« Zpět na seznam

RODINNÝ DŮM S VINICÍ V CHODOUNI, téměř pasivní s přípravou na nulový

Dům se zúčastnil soutěžní přehlídky Pasivní dům 2016.

Chodouň, Chodouň
Rodinný dům, Ve výstavbě

Základní údaje

Poloha

Kraj Středočeský kraj
Stát Česká republika
Adresa 26751 Chodouň, Chodouň
GPS souřadnice 49.8944464N, 13.9903581E
 

Informace

Typ budovy Rodinný dům
Stav objektu Ve výstavbě
Druh stavby Novostavba
Konstrukce Dřevostavba
Dotace Nová zelená úsporám (od 2014)
 

Prostory

Bytové jednotky 1
Podlahová plocha 120,2 m2
Výpočtová metodika podlahové plochy PENB od 2013, Nová zelená úsporám (vnější rozměry)
Užitná plocha dle PHPP 97,8 m2
Obestavěný prostor 502 m2
Poměr A/V 0,86
 

Majitel

Jméno Zuzana Čítková a Ondřej Čítek
E-mail zuzana.citkova@gmail.com
 
 

Návštěva

Možnost návštěvy celoročně Ano
Kontaktní osoba Zuzana Čítková
E-mail abrotánek@abatelier.cz
 

Prezentace

Fotograf Aleš Brotánek
 

Technické parametry

Energetické vlastnosti

Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP 19,2 kWh/(m2a)
Měrná potřeba tepla na vytápění 19 kWh/(m2a)
Výpočtová metodika potřeby tepla na vytápění PENB od 2013, Nová zelená úsporám (Vyhl. 78/2013 Sb. a TNI 73 0331)
Energetická náročnost budovy (dle PENB) A - mimořádně úsporná
Celková potřeba primární energie dle PHPP 120 kWh/(m2a)
Celková potřeba primární energie 60 kWh/(m2a)
Výpočtová metodika celková potřeba primární energie: PENB od 2013, Nová zelená úsporám (Vyhl. 78/2013 Sb. a TNI 73 0331)
 

Energetické vlastnosti

  Skladba Tloušťka U [W/(m2K)]
Základové konstrukce
(strop nad nevytápěným prostorem)
nášlapná vrstva tl. do 20 mm
betonový potěr s KARI sítí 6/150 uprostřed výšky + vyrovnávací stěrka tl. min. 50 mm
separační vrstva (voskovaný papír, PE folie)
kročejová izolace mineralizovaná štěpka 50mm (bez kůry)
desky OSB tř. 3 tl. 18 mm, spoje P+ D lepené PU lepidlem ICEMA/RAKOLL 145/31 a přelepené páskou AIRSTOP FLEX
I-nosníky STEICO Joist 400/60 v průměrné rozteči 520 mm, vyplněno foukanou tepelnou izolací CLIMATIZER PLUS
závětrná fólie
hloubkově impregnovaná prkna
celkem
dále pokračuje: větraná mezera (crawl space), štěrk, perforovaná PE fólie, zemina Vzhledem k charakteru stavby založené nad terénem, kdy pod stavbou zůstává odvětraná mezera, odpadá potřeba opatření proti radonu, zemní vlhkosti a řešení tepelného mostu styku se zemí.
558 mm 0,089
Stěna rákosové pletivo + třívrstvá hliněná omítka ztužená jutovou nebo armovací tkaninou (v koupelně a na WC instalační SDK předstěna a keramický obklad)
OSB3 15mm spoje lepeny PU lepidlem/parotěsný tmel a ihned přelepeny těsnicí páskou AIRSTOP FLEX
Dřevěná konstrukce ze sloupků 100/50 v roztečích průměrně 650mm, vnější plášť na latích 60/40 nesených OSB příložkami, foukaná celulóza CLIMATIZER PLUS
DVD deska STEICO Universal tl. 24 mm
vodorovné a svislé latě 22x50
vodorovné obkladové profily - modřín
548 mm 0,097
Zastřešení - ploché
(ploché části zastřešení)
kačírek frakce 60/120
geotextilie S 300
hydroizolační PVC fólie určená pro vegetační střechy tl.1,5 mm
geotextilie S 500
záklop deskami OSB tř. 3 tl.18 mm
krokve 60x160 mm > provětrávaná mezera
DVD deska EGGER Formline DHF tl. 15 mm
I nosníky STEICO Joist 400/90 v průměrné rozteči 450 mm, vyplněno foukanou tepelnou izolací CLIMATIZER PLUS tl. 400 mm
OSB3 15mm spoje lepeny PU lepidlem/parotěsný tmel a ihned přelepeny těsnicí páskou AIRSTOP FLEX
latě 40x60 mm + izolace ze stříkané celulozy CLIMATIZER PLUS > vedení instalací
sádrovláknité desky tl.12,5 mm
vnitřní malířský nátěr
723 mm 0,084
Jiná konstrukce 8ks fotovoltaickýchpanelů instalovaného výkonu 2kWp pro ořev TV s přípravou na dalších 16ks fotovoltaickýchpanelů instalovaného výkonu 4kWp až nastanou vhodné podmínky pro doplnění bateriového zdroje a elektromobilu 0 mm 0

Výplně otvorů

Okna použity dřevohliníkové rámy ALPHAWIN s přeizolovaným rámem, výrobce STOLAŘSTVÍ VAŠÍČEK,
Celkové UW: 0,79 W/m2K
Zasklení Kromě nevytápěnné části závětří jsou všechna okna s izolačním trojsklem a dřevohliníkovým rámem. Okna jsou otevíravá na 35procentech plochy zasklení. Jižní a západní okna jsou stíněny Screenovou roletou s účinností stínění 86%
Celkové Ug: 0,5 W/m2K
g: 0,5
Vchodové dveře dtto
UD: 0 W/m2K
 
 

Zúčastnění

Návrh

Architektonický návrh

Adresa Sedlice 65, 26242 Rožmitál pod Třemšínem
 

Stavební část

Adresa Sedlice 65, 26242 Rožmitál pod Třemšínem
 

Realizace

Stavební část

Název EP Stavby s.r.o.
Adresa Brněnská, 69501 Hodonín
 
 

Technické zařízení

Větrání Celý objekt je větrán rovnotlakou větrací jednotkou DUPLEX 380 ECV v nástěnném provedení, se zpětným získáváním tepla. Výměnu vzduchu řídí dvě čidla CO2, v obytném prostoru a v noci nadřazené v ložnici.
Vytápění Nezávislý teplovodní systém s oděleným větráním od topení, který má výhodu individuálního nastaveníí teplot podle potřeb konkrétního uživatele. V každé místnosti jsou teplovodní panely s regulačními ventily a celé řešení je jednodušší a ekonomicky výhodnější než klasický teplovzdušný systém vytápění. Je to proto, že všechny rozvody jsou minimální délky v podhledu chodby a vyústění do každé místnosti nad dveřmi.
Ohřev vody Jako zdroj tepla sloužit krbová kamna na dřevo Hoxter a elektroohřevem z vlastního zdroje fotovoltaických panelů o instalovaného výkonu 2kWp .
Akumulace energie IZT 950l s výměníkem pro krbová kamna a elektroohřevem z fotovoltaického zdroje.
Sklep ne
 
 

Tento dům můžete navštívit v rámci mezinárodních Dnů pasivních domů, které se konají od pátku 8. listopadu do neděle 10. listopadu 2019. Akce existuje jen díky ochotě majitelů, proto prosím respektujte otvírací dobu, kterou v každém domě dávají k dispozici.

Pokud je u domu uvedeno "po domluvě", prosím dohodněte si návštěvu dopředu na uvedených kontaktech.


Adresa: 26751 Chodouň, Chodouň
GPS souřadnice: 49.8944464N, 13.9903581E
Zvětšit mapu »

Kontakt: Aleš Brotánek, autor stavby bude k dispozici v uvedenou dobu, abrotánek@abatelier.cz, 604713426
Poznámka: Příběh našeho domu začal asi před šesti lety, kdy jsme objevili pozemek v mé rodné vesnici, na kterém jsme chtěli postavit vysněný dům pro naši rodinu. První romantická představa, že si jej postavíme sami, s minimálním rozpočtem a z přírodních materiálů, vzala za své během prvních let, když jsme objeli několik takových staveb a tváří v tvář realitě jsme si uvědomili, že na to zkrátka nemáme ani kapacitu, ani peníze, ani zkušenosti a vlastně ani trpělivost. Hned vzápětí jsme si uvědomili, že nechceme slevit z komfortu, který nabízí běžné bydlení, a to i přes to, že naše nároky jsou podle našeho názoru podstatně nižší než nároky, řekněme, běžné domácnosti. Hodlali jsme slevit na velikosti domu, což se ukázalo jako klíčové. Rozhodně doporučujeme napsat si na začátku seznam priorit a po nějaké době se k němu vrátit. Člověk má tendenci v průběhu návrhů se více a více rozmachovat. Z čeho jsme naopak slevit nehodlali, jsou přírodní materiály. Nakonec nám z toho všeho vyšel pasivní dům. Od začátku jsme věděli, že chceme, aby jej navrhoval arch. Aleš Brotánek, jehož návrhy nám učarovaly. Dům sice stále kvůli složitým průtahům na úřadech kvůli pozemku ještě nestojí, ale hrubou stavbu už v říjnu 2015 máme a za několika měsíců bude.
 

 

Studie a realizace rodinného domu s jednou bytovou jednotkou, dřevostavba s použitím řady obnovitelných materiálů, nepodsklepený, přízemní, orientovaný terasou a výhledem na údolí, kde z jihozápadu cloní letní sluneční žár vinná réva. Vzhledem k prioritě rodiny postavit přízemní dům, se jedná o dům téměř pasivní podle mezinárodní metodiky PHPP. Podle hodnotící metodiky pro udělování podpory pasivním domům v nové zelené úsporám splňuje vlastnostmi podmínky nejvyšší podpory B2. Situace Navrhovaná stavba se nachází na náhorní plošině nad historickým územím obce Chodouň. Pozemek se svažuje pod úhlem cca 4 – 5° od příjezdu na východní straně ke straně západní a tato okolnost se stala formotvornou esencí domu. Jihozápadním směrem -nejhezčím výhledem do kraje je orientovaná terasa s treláží, po které bude zapěstovaná vinná réva. Ta má od jara do podzimu chránit terasu a jihozápadní roh domu před přímým slunečním žárem, který réva promění v podzimní úrodu hroznů. Po ostříhání révy holá nerezová síť nebrání slunci pronikat v zimním období do domu, kdy je slunce vítáno. Přístup na pozemek je po nové obecní komunikaci s vjezdem na východní straně. Dům je jižní stranou usazen na hraně bezpečnostního pásma plynovodu. Severní strana má od hranice pozemku odstup cca 2,6 , tak aby zbývající pruh bylo možné využít na šíři automobilového stání na vlastním pozemku. Jihozápadním směrem je větší volná část pozemku, kde bude pobytová zahrada, do které se dům otvírá a bude s ní propojen terasou. Součástí zahrady je plánované přírodní jezírko umístěné západně od domu. Zastavěná plocha zabírá cca 10% plochy stavební parcely. Architektonické a výtvarné řešení Dům je členěný na tři funkční celky a i formálně tvoří kompozici ze tří vzájemně se prolínajících kubusových objemů s dominancí obytné vytápěné části.Na hlavní klínovitý kubus obytné části domu navazuje jižní terasa s transparentní treláží a ze severní strany nasedá k domu horizontální kubus prolnutý s domem a přesahující hlavní hmotu z východu i západu. Severní hmota tvoří nárazníkový prostor před vstupem a ochraňuje přístup k domu od vstupu parkovacím stáním a podélným přesahem přístřešku. Hlavní část domu je dřevostavbou obdélníkového půdorysu s pultovou ozeleněnou střechou a s povrchem stěn obloženým modřínovým obkladem. Nevytápěná část je zděná z plynosilikátových tvárnic a je omítaná. Má plochou, ozeleněnou střechu přecházející v jedné rovině až na hranici pozemku ke vstupu. V několika místech je konec přesahu střechy propojen s terénem pomocí laťových treláží pro popínavé rostliny. Tím je prostor pod ní chráněn lépe před povětrností a mimo krytého stání vytváří i závětří u vstupu a několik krytých zákoutí využitelných pro obsluhu domu a zahrady. Architektonicky treláže na jedné straně objem nevytápěné části člení a zároveň na druhé straně jeho tvar zpřesňují do jednoduchého protáhlého hranolu. Třetím objemem je terasa jako přechodový prvek mezi obytným prostorem a zahradou. Terasa se nakoso prolíná do hlavní obytné části domu. Je prostorově vymezená dřevěnou konstrukcí sloupů a trámů, na kterou bude napnutá nerezová síť určená pro popínavou, na zimu ostříhanou vinnou révu. Popínavá zeleň je funkčním, pasivním stínicím prvkem chránicím terasu a obytnou část před letním přehříváním. Materiálově se na domě dominantně uplatňuje dřevo formou konstrukce, obkladu a dřevěných laťových treláží. Strohé tvary jsou změkčeny popínavou zelení, jež je zde ve velké míře užitá jako funkční a nedílná součást domu. Spolu s ozeleněnými střechami dává toto řešení domu přírodní charakter, treláže a sítě prostorovou lehkost a kompozice několika charakterově různých objemů vizuální rozmanitost. Dispoziční řešení Příchod k domu je z východní strany, kde je vjezd a vstup na pozemek. Podél celé severní strany domu vede chodník krytý přesahem střechy. Od vstupu se prochází nejdříve podél stání pro automobil a poté podél nevytápěné části. Ta je členěná na tři části se samostatnými vstupy z krytého chodníku. Nejdříve je sklad, ve střední části vstup do domu do nevytápěného závětří a na konci chodníku dílna. Ta má o 30 cm sníženou podlahu z důvodu návaznosti na terén, jenž od východu na západ klesá. Vyrovnávací dva schodové stupně na chodníku podél domu obcházejí stěnu vybíhající z domu. Ta chrání vstup do domu a vytváří zde zákoutí s posezením „na zápraží“. Do vytápěné části domu vstupujeme přes nevytápěné zádveří. U zádveří je v nevytápěné části spíž. Ze zádveří se vstupuje do chodby propojující všechny místnosti domu. Vedle vstupu je toaleta s kompostovacím záchodem a koupelna se sprchovým koutem. K východní straně domu jsou dva pokoje a k západní straně ložnice. V centru dispozice je technická místnost s technologiemi VZT a vytápěním. Celou jižní stranu domu zabírá obytný prostor s kuchyňským koutem při západní straně. Obytný prostor je díky pultové střeše, zvedající se k jihu, převýšený. Toho je využito vložením mezipatra na východní straně místnosti. Mezipatro není standardním prostorem, nemá podchodnou výšku a je součástí obytného prostoru zpřístupněné žebříčkem. V centrální části jsou ve stěně do technologické místnosti zabudovaná krbová kamna v režné cihelné stěně. Jihozápadní roh místnosti je prosklený a propojuje tak opticky místnost s venkovní terasou v této části na dům navazující. Terasa je mezičlánek mezi domem a zahradou. Na terasu se vstupuje dveřmi v západní stěně vedle kuchyňského koutu.

 
 

 

Další fotografie

 
 

Naši členové
 • WIPPRO GmbH
 • Energy Consulting Project, s.r.o.
 • Čanda, s.r.o.
 • Ing. Jiří Čech
 • Ing. Martin Škornička
 • LUCERN dřevostavby s.r.o.
 • KUBUS atelier s.r.o.
 • LINDAB s.r.o.
 • Stanislav Martínek
 • Michael Jaďuď
 • Stanislav Karásek
 • Truhlářství Vašíček, s.r.o.
 • CB Building s.r.o.
 • Lightway s.r.o
 • Isocell GmbH & Co KG
 • DŮM NA ZELENOU s.r.o. [Architektonický a projekční ateliér]
 • CIUR a.s.
 • Wobau cz s.r.o.
 • DAFE-PLAST Jihlava, s.r.o.
 • REHAU, s.r.o.

Hlavní mediální partneři CPD