Renovace aneb investice do úsporných opatření

14. listopadu 2023

ČRo Radiožurnál - rozhovor s Michalem Čejkou, CPD. Přes 90 % Čechů se v posledním roce snaží šetřit energií víc než v minulosti. Je počáteční investice do úsporných opatření opravdu překážkou? Nová zelená úsporám Light umožňuje lidem dostat dotaci na renovaci dopředu, ještě před realizací.

Datum vydání: 06.11.2023, Zdroj: ČRo Radiožurnál 

Věra Štechrová, moderátorka
Přes 90 % Čechů se v posledním roce snaží šetřit energií víc než v minulosti. Většina z nich například omezuje svícení nebo vytápění. K větším úsporným investicím, jako je zateplení nebo pořízení úspornějšího kotle, se ale rozhodla méně než desetina spotřebitelů. Vyplývá to z průzkumu organizace Budovy 21. 80 % domácností je ale připraveno podle průzkumu agentury IPSOS do úsporných opatření investovat. A tak jim teď poradíme s Michalem Čejkou z Centra pasivního domu, které se zabývá zdravým a úsporným projektováním, stavěním a bydlením. Dobrý den.

Michal ČEJKA, Centrum pasivního domu
Dobrý den i vám.

VŠ: Která z těch opatření, co se nabízejí, patří mezi ta, co ušetří nejvíc energie? Dá se to jednoduše říct?

MČ: Principiálně ano, rozhodně jsou to většinou ta dlouhodobá opatření a opatření, která řeší podstatu věci, a k těm určitě patří například komplexní zateplení obálky budovy, takový ten tepelně izolační kožíšek, ale principiálně je velmi důležité opatření, velmi efektivně kombinovat, dělat tzv. komplexní renovaci, to znamená renovovat jednou a pořádně, tam lze těch úspor dosáhnou někde na úrovni, řekněme, 65–90 % původní spotřeby energie. Nesalámovat to na jednotlivá opatření, tam to bývá poměrně neefektivní a úspora bývá běžně pouze okolo 30 %.

VŠ: No, většinu lidí podle toho průzkumu od větších opatření odrazuje ta vysoká počáteční investice, tak jaké možnosti dotací se v tomhle směru nabízejí a ví o nich podle vás lidé dostatečně?

MČ: Říkáte to naprosto správně. Je to ta největší bariéra, která tady je, a to jsou ty počáteční investice, která neumožňuje efektivně realizovat ty komplexní opatření, o kterých jsem mluvil. Právě tuto bariéru bourají programy podpory, je to především program Nová zelená úsporám a jeho podvarianty, což je Nová zelená úsporám Light a především nově otevřený program Oprav dům po babičce, který nyní nabízí i financování dopředu, je to sice za tu nejlepší, nejkomplexnější, nejkvalitnější renovaci, která je, ale umožňuje lidem dostat dotaci dopředu před realizací a navíc spojit to s výhodným renovačním úvěrem.

VŠ: Kolik procent ta dotace pokryje zhruba pro představu?

MČ: Máme to tak z příkladů, které jsme modelovali, tak někde kolem 50 a 60 % investičních nákladů do těch energeticky úsporných opatření.

VŠ: No, ono hodně lidí bydlí taky v bytových domech, kde se musí na takových opatřeních shodnout více majitelů bytů. Tak jak velká to bývá překážka, jaké programy se nabízejí třeba přímo pro ně?

MČ: Tak je tady klasický program Nová zelená úsporám, akorát teda ve formě pro bytové domy a majitelé bytových domů nebo SVJ. Největší překážkou jsou ti majitelé sami, protože se musí dohodnout v rámci té své schůze a tam padá skutečně obrovské množství mýtů a jakmile překonají tento bod a rozhodnou se cokoliv realizovat, tak už je to pro ně jednodušší. Za ty lidi vyřizuje tu žádost a společenství vlastníků jednotek a má i jednodušší způsoby, jak žádat o dotaci.

VŠ: Vy jste řekl, že tam padá spousta mýtů, tak pojďme některé z nich vyvrátit. Mě třeba napadá to typické, že když zateplím fasádu nebo vyměním okna, tak budou v bytech plísně. Je to pravda?

MČ: No, je to právě naopak. Kvalitním zateplením obálky budovy se eliminují tzv. tepelné mosty, a tedy i místa, kde by mohlo docházet ke kondenzaci té vody a vzniku plísní. Takže ty mýty skutečně některé jsou postavené na hlavu a většinou, jak vznikly, zrovna tento konkrétní mýtus, tak bylo při pouhé výměně oken, kdy lidé přestali větrat a měli na budově spoustu tepelných mostů, tak tam skutečně vznikaly plísně.

VŠ: Co ještě často si lidé představují a není to úplně pravda?

MČ: Tak hodně často říkají, že 10 cm zateplení stačí, ono to je stejné, jako kdyby si vzali do mrazu pouze tričko nebo mikinu. Reálně je nejvýhodnější ekonomicky nejlepší tloušťka tepelné izolace někde mezi 18-24 cm. Velmi často zmiňují nebo si představují, že stačí, když dají do nezatepleného energeticky náročného domu tepelné čerpadlo, představují si vysokou úsporu, ale realita bývá úplně někde jinde. To samé platí o fotovoltaice, také je sama o sobě nezachrání. Tohle to jsou efektivní technologie, které patří jako součást komplexní renovace do těch energeticky úsporných domů, tam stojí méně peněz, mají efektivnější provoz.

VŠ: Takže stojí to za to se na to určitě podívat podrobně. Za chvíli budou zprávy, my jsme mluvili s Michalem Čejkou z Centra pasivního domu. Děkuju za to, na slyšenou.

Michal ČEJKA, Centrum pasivního domu
Díky, na shledanou. 

Sdílejte článek