Zdravé bydlení v pasivním domě
14. září 2022
Až 80 % života trávíme v interiérech budov. To není málo. Nabízí se otázka: přemýšleli jste někdy o tom, jaký vzduch během dne a noci dýcháte? Plíseň, prach a oxid uhličitý. S prostředím v práci nebo škole toho sice moc nezmůžete, ale pokud jde o zdravé bydlení ve vlastním domě, ve vašem kousku ráje, tady platí, že jaké si to uděláte, takové to budete mít.
Úspory na prvním místě
Vlastní bydlení by mělo být především příjemné, komfortní a pokud možno zdravé. V posledních letech se klade důraz (ze strany investorů i Evropské unie) i na energetickou náročnost budov. Tak podle nové legislativy musí od 1. ledna 2020 každá novostavba odpovídat požadavkům budovy s téměř nulovou spotřebou energie..
To znamená promyšlenější projekty, menší tepelné ztráty a optimální podíl energie získaný z obnovitelných zdrojů. Optimalizace projektu obnáší nějaké (obvykle deseti až patnácti procentní) investiční vícenáklady, ty ale z větší části bylo (v cenách roku 2021) možné pokrýt dotacemi, které i v dnešní době mohou pomoci investorovi při financování. Vzhledem k rostoucím cenám energie dává nemovitost s nízkou potřebou a tedy i předpokladem malé spotřeby energie smysl. Abychom vysvětlili podnadpis tohoto odstavce – když už stavíte, dělejte to pořádně, protože čím lepší energetický standard, tím více vám zbyde na další potřeby (jídlo, sport, vzdělání, cesty… ).
Jak souvisí pasivní dům a zdravé bydlení
Když se budete bavit s někým, kdo rozumí pasivním domům, pravděpodobně zmíní dva pojmy: maximálně komfortní bydlení a zdravé vnitřní prostředí. A o tom to je – stabilní teplota v průběhu celého roku, vlhkost a dostatečný přísun čerstvého vzduchu s využitím rekuperace teploty vnitřního prostředí.
Rodina se dusí
Legendární hláška z filmu Kulový blesk vám možná vykouzlí úsměv na tváři, ale fakt, že jeden člověk za hodinu vydýchá minimálně 30 m³ čerstvého vzduchu, už tak úsměvný není. Jen se zamyslete nad tím, jak často si v zimě nebo uprostřed tropického léta otevřete okna, abyste si pořádně vyvětrali? Moc často to asi nebude, výkyvy teplot nejsou nikomu příjemné.
Vydýchaný vzduch může vést k poruchám soustředění, únavě, ospalosti i bolestem hlavy. Pokud se chystáte stavět, nebo rekonstruovat, můžete větrání nechat na relativně jednoduché technologii řízeného větrání s rekuperací tepla. Díky navazování teplotních zón v interiéru v zimě rekuperace teplým odpadním vzduchem ohřívá (předehřívá) čerstvý studený vzduch zvenčí a v létě naopak chladí teplý venkovní vzduch tím vnitřním. Řízené větrání vám pomůže i s rovnoměrným rozdistribuováním tepla od zdroje tepla či chladu po místnostech.
Zdroj foto: ATREA, s.r.o. | DOMY ATREA, člen Centra pasivního domu
Pozor na nábytek
To, o čem se zas až tak nemluví, jsou chemikálie, které nikým nepoznány pomalu otravují vzduch v interiéru. Myslíme tím například lepidla, která se dlouhodobě vypařují z vinylových podlah nebo levného nábytku a hromadí se celé roky v organismu. Tím vás samozřejmě nechceme nabádat k tomu, abyste teď vyhodili nábytek i podlahu, daleko důležitější je i v tomto případě dostatečné větrání (a materiály v domě byly co nejvíc přírodní).
Přečtěte si také článek o tajemství ekologických domů, kde jsme radili, jak vybírat stavební materiály tak, aby bylo vaše bydlení co nejmenší zátěží pro přírodu.
Zdravé bydlení a kouzelný výhled jako bonus
Základem správně a zdravě fungujícího pasivního domu je precizní návrh a jeho realizace. Bez tepelných mostů, s perfektně vzduchotěsnou obálkou, ochranou proti letnímu přehřívání a zajištění dostatečných tepelných zisků v době, kdy to potřebujete.
Za jižně orientovaná a nadstandardně izolovaná okna budete v létě i zimě opravdu vděční. Od jara do podzimu dokáže slunce docela slušně zatopit i brzy ráno. Někdy nám tepelné zisky ze slunce mohou zkrátit topnou sezónu, jindy (v létě) potřebujeme tyto zisky eliminovat. Na to samozřejmě zkušení projektanti a architekti myslí už v prvotních fázích projektu. Venkovní žaluzie, okenice a pergoly jsou běžnou součástí nejen pasivních domů. Stínit a ochlazovat můžete i jinak. Malá nápověda – zeleněji.
Stínit totiž mohou stejně tak listnaté stromy. Snižují energetickou náročnost, produkují kyslík, vyšší vlhkostí snižují teplotu v letním období, zpříjemňují pobytové časy v interiéru a samozřejmě výhled. Dalším opatřením, které má příznivý vliv na vyrovnané teploty, prodloužení životnosti materiálů a konstrukcí je zelená střecha. Vegetační střechy sníží teplotu v podkroví až o 5 °C, zadržují prach, uvolňují kyslík, redukují hluk – prostě dělají všechno pro to, aby bylo vaše bydlení opravdu zdravé.
Možností je spousta, teď je na čase se do toho pustit.
Sdílejte článek