28. března 2011

Dobré ekologické zákony, šetrné technologie a zelená odvětví

Hnutí DUHA představilo studii, podle které by zateplení českých domovů ušetřilo domácnostem, obcím a  podnikům miliardy korun ročně. Server TZB info požádal o rozhovor zástupce Hnutí Duha Martina Sedláka, který vysvětlil záměr ekologického sdružení a naznačil další kroky v jednání s příslušnými úřady.

 

Martin Sedlák vystudoval energetické inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně. Na energetice ho nejvíce zajímají obnovitelné zdroje, energetická politika a vztah energetiky k životnímu prostředí. V Hnutí DUHA je zaměstnán v programu Energie od roku 2005. Je autorem řady studií a informačních listů. Podílí se na legislativní a mediální práci programu Energie. Koordinuje projekt Chytrá energie, který zaštiťuje společnou iniciativu ekologických organizací směřující k přeměně české energetiky.

Na tiskové konferenci jste představili aktivity, které mají uspořit desítky miliard a umožnit pokračování programu Zelená úsporám. Můžete popsat návrh Hnutí DUHA?

Hnutí DUHA navrhuje, aby ministerstvo životního prostředí připravilo koncepční plán, jak vytápění českých domácností, škol či nemocnic osvobodit od nechtěné závislosti na zemním plynu z Ruska i na uhlí z povrchových dolů a plošně srazit účty, které rodiny platí za energii. Mělo by vytvořit Program energetické nezávislosti, který bude nadále pomáhat se zateplováním statisíců domů. Výsledky nové studie zpracované pro Hnutí DUHA konzultační společností PORSENNA o.p.s. ukazují, že pokud vláda pomůže se zateplením většiny domů v České republice a umožní pokračování úspěšného a populárního programu Zelená úsporám, tuzemské domácnosti za teplo už za několik let ušetří 11 miliard korun ročně a výhledově až 39 miliard korun. Hnutí DUHA navrhuje, aby rozpočet Programu energetické nezávislosti činil 16 miliard korun ročně. Jako ekologická organizace chceme prosadit, aby ministři do programu investovali peníze z aukcí povolenek ke znečišťování, které si budou kupovat uhelné elektrárny, hutě, chemičky a další velké podniky.

Získali jste podporu Centra pasivního domu a České rady pro šetrné budovy. Jak probíhá vaše spolupráce?

Centrum pasivního domu a Česká rada pro šetrné budovy navrhuje v Šanci pro budovy zavedení nízkoenergetického standardu v co nejbližším možném termínu, od roku 2015 nastavení staveb do pasivního energetického standardu. Stejné kroky navrhly také ekologické organizace v koncepci pro českou ekonomiku a energetiku Chytrá energie. V Programu energetické nezávislosti se snažíme o zajištění financování zateplování. Tak aby se prostředky, které bude mít Česko k dispozici z prodeje emisních kreditů, využily co nejsmysluplněji. Z našeho pohledu je správné, že organizace spjaté se zateplovacím a stavebním průmyslem usilují o nastavení technických norem. Naše iniciativy se ve výsledku propojují. Jdeme za společným cílem: zateplením drtivé většiny českých budov a domů.

Máte nějaký plán B v případě, že jednání nebudou úspěšná?

Dosud ladem ležící příležitosti zvyšování energetické efektivity domů a budou jsou patrně největší neopakovatelnou příležitostí, jak podstatně snížit českou závislost na fosilních palivech, nota bene relativně levně. Vláda by proto neměla prostředky rozdrobit mezi řadu nesporně důležitých a přínosných programů, nýbrž je účelně investovat s cílem, aby dosáhla viditelného progresu ve věci, která je klíčová pro ekonomiku i pro životní standard českých rodin. Právě z tohoto pohledu věříme, že se už současná vláda rozhodne investovat do modernizace domů a budov. V případě, že by se tak nestalo, obrátíme se s naším návrhem na příští vládní koalici. Čím dříve se však Česko rozhodne zbavit nechtěné závislosti na fosilních palivech pro výrobu tepla, tím lépe pro ekonomiku, zdraví lidí i životní prostředí.

Lze najít v Evropě nějaký příklad hodný následování z hlediska dotací na ekologické projekty?

Systematická podpora pro zateplování domů není jen českou specialitou. Podobné projekty - a často mnohem ambicióznější, než je Zelená úsporám - nastartovali také v dalších zemích. Britská vláda připravila program, který do roku 2020 podpoří zateplení sedmi milionů domů a instalace solárních kolektorů na budovách. Po dalších deseti letech má důkladnou rekonstrukcí projít skoro každá budova v zemi. Podobné programy, jež podporují zateplování budov, mají také v Rakousku, Německu, Irsku a jinde. Výhody snižování spotřeby energie v budovách si uvědomují i za oceánem. Prezident Obama před nedávnem představil klíčový plán pro oživení americké ekonomiky založený na zateplování budov. Program nabízí pobídky pro společnosti a živnostníky ke zvýšení energetické účinnosti v budovách. Kancelářské budovy, obchody a další domy spolknou v USA 40 % energie. Kvalitní izolace a další opatření by podnikům uspořily až 40 miliard dolarů ročně.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu TZB info

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • Ing. arch. Jakub Šunka
  • MESSY s.r.o.
  • Ing. Vladimír Štefek - projekční a poradenská kancelář
  • Ing. arch. Lubomír Korčák
  • Budovy21 s.r.o.
  • JRD
  • Úsporné bydlení s.r.o.
  • ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.
  • Urbanic Haus s.r.o.
  • NATURE SYSTEMS - Ing. arch. Jan Márton
  • PROPASIV s.r.o.
  • Schöck - Wittek s.r.o.
  • IZOPOL DVOŘÁK, s.r.o.
  • Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG
  • Ing. Michal Kovařík - zdravastavba.cz
  • Mgr. Stanislav Paleček
  • WOBAU STAVBY s.r.o.
  • Sinc s.r.o.
  • Ing. arch. Pavel Jura
  • ARCHTEK - Ing. arch. Bc. Jiří Trávníček

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství