře. Klasický radiátor najdeme jen v podobě koupelnových žebříčků. Je jak v přízemí, v koupelně se sprchovým koutem a červenou mozaikou, tak v patře, v hlavní koupelně se solitérní vanou. Ta je obložena dřevem a tak trochu připomíná saunu. První patro je intimní zónou domu. Obě dcery tu mají svůj pokojík a je tu také ložnice rodičů. Půda z velké části funguje jako úložný prostor. V přízemí je mimo hlavní obytný prostor a koupelnu ještě pracovna a nepostradatelná technická místnost.

Majitelé si i po třech letech bydlení v pasivním domě pochvalují. „Nic bychom tu neměnili. Maximálně bychom přidali pár metrů čtverečních. Sice by se kvůli tomu o něco zvýšila energetická náročnost domu, ale mohli bychom si dovolit šatnu místo vestavěných skříní.“ Koupelna v přízemí je částečně obložena červenou mozaikou. Modrá se už majitelům zdála příliš chladná, ač jde o dominantní barvu v sousedící hlavní obytné místnosti. Trojice ložnic v patře je zařízena jednoduše a účelně. V dětských pokojích musela být použita střešní okna, která se do pasivních domů příliš nedoporučují. Mají však stínění zvenku i zevnitř tak, aby se prostor v létě nepřehříval.

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • FINO-trade s.r.o.
  • BACHL, spol. s r.o.
  • Evora CZ, s.r.o.
  • PassiveArchitecture s.r.o.
  • NATURE SYSTEMS - Ing. arch. Jan Márton
  • SUNWORK, s.r.o.
  • KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
  • Ing. arch. Dalibor Borák - BORÁK ARCHITEKTI
  • Akad. arch. Aleš Brotánek - Abatelier
  • Livee - Ing. Juraj Hazucha
  • atelier3, s.r.o.
  • PRAŽÁK s.r.o.
  • Ing. Vladimír Štefek - projekční a poradenská kancelář
  • Stanislav Martínek
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Glass
  • Ing. arch. Ivan Kraus
  • CIKO s.r.o.
  • Xella CZ, s.r.o.
  • JRD
  • SLAVONA, s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství