2. prosince 2010

Pasivní domy na klíč, aneb výhody a nevýhody domů z katalogu

Alternativou individuálního projektu pasivního domu jsou pasivní domy na klíč - neboli typové domy, které najdete v katalogu některých stavebních firem. Zda stojí zato si pořídit pasivní dům na klíč a jaké jsou jeho hlavní rozdíly oproti individuálnímu projektu se pokouší objasnit portál Nazeleno.cz.

 

Existuje typový pasivní dům?

„Vytvořit typový projekt pasivního domu možné je, pouze však pod podmínkou, že budou zachována a respektována velmi důležitá pravidla, která návrh pasivního domu bezpodmínečně určují,“ říká David Křeček. To znamená, že kromě standardních podmínek musí být projekt pasivního domu optimalizován a o něco více „předimenzován“, neboli vylepšen oproti individuálnímu návrhu. Díky tomu může být projekt flexibilní a univerzální, tedy použitelný pro kterékoliv místo v ČR.

Ptáte se proč ono „předimenzování“? To se týká energetických úspor stavby. Ne všechna místa v republice jsou totiž ideální svou orientací, stíněním okolního prostředí anebo klimatickými podmínkami. Všechny tyto aspekty ale významně ovlivňují pasivní energetické zisky stavby a na jejich principu je filozofie domu postavena. Tak se může stát, že v rámci různých míst dochází k významným energetickým výkyvům (jen pro příklad osazení mezi Brnem a Krušnými horami má na standardní rodinný dům vliv až 4,5 kWh/m2.a což může být až cca 35 % potřeby tepla na vytápění!). I přesto musí dům stále splňovat podmínky „pasivního domu“. Jak by to projektanti měli řešit?

Pasivní dům s pomocí software

Jak se v tom vyznat, když se všude píše, že pasivní dům je do 15 kWh/m2.a, ale můžeme narazit i na informaci, že to je do 20 kWh/m2.a? Je nutné ujasnit si pojmy.  Pro nejpřesnější návrh a jeho optimalizaci projektanti používají speciální software od Institutu pro pasivní domy. „Jako nejideálnější nástroj pro návrh je specializovaný software PHPP (pasivní dům stanoví na 15 kWh/m2.a), který umožňuje přesné a citlivé nastavení všech navrhovaných komponent domu a zahrnuje vliv přesné lokality,“ říká Křeček. Použití tohoto software ale vyžaduje nadměrnou znalost všech souvislostí, což není jednoduché.

Aby bylo možno navrhovat pasivní domy na klíč, je třeba co nejvíce zobecnit vliv různé polohy, stínění okolím atd. a tak zjednodušit zadávání. Právě pro tyto účely byla zavedena nová metodika TNI 73 0329 pro rodinné domy (a TNI 73 0330 pro bytové domy), která zjednodušuje a zpřehledňuje zadávání různých dat pro návrh pasivního domu (má například jednotná klimatická data). Pasivní dům definuje do 20 kWh/m2.a, což je ovlivněno trochu rozdílným výpočtem a započtením poněkud paušalizovaného zadávání. Právě tato metodika umožňuje dobře porovnat jednotlivé konstrukční varianty návrhu typového pasivního domu bez ohledu na stínění a další faktory.

Výhody pasivního domu na klíč

Pasivní dům na klíč tedy realizovat lze. Abychom mohli odhalit jejich výhody a nevýhody, pojďme se nejdříve podívat na typovou výstavbu obecně. Její charakteristikou jsou obecně známá fakta: jednotné hmotové a dispoziční řešení využité ve více lokalitách, což snižuje pořizovací náklady projektu až na minimum. V tom spočívá první plus – cena projektu je několikanásobně nižší než u individuálních projektů. Zde je ale nutné přidat jedno velké ALE. Na úkor tohoto osvědčeného řešení jde totiž originalita, jejíž hodnota klesá někam k nule. A je to pochopitelné, pokud je totiž projekt poutavý a povedený, vybere si ho zpravidla více investorů.

Ještě větší háček spočívá v tom, že u typového pasivního domu není vyřešené umístění stavby na pozemek, tedy polohové a výškové uspořádání a napojení na inženýrské sítě. Znamená to, že u každého projektu bude stejně nutné zpracovat přídavný projekt osazení do terénu a napojení na inženýrské sítě a místní komunikaci. „Je třeba si uvědomit, že první lákavá nabídka po přičtení všech dalších ,dodatečných nákladů' není zase tak perspektivní. Může se totiž stát, že po „drobných“ úpravách typového domu včetně všech přípojek, osazení a PENB skončíme na podobné ceně jako za čistě individuální projekt navrhovaný na míru,“ uzavírá David Křeček.

Celý článek najdete na webu Nazeleno.cz

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • PORSENNA STAVEBNÍ s.r.o.
  • EM3 DŘEVOSTAVBY s.r.o.
  • Ateliér Tector s.r.o. - Ing. Martin Němeček, Ph.D.
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Glass
  • Ing. Petr Vostal - www.energetikastaveb.com
  • Stavební Engineering Přerov s.r.o.
  • Xella CZ, s.r.o.
  • DŮM NA ZELENOU s.r.o. [Architektonický a projekční ateliér]
  • CB Building s.r.o.
  • Evora CZ, s.r.o.
  • PCC MORAVA - CHEM s.r.o.
  • PORSENNA ENERGY s.r.o.
  • Isocell GmbH & Co KG
  • Čanda, s.r.o.
  • Michael Jaďuď
  • IZOPOL DVOŘÁK, s.r.o.
  • REHAU, s.r.o.
  • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group
  • Vize Ateliér, s.r.o.
  • PROPASIV s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství