Co úsporného a pasivního nás zaujalo v srpnu 2013
14. srpna 2013
V rámci naší stálé rubriky přinášíme přehled zajímavých článků s tematikou pasivních domů, na které jsme narazili v minulých týdnech. Tentokrát se vydáme hlavně do Británie, kde byly vyhlášeny ceny za nejlepší pasivní domy roku 2013. Neopomineme ale ani vídeňské pasivní projekty a český text o vytápění pasivního domu.
Nejlepší britské pasivní domy roku 2013
Britský Passivhaus Trust vyhlásil na začátku července vítěze druhého ročníku soutěže Passivhaus Awards, zaměřené na ocenění nejlepších zrealizovaných pasivních domů. Cena byla udělena ve třech kategoriích: soukromé bydlení, veřejné budovy a projekty komunitního bydlení.
V první kategorii si ocenění odnesla rekonstrukce domu ze 70. let v západoanglickém městečku Totnes a jeho přestavba na malý pasivní pension. Právě v tomto domě následně strávila noc redaktorka serveru YouGen. Podle vlastních slov ji zkušenost s bydlením v pasivním domě velmi příjemně překvapila.
V kategorii komunitního bydlení porota udělila cenu souboru pasivních bytových domů v Lancasteru, který poskytuje ekologicky šetrné bydlení a společné zázemí pro více než čtyři desítky rodin. Jako nejlepší projekt veřejné budovy bylo oceněno komunitní výukové a společenské centrum Canolfan Hyddgen ve velšském hrabství Powys.
- Více informací o soutěži a dalších nominovaných stavbách se můžete dozvědět na jejích stránkách.
- Jednotlivé nominované domy si můžete prohlédnout také díky povedeným představovacím videím.
Liberální demokraté chtějí od roku 2050 v Británii už jen pasivní domy
Pasivní domy jsou obecně v Británii na vzestupu. Liberální demokraté, menší člen současné britské vládní koalice, uvedli ve své studii možností ekologicky odpovědného hospodářského růstu, že do roku 2050 by mohly být všechny britské domy rekonstruovány v souladu se standardem pasivních renovací EnerPHit.
Renovace do pasivního standardu by měly být rozšířením současného programu Green Deal, který je zaměřený na podporu energeticky efektivních řešení (nejen) ve stavebnictví. Prioritně by se měly zaměřit na domy a domácnosti, které stojí mimo plynovou rozvodnou síť a které fungují na hranici chudoby. Podle propočtů liberálních demokratů by byly energeticky efektiví rekonstrukce pro stát i samotné domácnosti v dlouhodobém horizontu výhodnější než současné jednorázové podpory a dotace.
- Více se o tomto návrhu můžete dočíst na portálu Architects Journal, nebo přímo v samotné studii.
Rakouské úsporné veřejné a administrativní budovy
Portál Treehugger přinesl krátké představení několika zajímavých rakouských pasivních administrativních a veřejných budov. Nechybí mezi nimi vysokoškolské koleje stojící v samém centru Vídně, ani obchod s kosmetikou na jedné z rušných ulic rakouské metropole.
Další prostor je pak věnován i nedávno slavnostně certifikované pasivní výškové budově společnosti Raiffeisen. I přes široký výběr se samozřejmě jedná jen o pouhý zlomek celkového počtu pasivních domů, které u našich jižních sousedů stojí.
Podobně jako v některých německých spolkových zemích a městech, i v Rakousku se totiž vyskytují regiony, které se zavázaly stavět do budoucna již pouze energeticky úsporně. Výsledkem je tak třeba i pasivní justiční centrum s vlastním vězením.
- Na sérii inspirativních fotografií z rakouseké metropole se můžete podívat zde.
Jak na vytápění pasivního domu
Portál Můj dům uveřejnil zajímavý text, který se věnuje problematice vytápění pasivních domů. Řešení otopné soustavy v pasivním domě totiž vyžaduje speciální přístup, který se diametrálně liší od obvyklých postupů pro domy v jiných nižších energetických kategoriích.
Text proto na konkrétním domě ukazuje, jak je možno v podobných případech postupovat. Nejprve se zaměřuje na volbu vhodného zdroje tepla pro daný dům a poté také na celkové provedení otopné soustavy, kdy nebylo zapomenuto třeba ani na vytápění chodníku.
- Celý text si můžete přečíst zde.
Sdílejte článek