18. července 2023
Oprav dům po babičce - program bude spuštěn
Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí dnes oznámilo, že v září spustí motivační program pro české domácnosti pod názvem Oprav dům po babičce.
Vyjádření profesního sdružení k motivačnímu programu Centrum pasivního domu a Sdružení EPS :
Michal Čejka, konzultant energetických úspor z Centra pasivního domu, říká:
„Dlouho diskutovaná podoba programu Oprav dům po babičce zamířila správným směrem a to na podporu kvalitních renovací. Takový dům bývá dobře zateplen, osazen kvalitními okny s trojskly s vnějším stíněním a má vyregulovanou otopnou soustavu využívající jako zdroj například tepelné čerpadlo. Dům může využít solární kolektory na ohřev teplé vody nebo zapojit fotovoltaiku na výrobu elektřiny. Doporučujeme i řízené větrání s rekuperací tepla. Úspora energie se po renovaci pohybuje v rozmezí od 60 do 90 %. Výsledný stav budovy pak odpovídá přibližně nízkoenergetickému standardu, tedy mívá měrnou potřebu tepla na vytápění v rozmezí 25 až 50 kWh/m2 za rok. Při dnešních cenách energií se tak za vytápění a chlazení vejdete klidně i do 20-30 000 korun za rok. Chválím, že program umožní mladým rodinám dosáhnout na komfortní a energeticky úsporné bydlení díky nízkoúročeným půjčkám a dotacím vyplácených předem. Právě díky razantnímu snížení nákladů na energie se jim tato investice vrátí do cca 10 let.“
A dodává: „Zrychlení kvalitních renovací i pomocí programu Oprav dům po babičce je důležitým krokem pro naplnění klimatických závazků Česka. Právě připravovaný národní klimaticko–energetický plán totiž počítá s až 3x rychlejším tempem renovací budov než je tomu dnes.“
Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR sdružující významné firmy v oblasti výroby pěnového polystyrenu, říká:
„Díky nízkoúročeným půjčkám pomůže program Oprav dům po babičce překonat hlavní bariéru při zateplování domů, kterou byla vyšší investiční náročnost takové renovace. Dotace vyplácené předem a dostupné úvěry umožní mnoha mladým rodinám dosáhnout na vlastní úsporné bydlení. Aby byla renovace opravdu kvalitní, doporučujeme na fasádu aplikovat alespoň 20 cm tloušťky izolantu. Rozdíl v ceně oproti 10-15 cm tloušťce izolace je minimální, v práci stavebníků žádný, ovšem v úspoře energií významný. Nejrozšířenějším materiálem pro zateplení v ČR je pěnový polystyren, oblíbený je hlavně kvůli svým tepelně izolačním vlastnostem a hygienické nezávadnosti."
Pro více informací týkající se motivačního programu kontaktujte prosím Michala Čejku, michal.cejka@pasivnidomy.cz