16. listopadu 2016

Na co dát při montáži oken pozor

Štěstí přeje připraveným, a tak nenecháváme nic náhodě.  Projděte si s námi montáž oken a dveří krok po kroku.

Tentokrát se budeme zabývat osazením oken v pasivním domě. To vyžaduje důsledné promýšlení předem a realizaci potřebných detailů. Úspěšné provedení je vhodné následně ověřit pomocí dostupné diagnostiky. Vzhledem k tomu, že je u pasivního domu třeba zajistit širší tepelnou izolaci a optimální řešení stavebního detailu, jedná se obvykle o tzv. předsazenou montáž.

 

1.    Příprava před montáží

Montáž oken v novostavbě je obvykle otázkou jednoho nebo dvou dní, ale předchází jí nejen zaměření otvorů (ještě před vlastní výrobou oken a dveří), ale i příprava umístění těchto otvorů.

Okna a dveře pracovníci montážní skupiny přesně ukotví, zapění polyuretanovou pěnou a připojovací spáru třístupňově utěsní.

To znamená, že zevnitř ještě přilepí parotěsnou a zvenku paropropustnou pásku. Aby se tato páska dala přilepit, je nutné předem otvor vystěrkovat lepidlem. Do rovného hladkého otvoru po penetraci pak není problém pásky přilepit tak, aby jejich funkce byla dlouhodobá. Drobná změna nastává u předsazené montáže, kde se polyuretanová pěna a vnější páska neaplikují.

2.    Zajištění přístupových cest

Zní to jako samozřejmost, ale na stavbu se montážní skupina musí s okny a dveřmi nějak dostat. Proto je vhodné prověřit přístupové cesty, zejména pokud se instalují velká a těžká okna. Občas není jiná možnost než použít manipulační techniku, kterou je třeba předem zajistit.

3.    Na co si dát pozor po zadání oken a dveří do výroby

Dodatečně nelze měnit skladbu a výšku podlahy, byl by problém s dveřmi, které by byly do nového rozměru otvoru příliš vysoké nebo nízké. Také již nelze změnit výšku parapetu, opět má vliv na rozměr okna.

4.    Stavba je připravená, můžeme montovat


Sledovaná stavba je k montáži dobře připravena, otvory jsou přesně vyzděny a špaleta je vystěrkována. Podklad pro zdvižně posuvné dveře je téměř dokonale rovný, takže jde bez problémů HS portal postavit. Téměř dokonale rovný podklad je pro zdvižně posuvné dveře velice důležitý, má totiž značný vliv na správnou funkčnost a těsnost HS portálu.

HS portál se vyznačuje velkou stavební hloubkou. Navíc na jižní fasádě bude instalována stínicí technika, takže se počítá se skrytými kastlíky v zateplovacím systému. Proto jsou prosklené stěny jen částečně předsazené a HS portál leží v tomto otvoru.

Pro klasická dřevěná okna SC92 je v izolaci Grey Wall 240 dostatek místa, takže jsou namontovány předsazeně na kompozitní kotvy.

Montáž oken a prosklených stěn PROGRESSION proběhla během jednoho dne. Všechny připojovací spáry jsou dokonale utěsněny páskami ProClima, takže se nemusíme bát kontrolního BlowerDoor testu, který případné netěsnosti odhalí.

Stavba je uzavřena a mohou pokračovat další práce uvnitř jako rozvody elektroinstalace, zdravotechniky atd.

Montáž oken v pasivním domě

5.    Ochrana oken a dveří po montáži

Výplně stavebních otvorů musí být ihned po montáži zabezpečeny tak, aby obvodové rámy oken a dveří byly perfektně ochráněny proti působení vlhkosti a slunečnímu záření. Jedná se především o případ předsazené montáže.

Zejména dešťové a sněhové srážky způsobují zvýšení vlhkosti dřeva, jeho následnou deformaci a poškození povrchové úpravy. Náchylné jsou zejména vodorovné části rámů. Sluneční záření poškozuje parotěsné a paropropusné uzávěry, které ztrácí svoje parametry a přilnavost k rámu.

Optimálním řešením je realizace zateplení fasády bezprostředně po montáži oken.

6.    Pravidelné odvětrávání

Když je hrubá stavba uzavřena, můžeme si oddechnout, že je materiál již v domě bezpečně uzavřen. Objevuje se však nový nepřítel, a tím je vlhkost. V interiéru stavba pokračuje. Zdění příček, realizace litých podlah nebo nahazování omítek s sebou přináší mokré procesy a nárůst vlhkosti v interiéru.

Noví majitelé oken mají občas tendenci se instalovaných oken nedotýkat či je neotvírat, aby je zdánlivě neponičili. Paradoxně může toto chování vést právě k jejich poškození. Dřevo dlouhodobě vystavené zvýšené vlhkosti ztrácí rozměrovou stabilitu. Vlhkost při stavebních pracích by se proto měla pohybovat maximálně mezi 40 až 60 %. Přebytečnou vlhkost je nutné pravidelně odvětrávat. Pokud technologický postup například u litých anhydritových podlah předepisuje prostory na 48 hodin uzavřít, k větrání přistoupíme neprodleně po uplynutí této doby.

Více o stavbě pasivní chalupy najdete na www.chaluparime.cz a o oknech a dveřích na www.slavona.cz.


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
 • Stanislav Martínek
 • Evora CZ, s.r.o.
 • CEVRE Consultants s.r.o.
 • SLAVONA, s.r.o.
 • PROJEKCE PASIVNÍCH DOMŮ - Ing. Lukáš Dawid
 • PCC MORAVA - CHEM s.r.o.
 • KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
 • NATURE SYSTEMS - Ing. arch. Jan Márton
 • OPTIMALIZACE BUDOV, s.r.o.
 • Vize Ateliér, s.r.o.
 • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize V-systém
 • KT Dřevostavby s.r.o.
 • Xella CZ, s.r.o.
 • H.A.C. spol. s r. o.
 • WOBAU STAVBY s.r.o.
 • 3AE s.r.o.
 • Schöck - Wittek s.r.o.
 • Akad. arch. Aleš Brotánek - Abatelier
 • Stapring, s.r.o.
 • MESSY s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství