Středočeský kraj
Popis domu
Podpořte náš dům v hlasování Adapterry, letos se všichni hlasující zapojí do slosování o zajímavé ceny. Každý přitom může hlasovat dvakrát., https://www.adapterraawards.cz/cs/Hlasovani/Aktualni/Zdravy-dum-z-prirodnich-materialu
Zdravý pasivní dům z přírodních materiálů
Mladá pětičlenná rodina si splnila sen o bydlení v souladu s přírodou. Nyní je jejich domovem pasivní dům na náhorní plošině s širokým výhledem do údolí a terasou krytou vinicí, který velice úsporně hospodaří s vodou v krajině díky kořenové čističce, jímce na dešťovou vodu a zelené střeše. Díky těmto opatřením se daří zadržovat vodu v lokalitě, která trpí suchem. V letních měsících se okolí domu i dům samotný ochlazují pomocí zelené střechy. Dům je navíc postavený ze snadno recyklovatelných materiálů a hraje si s přírodním vytápěním díky orientaci oken k jihozápadu a fotovoltaiky na střeše.
Cílem výstavby rodinného pasivního domu bylo vytvoření příjemného prostředí rodinného domu, který by uspokojoval potřeby majitelů a zároveň byl v souladu s přírodou. Pro výstavbu byly využity výhradně přírodní a lokální materiály. Dům má vlastnosti téměř nulové stavby s minimální ekologickou stopou a míří k soběstačnosti.
Lokalita na kopci trpí suchem, a proto se návrh domu snaží toto riziko řešit jednotlivými opatřeními, jako je jímání dešťové vody, přečišťování černé a šedé vody kořenovou čističkou a osázení střechy vegetací.
Dalším rizikem jsou vysoké letní teploty, které řeší zelená střecha, vinná réva a dřevěné lamelové panely po obvodu domu, které slouží jako stínění. Foto: Vojta Herout, www.vojtaherout.com Přínosy adaptačního opatření.
Hospodaření s vodou
Sucho v dané lokalitě je řešeno hned několik opatřeními. Plocha šikmých střech je ozeleněná rozchodníky, které zadržují vodu a podporují ochlazování domu a jeho okolí. Rovné střešní plochy slouží pro rychlé jímání dešťových srážek, a proto je majitelé ošetřili pouze vrstvou kačírku, aby bylo možné letní přeháňky do deseti minut jímat k zálivce pro pěstování zeleniny.
Veškeré odpadní vody z domu řeší vlastní kořenová čistírna. V prvním stupni protéká čtyřkomorovým septikem a pokračuje horizontálně i vertikálně přes kořenový systém do jímky společné jak pro dešťovou tak odpadní vodu. Jímka má objem 5 kubíků.
Teplo domova
Teplotní a vlhkostní stabilitu ve vnitřním prostředí domu vyrovnávají vnitřní jílové omítky z místního zdroje jílu, masivní zdivo příček a 50 mm betonového potěru v podlaze. Stínění zajišťují screenové rolety, treláž na léto obrůstaná vinou révou a dřevěné lamelové panely umístěné v několika částech okolo domu. Díky optimalizované orientaci a velikosti oken se v zimě snižují nároky na vytápění, v létě zase pergola porostlá vinnou révou dostatečně stíní, aby se dům nepřehříval. Dokud réva dostatečně nevyroste, chrání okna jednoduché vnější rolety.
Teplo domova a teplou vodu si majitelé zajišťují převážně z obnovitelných zdrojů ze slunce přímo z fotovoltaiky umístěné na střeše a nepřímo spalováním dřeva v malých kamnech. Ročně na teplo a teplou vodu k tomu spotřebují pouze 1 kubík dřeva. Výjimečně, když je potřeba rychle ohřát vodu, využívají energii od Nano energies. Zdravé vnitřní prostředí zajišťuje čidlem CO2 cíleně řízená výměna vzduchu s rekuperací tepla podle aktuální potřeby.
Dobrovolná skromnost
V duchu dobrovolné skromnosti si majitelé rozhodli pořídit pouze jednopatrový dům se zastavěnou plochou 120 metrů čtverečních, z toho užitnou plochou 97 metrů čtverečních. Pro stavbu použili snadno recyklovatelné materiály jako je lokální dřevo na konstrukci, místní jíl na vnitřní omítky a foukanou celulózu na tepelnou izolaci.
Díky jednotlivým opatřením se daří zadržovat vodu v okolí domu, snižovat spotřebu pitné vody, zvyšovat biodiverzitu díky zelené střeše a permakulturní zahradě a díky nízké energetické náročnosti a použitým přírodním a snadno odbouratelným materiálům se celkově snižuje ekologická stopa domu.
