PATRONI AKCE DNY PASIVNÍCH DOMŮ 2018

6. června 2018

Patrony 15. ročníku akce Dny pasivních domů jsou pan Stanislav Čeřovský se ženou, kterého znáte z Manželských etud. Manželé si bydlení v nízkoenergetickém domě nemohou vynachválit. V rozhovoru se dočtete, co je motivovalo k výstavbě domu a jak jsou s bydlením spokojeni.

Proč jste se rozhodli postavit energeticky šetrný dům?

Jedním důvodem byla ekonomika provozu, dále pak snaha neničit zbytečně životní prostředí emisemi spalin. I to byl důvod, proč jsme se rozhodli pro topení dřevem, tedy obnovitelným zdrojem. Topíme jen cca 12x za sezónu, ale byl i rok, kdy jsme celkem topili jen 9x, poprvé až začátkem prosince, naposledy pak v únoru. Takto nízký počet topení je možný díky tomu, že se při topení nahřívá voda v akumulační nádrži a během dalšího týdne až dvou je rozváděna do podlahového topení.

Jak řešení návrhu a výstavba probíhala?

Na samém začátku jsme s manželkou postupně dolaďovali uspořádání místností v jednotlivých patrech. Hotovou a zcela konkrétní představu jsme nechali převést do projektu. Stavbu jsem organizoval sám a jednotlivé činnosti zadával vybraným firmám a jejich práci kontroloval. Sám jsem se na stavbě podílel spíše jen formou přípravných prací a dodělávek.

Jak jste s bydlením spokojeni, změnili byste něco?

Nic zásadního bychom neměnili, rozhodně ne pak na uspořádání domu či použité technice. I po jedenácti letech bydlení jsme velmi spokojeni, a to jak s komfortem, tak i s provozními náklady.

Co byste doporučili lidem, kteří se teprve chystají dům postavit?
Jasným doporučením je vzduchotechnika. Nejdejen o razantně snížené náklady na větrání díky rekuperaci, ale i o neporovnatelně větší komfort v zimním období, kdy není nutné otevírat okna. Při tradičním větrání asi jen málokdo větrá v zimě i během noci, což zpravidla vede k nedodržení hygienických hodnot výměny vzduchu. Další výhodou je možnost chlazení v létě. Optimální je doplnění vzduchotechniky zemním registrem (potrubí uložené co nejhlouběji pod zemí, v našem případě téměř ve dvoumetrové hloubce), na který je třeba myslet už v době, kdy se dělají výkopy. Díky zemnímu registru je teplota vzduchu na vstupu do domu i při extrémních mrazech značně nad nulou – začátkem zimy kolem 10 stupňů, koncem zimy cca 5 stupňů. Naopak v létě lze větrat chladným vzduchem s teplotou pod 15 stupňů.
Dalším zařízením zvyšujícím uživatelský komfort je centrální vysavač. Vysávání je pohodlnější díky tomu, že se tahá pouze hadice, a výkon je navíc vyšší než u běžných vysavačů. Další výhodou je kromě nižšího hluku i vyfukování všeho, co projde filtrem vysavače, mimo dům.
Jak na vzduchotechniku, tak na centrální vysavač je nutné myslet včas, instalace do již hotového domu je mnohem pracnější, nákladnější a někdy ani nemusí být dost dobře možná. V případě napjatého rozpočtu je vhodné alespoň instalovat potřebná potrubí s tím, že vlastní vzduchotechnická jednotka a vysavač se dokoupí později.
Mimořádně spokojeni jsme také se zvolenou skladbou obvodových zdí. Kontaktní izolace z minerální vlny o tloušťce 20 cm je na zdi s tloušťkou 29 cm z plných vápenopískových cihel, které sice téměř neizolují tepelně, což ani není jejich úkol, zato však akumulují velké množství tepla. Díky tomu se prakticky veškerý tepelný spád odehrává ve vrstvě izolace a zdivo v celé tloušťce tedy slouží jako akumulační hmota. Dům proto vychládá extrémně pomalu, takže při několikadenním i silném ochlazení není vůbec nutné topit.

Fotogalerie

Sdílejte článek

Související články

Využijte skvělé možnosti navštívit bezmála 50 pasivních domů po celé České republice. Můžete se navíc zúčastnit soutěže…

Současný návrh směrnice EPBD IV o energetické náročnosti budov přináší ambiciózní cíle související s naplněním…

Fórum CPD zaměřené na RENOVACE přineslo účastníkům zajímavé přednášky od renomovaných odborníků na problematiku…

Program na podporu kvalitních renovací rodinných domů s názvem Oprav dům po babičce začne v září tohoto roku,…