Optimální volba zdroje pro nízkoenergetické domy
18. března 2013
Článek publikovaný serverem TZB-info.cz se zabývá různými přístupy k vytápění a přípravě teplé vody u nízkoenergetických domů. Dává jak obecná doporučení, tak ukazuje konkrétní řešení s příslušnými energetickými ukazateli.
Řízené větrání a rekuperace tepla
Zejména domy nízkoenergetické nebo obecně domy s malou tepelnou ztrátou, a tím více domy pasivní, by se bez řízeného větrání a rekuperace tepla neměly vůbec stavět, protože potřeba tepla pro výměnu vzduchu může být i více než 50% roční bilance. Větrání okny tedy záměr bydlet v domě s nízkou spotřebou energie degraduje.
Souvislosti:
- Pro tepelné ztráty do cca 3 kW je vhodné začít úvahou o teplovzdušném vytápění, protože množství vzduchu pro přenos tepla je relativně malé a převládá funkce větrací. Tzn. subjektivně neovlivňuje teplovzdušné vytápění v tomto případě komfort bydlení, jako by tomu bylo u velkého pohybu vzduchu.
- Nevýhodou je však zdroj tepla, kterým bude nejčastěji elektřina, ostatní zdroje – např. plynový kotel – jsou pro takto malé odběry nevhodné.
- Rekuperační výměníky odtávají s vypnutým ventilátorem přiváděného vzduchu, což způsobuje jednak podtlak v domě, jednak nasávání „surového“ venkovního vzduchu netěsnostmi v obálce domu. Řešením je pomocí předehřevu udržovat nasávaný vzduch v kladných teplotách, aby výměníky nenamrzaly.
Celý článek si můžete přečíst na portálu TZB-info.cz.
Sdílejte článek