Původní stav Na místě, kde nyní stojí rodinný dům, byl nestavební pozemek, přes který vede vysokotlaký plyn, takže velká část nebyla možná zastavět. Pro započetí výstavby byla potřeba změna územního plánu a územního řízení pro kořenovou čističku. Tyto nutné kroky trvaly osm let, ale samotná realizace trvala jen několik měsíců.
Chodouň, okres Beroun
Realizace:
Autor:
Akad. arch. Aleš Brotánek a spoluautoři Ing. arch. Jan Praisler a Ing. Pavel Minář
Zhotovitel:
EP Stavby s.r.o., Brněnská, 69501 Hodonín
Investor:
Zuzana Čítková a Ondřej Čítek
Kontakt:
Aleš Brotánek
abrotanek@abatelier.cz
Web: http://www.abatelier.cz/
Foto: Vojta Herout, www.vojtaherout.com
Základní parametry
Celkové UW: 0,79 W/m2K
Návštěva
Energetické vlastnosti
Základové konstrukce
(strop nad nevytápěným prostorem)
Tloušťka: 558 mm
U 0,089 W/m2K
nášlapná vrstva tl. do 20 mm
betonový potěr s KARI sítí 6/150 uprostřed výšky + vyrovnávací stěrka tl. min. 50 mm
separační vrstva (voskovaný papír, PE folie)
kročejová izolace mineralizovaná štěpka 50mm (bez kůry)
desky OSB tř. 3 tl. 18 mm, spoje P+ D lepené PU lepidlem ICEMA/RAKOLL 145/31 a přelepené páskou AIRSTOP FLEX
I-nosníky STEICO Joist 400/60 v průměrné rozteči 520 mm, vyplněno foukanou tepelnou izolací CLIMATIZER PLUS
závětrná fólie
hloubkově impregnovaná prkna
celkem
dále pokračuje: větraná mezera (crawl space), štěrk, perforovaná PE fólie, zemina Vzhledem k charakteru stavby založené nad terénem, kdy pod stavbou zůstává odvětraná mezera, odpadá potřeba opatření proti radonu, zemní vlhkosti a řešení tepelného mostu styku se zemí.
Stěna
Tloušťka: 548 mm
U 0,097 W/m2K
rákosové pletivo + třívrstvá hliněná omítka ztužená jutovou nebo armovací tkaninou (v koupelně a na WC instalační SDK předstěna a keramický obklad)
OSB3 15mm spoje lepeny PU lepidlem/parotěsný tmel a ihned přelepeny těsnicí páskou AIRSTOP FLEX
Dřevěná konstrukce ze sloupků 100/50 v roztečích průměrně 650mm, vnější plášť na latích 60/40 nesených OSB příložkami, foukaná celulóza CLIMATIZER PLUS
DVD deska STEICO Universal tl. 24 mm
vodorovné a svislé latě 22x50
vodorovné obkladové profily - modřín
Zastřešení - ploché
(ploché části zastřešení)
Tloušťka: 723 mm
U 0,084 W/m2K
kačírek frakce 60/120
geotextilie S 300
hydroizolační PVC fólie určená pro vegetační střechy tl.1,5 mm
geotextilie S 500
záklop deskami OSB tř. 3 tl.18 mm
krokve 60x160 mm > provětrávaná mezera
DVD deska EGGER Formline DHF tl. 15 mm
I nosníky STEICO Joist 400/90 v průměrné rozteči 450 mm, vyplněno foukanou tepelnou izolací CLIMATIZER PLUS tl. 400 mm
OSB3 15mm spoje lepeny PU lepidlem/parotěsný tmel a ihned přelepeny těsnicí páskou AIRSTOP FLEX
latě 40x60 mm + izolace ze stříkané celulozy CLIMATIZER PLUS > vedení instalací
sádrovláknité desky tl.12,5 mm
vnitřní malířský nátěr
Jiná konstrukce
8ks fotovoltaickýchpanelů instalovaného výkonu 2kWp pro ořev TV s přípravou na dalších 16ks fotovoltaickýchpanelů instalovaného výkonu 4kWp až nastanou vhodné podmínky pro doplnění bateriového zdroje a elektromobilu
Výplně otvorů
Kromě nevytápěnné části závětří jsou všechna okna s izolačním trojsklem a dřevohliníkovým rámem. Okna jsou otevíravá na 35procentech plochy zasklení. Jižní a západní okna jsou stíněny Screenovou roletou s účinností stínění 86%
g: 0,5
dtto
Technické zařízení
IZT 950l s výměníkem pro krbová kamna a elektroohřevem z fotovoltaického zdroje.