13. ledna 2014

Zkušenosti majitelů: Úsporný rodinný dům v Rajhradě

Úsporné domy s rekuperační jednotkou vyvolávají u některých investorů obavy z technologické komplikovanosti domu. Zbytečně. Navštivte spolu s námi rodinný dům v Rajhradě, kde již několik let žije rodina se třemi dětmi. Jak jsou spokojeni se svým bydlením? Jaké jsou jejich zkušenosti s běžným provozem domu? Dozvíte se v našem rozhovoru s majiteli. 

 

Když rodina Staňkova před pár lety přemýšlela o svém budoucím bydlení, chtěla co nejúspornější, soběstačné moderní bydlení, šetrné k přírodě. S výsledným pasivním domem (podle požadavků programu Zelená úsporám) je více než spokojena. „Užívání domu je bezproblémové, pohodlné a komfortní,“ prozradil nám majitel domu, Michal Staněk. „Bydlíme v domě, který je pro pětičlennou domácnost akorát, s garáží, velkým dvorem, terasou, zahradou a s dvěma psy. Dům se sice mírně liší od naší původní představy, ale realizované změny jsou ku prospěchu,“ dodal.

4414_560x374x75.jpg

Majitelé upřednostnili moderní jednoduchý vzhled, který je otevřený a dobře prosvětlený přirozeným světlem. Tento prostor vznikl v přízemí propojením kuchyňské a obývací části. V patře se nachází klidová část s ložnicemi a dětskými pokoji. Nechybí zde koupelna a samostatné WC. Jednoduchá a kompaktní obálka domu a vhodná orientace vzhledem ke světovým stranám výraznou měrou přispěly k dosažení pasivního standardu. Dům splnil podmínky dotačního programu pro výstavbu pasivních domů Zelená úsporám, dle mezinárodní metodiky PHPP spadá do kategorie nízkoenergetických.

Základní údaje o domu:

Stavba je řešena jako samostatná dvojpodlažní stavba s pultovou střechou a s přisazenou garáží spojenou se stavbou přístřeškem. Podél jižní a východní fasády jsou průběžné terasy řešené jak předsazená dřevěná konstrukce, která zároveň slouží ke stínění jižních oken v letním období. 
 
V 1.NP je umístěn obývací pokoj s kuchyní a technickým zázemím, v 2.NP jsou umístěny ložnice a koupelna. Celková užitná plocha domu je 161,9 m2. Stěny domu jsou zděné z plynosilikátu zateplené izolací z polystyrénu. Strop je monolitický. Nosnou konstrukci střechy tvoří úsporné I nosníky s foukanou celulózovou izolací.
 
4412_260x390x75.jpg 4413_260x390x75.jpg
 
 
Pro zajištění kvalitního vnitřního prostředí domu je použita větrací rekuperační jednotka DUPLEX  RD umístěná v technické místnosti, která zajišťuje jak větrání, tak i vytápění objektu. Čerstvý upravený a ohřátý vzduch je přiváděn kanálky v podlaze do jednotlivých místností. Vyústění je mřížkami umístěnými pod okny. Znečištěný vzduch je odváděn ze  sociálního zařízení a z prostoru kuchyně zpět do jednotky. Vzduch ve větrací jednotce je ohříván teplovodním výměníkem napojeným na akumulační nádrž IZT 615 litrů. Na střeše jsou umístěny solární kolektory napojené na akumulační nádrž. Doplňkovým zdrojem vytápění jsou  krbová kamna. 
 
Více technických informací o domu najdete v našem katalogu pasivních domů.
 

Rozhovor s majitelem:

 • Jak vnímáte bydlení v pasivním domě oproti klasickému?
Museli jste se domu přizpůsobovat? Oproti dřívějšímu bydlení je to nesrovnatelně lepší. Už při realizaci jsme věděli, že se vzhledem k občasným nestabilitám v dodávkách plynu ze zahraničí chceme bez plynu obejít. Dům je tedy vytápěn kombinací IZT elektrického zásobníku, solárních kolektorů, rekuperační jednotky Atrea a krbových kamen. Za zdroj pitné vody je použita stávající studna, jejíž vodu si kvůli tvrdosti ještě upravujeme filtry.  
 
 • Jaké jsou vaše zkušenosti s řízeným větráním?
Rekuperace je minimálně náročná na ovládání a nevyměnili bychom ji. Přívod vzduchu je řízen rekuperační jednotkou, ale pouze v zimě a v největších vedrech v létě kvůli ochlazování. Po zbytek roku používáme k větrání okna jako klasické domy. Nemáme ani předehřev vzduchu, tepelné čerpadlo či solanku a tepla je dostatek. V  IZT nádrži stačí voda ohřátá na 40°C vytopit dům i při venkovních mrazech pod -10 °C na velmi komfortních 23°C. Pokud si někdo chce dopřát horkou vanu, pak stačí krátkodobě zvýšit teplotu na 60°C. Na sprchování to ale není nutné.
 
