« Zpět na seznam

RODINNÝ DŮM S VINICÍ V CHODOUNI, téměř pasivní s přípravou na nulový

Dům se zúčastnil soutěžní přehlídky Pasivní dům 2016.

Chodouň, Chodouň
Rodinný dům, Dokončen

Základní údaje

Poloha

Kraj Středočeský kraj
Stát Česká republika
Adresa 26751 Chodouň, Chodouň
GPS souřadnice 49.8944464N, 13.9903581E
 

Informace

Typ budovy Rodinný dům
Stav objektu Dokončen
Druh stavby Novostavba
Konstrukce Dřevostavba
Dotace Nová zelená úsporám (od 2014)
 

Prostory

Bytové jednotky 1
Podlahová plocha 120,2 m2
Výpočtová metodika podlahové plochy PENB od 2013, Nová zelená úsporám (vnější rozměry)
Užitná plocha dle PHPP 97,8 m2
Obestavěný prostor 502 m2
Poměr A/V 0,86
 

Majitel

Jméno Zuzana Čítková a Ondřej Čítek
E-mail zuzana.citkova@gmail.com
 
 

Návštěva

Možnost návštěvy celoročně Ano
Kontaktní osoba Zuzana Čítková
E-mail abrotánek@abatelier.cz
 

Prezentace

Fotograf Aleš Brotánek
 

Technické parametry

Energetické vlastnosti

Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP 19,2 kWh/(m2a)
Měrná potřeba tepla na vytápění 19 kWh/(m2a)
Výpočtová metodika potřeby tepla na vytápění PENB od 2013, Nová zelená úsporám (Vyhl. 78/2013 Sb. a TNI 73 0331)
Energetická náročnost budovy (dle PENB) A - mimořádně úsporná
Celková potřeba primární energie dle PHPP 120 kWh/(m2a)
Celková potřeba primární energie 60 kWh/(m2a)
Výpočtová metodika celková potřeba primární energie: PENB od 2013, Nová zelená úsporám (Vyhl. 78/2013 Sb. a TNI 73 0331)
 

Energetické vlastnosti

  Skladba Tloušťka U [W/(m2K)]
Základové konstrukce
(strop nad nevytápěným prostorem)
nášlapná vrstva tl. do 20 mm
betonový potěr s KARI sítí 6/150 uprostřed výšky + vyrovnávací stěrka tl. min. 50 mm
separační vrstva (voskovaný papír, PE folie)
kročejová izolace mineralizovaná štěpka 50mm (bez kůry)
desky OSB tř. 3 tl. 18 mm, spoje P+ D lepené PU lepidlem ICEMA/RAKOLL 145/31 a přelepené páskou AIRSTOP FLEX
I-nosníky STEICO Joist 400/60 v průměrné rozteči 520 mm, vyplněno foukanou tepelnou izolací CLIMATIZER PLUS
závětrná fólie
hloubkově impregnovaná prkna
celkem
dále pokračuje: větraná mezera (crawl space), štěrk, perforovaná PE fólie, zemina Vzhledem k charakteru stavby založené nad terénem, kdy pod stavbou zůstává odvětraná mezera, odpadá potřeba opatření proti radonu, zemní vlhkosti a řešení tepelného mostu styku se zemí.
558 mm 0,089
Stěna rákosové pletivo + třívrstvá hliněná omítka ztužená jutovou nebo armovací tkaninou (v koupelně a na WC instalační SDK předstěna a keramický obklad)
OSB3 15mm spoje lepeny PU lepidlem/parotěsný tmel a ihned přelepeny těsnicí páskou AIRSTOP FLEX
Dřevěná konstrukce ze sloupků 100/50 v roztečích průměrně 650mm, vnější plášť na latích 60/40 nesených OSB příložkami, foukaná celulóza CLIMATIZER PLUS
DVD deska STEICO Universal tl. 24 mm
vodorovné a svislé latě 22x50
vodorovné obkladové profily - modřín
548 mm 0,097
Zastřešení - ploché
(ploché části zastřešení)
kačírek frakce 60/120
geotextilie S 300
hydroizolační PVC fólie určená pro vegetační střechy tl.1,5 mm
geotextilie S 500
záklop deskami OSB tř. 3 tl.18 mm
krokve 60x160 mm > provětrávaná mezera
DVD deska EGGER Formline DHF tl. 15 mm
I nosníky STEICO Joist 400/90 v průměrné rozteči 450 mm, vyplněno foukanou tepelnou izolací CLIMATIZER PLUS tl. 400 mm
OSB3 15mm spoje lepeny PU lepidlem/parotěsný tmel a ihned přelepeny těsnicí páskou AIRSTOP FLEX
latě 40x60 mm + izolace ze stříkané celulozy CLIMATIZER PLUS > vedení instalací
sádrovláknité desky tl.12,5 mm
vnitřní malířský nátěr
723 mm 0,084
Jiná konstrukce 8ks fotovoltaickýchpanelů instalovaného výkonu 2kWp pro ořev TV s přípravou na dalších 16ks fotovoltaickýchpanelů instalovaného výkonu 4kWp až nastanou vhodné podmínky pro doplnění bateriového zdroje a elektromobilu 0 mm 0

Výplně otvorů

Okna použity dřevohliníkové rámy ALPHAWIN s přeizolovaným rámem, výrobce STOLAŘSTVÍ VAŠÍČEK,
Celkové UW: 0,79 W/m2K
Zasklení Kromě nevytápěnné části závětří jsou všechna okna s izolačním trojsklem a dřevohliníkovým rámem. Okna jsou otevíravá na 35procentech plochy zasklení. Jižní a západní okna jsou stíněny Screenovou roletou s účinností stínění 86%
Celkové Ug: 0,5 W/m2K
g: 0,5
Vchodové dveře dtto
UD: 0 W/m2K
 
 

Zúčastnění

Návrh

Architektonický návrh

Adresa Sedlice 65, 26242 Rožmitál pod Třemšínem
 

Stavební část

Adresa Sedlice 65, 26242 Rožmitál pod Třemšínem
 

Realizace

Stavební část

Název EP Stavby s.r.o.
Adresa Brněnská, 69501 Hodonín
 
 

Technické zařízení

Větrání Celý objekt je větrán rovnotlakou větrací jednotkou DUPLEX 380 ECV v nástěnném provedení, se zpětným získáváním tepla. Výměnu vzduchu řídí dvě čidla CO2, v obytném prostoru a v noci nadřazené v ložnici.
Vytápění Nezávislý teplovodní systém s oděleným větráním od topení, který má výhodu individuálního nastaveníí teplot podle potřeb konkrétního uživatele. V každé místnosti jsou teplovodní panely s regulačními ventily a celé řešení je jednodušší a ekonomicky výhodnější než klasický teplovzdušný systém vytápění. Je to proto, že všechny rozvody jsou minimální délky v podhledu chodby a vyústění do každé místnosti nad dveřmi.
Ohřev vody Jako zdroj tepla sloužit krbová kamna na dřevo Hoxter a elektroohřevem z vlastního zdroje fotovoltaických panelů o instalovaného výkonu 2kWp .
Akumulace energie IZT 950l s výměníkem pro krbová kamna a elektroohřevem z fotovoltaického zdroje.
Sklep ne
 
 

Tento dům můžete navštívit v rámci mezinárodních Dnů pasivních domů, které se konají od pátku 6. listopadu do neděle 8. listopadu 2020. Akce existuje jen díky ochotě majitelů, proto prosím respektujte otvírací dobu, kterou v každém domě dávají k dispozici.

Pokud je u domu uvedeno "po domluvě", prosím dohodněte si návštěvu dopředu na uvedených kontaktech.


Adresa: 26751 Chodouň, Chodouň
GPS souřadnice: 49.8944464N, 13.9903581E
Zvětšit mapu »

Kontakt: Aleš Brotánek, autor stavby bude k dispozici v uvedenou dobu, abrotánek@abatelier.cz, 604713426
Poznámka: Příběh našeho domu začal asi před šesti lety, kdy jsme objevili pozemek v mé rodné vesnici, na kterém jsme chtěli postavit vysněný dům pro naši rodinu. První romantická představa, že si jej postavíme sami, s minimálním rozpočtem a z přírodních materiálů, vzala za své během prvních let, když jsme objeli několik takových staveb a tváří v tvář realitě jsme si uvědomili, že na to zkrátka nemáme ani kapacitu, ani peníze, ani zkušenosti a vlastně ani trpělivost. Hned vzápětí jsme si uvědomili, že nechceme slevit z komfortu, který nabízí běžné bydlení, a to i přes to, že naše nároky jsou podle našeho názoru podstatně nižší než nároky, řekněme, běžné domácnosti. Hodlali jsme slevit na velikosti domu, což se ukázalo jako klíčové. Rozhodně doporučujeme napsat si na začátku seznam priorit a po nějaké době se k němu vrátit. Člověk má tendenci v průběhu návrhů se více a více rozmachovat. Z čeho jsme naopak slevit nehodlali, jsou přírodní materiály. Nakonec nám z toho všeho vyšel pasivní dům. Od začátku jsme věděli, že chceme, aby jej navrhoval arch. Aleš Brotánek, jehož návrhy nám učarovaly. Dům sice stále kvůli složitým průtahům na úřadech kvůli pozemku ještě nestojí, ale hrubou stavbu už v říjnu 2015 máme a za několika měsíců bude.
 

 

Podpořte náš dům v hlasování Adapterry, letos se všichni hlasující zapojí do slosování o zajímavé ceny. Každý přitom může hlasovat dvakrát., https://www.adapterraawards.cz/cs/Hlasovani/Aktualni/Zdravy-dum-z-prirodnich-materialu

Zdravý pasivní dům z přírodních materiálů

Mladá pětičlenná rodina si splnila sen o bydlení v souladu s přírodou. Nyní je jejich domovem pasivní dům na náhorní plošině s širokým výhledem do údolí a terasou krytou vinicí, který velice úsporně hospodaří s vodou v krajině díky kořenové čističce, jímce na dešťovou vodu a zelené střeše. Díky těmto opatřením se daří zadržovat vodu v lokalitě, která trpí suchem. V letních měsících se okolí domu i dům samotný ochlazují pomocí zelené střechy. Dům je navíc postavený ze snadno recyklovatelných materiálů a hraje si s přírodním vytápěním díky orientaci oken k jihozápadu a fotovoltaiky na střeše.

Cílem výstavby rodinného pasivního domu bylo vytvoření příjemného prostředí rodinného domu, který by uspokojoval potřeby majitelů a zároveň byl v souladu s přírodou. Pro výstavbu byly využity výhradně přírodní a lokální materiály. Dům má vlastnosti téměř nulové stavby s minimální ekologickou stopou a míří k soběstačnosti.

Lokalita na kopci trpí suchem, a proto se návrh domu snaží toto riziko řešit jednotlivými opatřeními, jako je jímání dešťové vody, přečišťování černé a šedé vody kořenovou čističkou a osázení střechy vegetací.

Dalším rizikem jsou vysoké letní teploty, které řeší zelená střecha, vinná réva a dřevěné lamelové panely po obvodu domu, které slouží jako stínění. Foto: Vojta Herout, www.vojtaherout.com Přínosy adaptačního opatření. 

Hospodaření s vodou

Sucho v dané lokalitě je řešeno hned několik opatřeními. Plocha šikmých střech je ozeleněná rozchodníky, které zadržují vodu a podporují ochlazování domu a jeho okolí. Rovné střešní plochy slouží pro rychlé jímání dešťových srážek, a proto je majitelé ošetřili pouze vrstvou kačírku, aby bylo možné letní přeháňky do deseti minut jímat k zálivce pro pěstování zeleniny.

Veškeré odpadní vody z domu řeší vlastní kořenová čistírna. V prvním stupni protéká čtyřkomorovým septikem a pokračuje horizontálně i vertikálně přes kořenový systém do jímky společné jak pro dešťovou tak odpadní vodu. Jímka má objem 5 kubíků.

Teplo domova

Teplotní a vlhkostní stabilitu ve vnitřním prostředí domu vyrovnávají vnitřní jílové omítky z místního zdroje jílu, masivní zdivo příček a 50 mm betonového potěru v podlaze. Stínění zajišťují screenové rolety, treláž na léto obrůstaná vinou révou a dřevěné lamelové panely umístěné v několika částech okolo domu. Díky optimalizované orientaci a velikosti oken se v zimě snižují nároky na vytápění, v létě zase pergola porostlá vinnou révou dostatečně stíní, aby se dům nepřehříval. Dokud réva dostatečně nevyroste, chrání okna jednoduché vnější rolety.

Teplo domova a teplou vodu si majitelé zajišťují převážně z obnovitelných zdrojů ze slunce přímo z fotovoltaiky umístěné na střeše a nepřímo spalováním dřeva v malých kamnech. Ročně na teplo a teplou vodu k tomu spotřebují pouze 1 kubík dřeva. Výjimečně, když je potřeba rychle ohřát vodu, využívají energii od Nano energies. Zdravé vnitřní prostředí zajišťuje čidlem CO2 cíleně řízená výměna vzduchu s rekuperací tepla podle aktuální potřeby.

Dobrovolná skromnost

V duchu dobrovolné skromnosti si majitelé rozhodli pořídit pouze jednopatrový dům se zastavěnou plochou 120 metrů čtverečních, z toho užitnou plochou 97 metrů čtverečních. Pro stavbu použili snadno recyklovatelné materiály jako je lokální dřevo na konstrukci, místní jíl na vnitřní omítky a foukanou celulózu na tepelnou izolaci.

Díky jednotlivým opatřením se daří zadržovat vodu v okolí domu, snižovat spotřebu pitné vody, zvyšovat biodiverzitu díky zelené střeše a permakulturní zahradě a díky nízké energetické náročnosti a použitým přírodním a snadno odbouratelným materiálům se celkově snižuje ekologická stopa domu.

Původní stav Na místě, kde nyní stojí rodinný dům, byl nestavební pozemek, přes který vede vysokotlaký plyn, takže velká část nebyla možná zastavět. Pro započetí výstavby byla potřeba změna územního plánu a územního řízení pro kořenovou čističku. Tyto nutné kroky trvaly osm let, ale samotná realizace trvala jen několik měsíců.  

Chodouň, okres Beroun

Realizace:

Autor:
Akad. arch. Aleš Brotánek a spoluautoři Ing. arch. Jan Praisler a Ing. Pavel Minář

Zhotovitel:
EP Stavby s.r.o., Brněnská, 69501 Hodonín

Investor:
Zuzana Čítková a Ondřej Čítek

Kontakt:
Aleš Brotánek
abrotanek@abatelier.cz
Web: http://www.abatelier.cz/
Foto: Vojta Herout, www.vojtaherout.com

 
 

 

Další fotografie

 
 

Naši členové
 • PROJEKCE PASIVNÍCH DOMŮ - Ing. Lukáš Dawid
 • IZOPOL DVOŘÁK, s.r.o.
 • NATURE SYSTEMS - Ing. arch. Jan Márton
 • Ing. arch. Lubomír Korčák
 • Ing. Michal Kovařík - zdravastavba.cz
 • ARCHTEK - Ing. arch. Bc. Jiří Trávníček
 • REHAU, s.r.o.
 • CEVRE Consultants s.r.o.
 • BACHL, spol. s r.o.
 • Ing. arch. Ivan Kraus
 • 2MAD s.r.o.
 • DŮM NA ZELENOU s.r.o. [Architektonický a projekční ateliér]
 • JRD
 • Ing. arch. Pavel Jura
 • 3AE s.r.o.
 • Wienerberger, s.r.o.
 • ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.
 • ATREA s.r.o. | DOMY ATREA
 • CIKO s.r.o.
 • Urbanic Haus s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství