Centrum pasivního domu obrací pozornost ostravských dětí k úsporám energie a chytrému návrhu domů
26. října 2015
Navštivte interaktivní výstavu, která podnítí zvědavost dospělých i dětí a vysvětlí jim, na jaké jednoduché principy spoléhají úsporné a zdravé domy. Výstava bude v Ostravě otevřená od 25. října do konce roku. Vstup je zdarma.
V Centru pasivního domu se rozhodli ukázat české veřejnosti, že energeticky šetrné domy nejsou nikterak složité, ba naopak – jejich základní principy jsou tak prosté, že na ně přijdou i malé děti. Stačí jim jen ukázat cestu, na jejímž konci objeví řešení. Dětské experimentárium „Bydleme zdravě – půjde to hravě“ je inspirováno velkými světovými science centry, která umí všem
bez rozdílu věku vysvětlit, jak fungují přírodní zákony, taje fyziky i chemie.
Výstava putuje po různých městech České republiky. Od 25.10.2015 do 3.1.2016 se představí v Ostravě a hravou formou poodhalí tisícovkám dětí i dospělých tajemný svět toho, jak se dnes staví zdravé domy. Zatím akci vidělo přes 200 tisíc lidí.
Stanoviště plné zábavy a inspirace
Výstava „Bydleme zdravě – půjde to hravě“ má za cíl ukázat především školákům ze 4. – 6. tříd základních škol a také jejich rodičům a učitelům, jak fungují energeticky šetrné domy a proč jsou ohleduplné k lidskému zdraví i přírodě. Hlavním výukovým nástrojem projektu je tzv. experimentárium – interaktivní soubor celkem 11 stanovišť, která se rozkládají se na ploše zhruba 200 m2. Experimentárium je založeno na touze dětí i dospělých zkoumat, hledat a hrát si – každé stanoviště proto interaktivní formou přistupuje k vysvětlení problému. Třídy, které se na vzdělávací program přihlásí, provedou dva animátoři. Vstup na výstavu je zcela volný.
Školy a třídy je možné přihlašovat u Kateřiny Tydlačkové, na telefonu 777 479 141 nebo e-mailu katerina.tydlackova@pasivnidomy.cz. Vzdělávacím programem již prošlo více jak 1 500 dětí z 80 škol.
Zkušenosti návštěvníků? Konečně to někdo vysvětlil!
A co na výstavu říkají pedagogové základních škol, které děti doprovázejí? „Žáci i já jsme byli nadšeni“, říká paní učitelka z Brna, „program považuji za velmi přínosný, zajímavý a inovativní. Dříve jsem tomuto tématu nerozuměla.“ Plzeňské školy ocenily „dům jako neotřelé téma“. A paní učitelka dodává: „Děti byly zaměstnány celých 50 minut a bavilo je to! Dozvěděly se spousty nových informací, které si mohly i prakticky vyzkoušet.“
Pan učitel z olomoucké základní školy zase ocenil „stanoviště, jejich počet i ztvárnění“. Výstava obsahuje 8 interaktivních panelů a 4 stoly, které si mohou děti vyzkoušet a osahat; napumpovat dům, zda je vzduchotěsný; trefovat tepelné mosty; skládat okenní rám nebo izolaci; měřit obvod domu či nakouknout do modelového domku. Procvičí si i své školní znalosti – čeká je třeba slovní úloha, skládání tvarů, porovnání obsahu a obvodu. Soutěží, hledají odpovědi a zapojují vlastní kreativitu při práci s pracovními listy. Domů si pak odnesou nejen pracovní listy, informační letáčky pro rodiče, ale také dětskou hru „Stavíme pasivní dům!“.
„My děkujeme za snahu pořádat pro děti obdobné akce zdarma - pro nás z menších vesnic je bohužel otázka financí za různé programy velmi důležitá“, komentuje paní učitelka ze základní školy v malé vesničce na Vyškovsku.
Více o projektu a města, která výstava navštíví, najdete na stránce www.pasivnidomy.cz/deti.
Nově výstavu obohacuje panel, znázorňující chytré sítě. Děti i dospělí si mohou zábavnou formou vyzkoušet, jak udržet elektrickou síť mezi výrobou elektřiny v elektrárnách a jejich spotřebou v továrnách a ve městech v rovnováze. V opačném případě budou svědky jejího kolapsu. Hrát si a zkoušet je dovoleno.
Celý vzdělávácí program „Bydleme zdravě – půjde to hravě!“ je podporován v rámci programu Fond pro NNO. Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Bližší informace na www.fondnno.cz a na www.eeagrants.cz.
Program dále podpořili další partneři. Děkujeme!
Hlavní partner programu:

Partneři:
Sdílejte článek