 4411_560x374x75.jpg
 • Co jsou pro vás osobně největší výhody života v pasivním domě? 
Největší výhodu pasivního domu vidím v jeho akumulaci a setrvačnosti. Pokud dům opustíte a několik dní netopíte, teplota v místnostech neklesne pod 18°C. Topná sezóna u nás začíná až koncem listopadu s příchodem prvních mrazů. Jinak stačí běžný provoz domu (vaření, praní, pohyb osob, svíčky, občas krb) zajistit dostatečnou teplotu místností na našich oblíbených 21°C, mimo koupelny, kde je 25°C dosaženo teplovodními žebříky. Naopak v ložnici, která je na východní straně domu a kde necháváme zavřené dveře, je i záměrně pod 20°C. 
 
 • Zaznamenali jste nějaké potíže například v letních vedrech?
Vůbec. Díky kombinaci přesahu střechy, balkonu přes celou jižní fasádu, důslednému zatahování vnitřního zastínění a intenzivního nočního větrání přes rekuperační jednotku a otevřená okna je dosaženo velmi příjemných teplot. Při 40stupňových vedrech, která loni v srpnu sužovala celou republiku, nepřesáhla teplota interiéru 27°C. Takže žádná klimatizace!
 
4415_560x374x75.jpg
 
 
 

Inzerát: prodej pasivního domu

Rozestavěný RD samostatně stojící - hrubá stavba, cp: 803m2, Hustopeče - Kurdějov Nabízíme zprostředkování prodeje rozestavěného RD 4+1, v klidné a zároveň vyhledávané lokalitě Hustopeče v obci Kurdějov. Celková plocha pozemku činí 803m2, z toho zastavěná 160m2. Projektová dokumentace, která je součástí kupní ceny nemovitosti, je koncipována na pasivní dům se všemi ohledy na úsporu energií, ale stavbu lze dokončit i jako dům nízkoenergetický, nebo standardní.
 
Zastřešená hrubá stavba nemá vnitřní zdivo a umožní tedy novému majiteli dořešit vnitřní prostory rodinného domu dle jeho představ a nároků. Dům je situovaný ve velmi klidné lokalitě novostaveb rodinných domů, převážně pasivních, s krásným výhledem na vinice. Veškeré IS - plyn, elektřina, voda, kanalizace, jsou na hranici pozemku. Kurdějov se nachází na hranicích okresů Brno - venkov a okresu Břeclav. Obec Kurdějov je vzdálená 3km od Hustopečí a dálnice D2 Brno - Bratislava (exit 25). Po dálnici trvá cesta autem 17 minut do Brna ( k Olympii Brno )a 16 minut do Břeclavi ( na exit z dálnice). 
 
Blízké okolí nabízí velmi pestrou paletu sportovního a kulturního vyžití, jak pro dospělé, tak i pro děti. Například tenisová hala (dva kurty), čtyři dráhy bowlingu, fotbalové hřiště, wellness hotel (přímo v Kurdějově), krytý bazén do 3km, do 10km koupaliště , do 12km bobová dráha, dva lyžařské vleky, lyžařská a snowboardová škola, projížďky na koních a spousta jiných. Obec je také vyhlášená svou vinařskou tradicí a rozhodně zde nechybí vinné sklepy a vinotéka. 
 
V případě zájmu kontaktujte: michalstanek(zavinac)volny.cz, 774 115 111
 
 
 
 

 

 

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
 • Úsporné bydlení s.r.o.
 • EkoWATT CZ s. r. o.
 • Stavební Engineering Přerov s.r.o.
 • Akad. arch. Aleš Brotánek - Abatelier
 • MESSY s.r.o.
 • Stanislav Martínek
 • Evora Design s.r.o.
 • KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
 • ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
 • Refsite Group s.r.o.
 • CIKO s.r.o.
 • ATREA s.r.o. | DOMY ATREA
 • Protronix s.r.o.
 • PROJEKCE PASIVNÍCH DOMŮ - Ing. Lukáš Dawid
 • PORSENNA STAVEBNÍ s.r.o.
 • 2MAD s.r.o.
 • Ing. arch. David Vašíček
 • Michal Škařupa - aluplast GmbH
 • Ateliér Tector s.r.o. - Ing. Martin Němeček, Ph.D.
 • Atelier Tlustý - Ing. arch. Josef Tlustý

Naši partneři

 ČSOB-150px


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství