7. listopadu 2013

Stavíme pasivní domy podle proroctví architekta Loose

Jan Vyškovský, Petr Janda, Filip Řehák a Zdeněk Tauš, čtyři odborníci rozdílných profesí se spojili, aby pod značkou Manumade vytvořili výjimečné domy a jejich interiéry. Jeden z nich máte nyní šanci navštívit (nejen) v rámci letošních Dnů pasivních domů!

 

4319_250x167x75.jpgNejprve vznikne půdorys a návrh interiéru rukou Jana Vyškovského a Petra Jandy, poté Zdeněk Tauš vyřeší technologie větrání a vytápění, Filip Řehák komponuje architekturu a řeší energetickou oprtimalizaci.

Odborníci, jejich spolupracovníci a klienti pak tvoří team, který o všem diskutuje, ladí detaily a řeší souvislosti. Výsledky jsou konfrontovány se zkušeností řemeslníků, kteří mají na starosti jednotlivé části stavby. Kontrolních dnů se účastní technologové firem jako je Bostik, Rigips nebo Fermacell.

Vlastní domov musí být to nejpříjemnější místo, o kterém každý sní - to je hlavní cíl při navrhování našich domů a interiérů. Nezáleží příliš na tom, staví-li se dům za dva miliony, či za patnáct.

4317_250x167x75.jpgPocit, že jste v pětihvězdičkovém hotelu, si můžete dopřát i v menším domě. Větší dům má prostě rozhlehlejší podlahovou plochu a více funkcí. Platí, že  i úsporné může být velmi krásné.

Pro architekty je takovéto zadání sice mnohem složitější, ale my dbáme na to, abychom rafinovaně zkombinovli prosté, ale hezké materiály a k tomu vymysleli efektivní technologii, která má smysluplnou návratnost, protože víme, že výsledek stojí za to.

Nedocenitelnou pomocí jsou v tomto směru zkušenosti, které čerpal Jan Vyškovský ze společnosti Manumade, s.r.o. studiem moderních dřevostaveb v USA nebo staveb ze dřeva ve skanzenech v Indonésii a Gruzii. Geniální a přesto jednoduché prvky z těchto staveb se promítají do řešení konstrukcí našich domů. 

4318_200x299x75.jpgZkušenosti z konstruovaní interiérů do zaoceánských lodí využil Jan Vyškovský k tomu, aby sestavil team lidí, který dokáže dům navrhnout jako jachtu nebo auto. Jde o funkčnost, úspornost prostor i řešení a v neposlední řadě poměr cena/výkon.

Projekty Manumade vynikají tím, že se nepromrhají peníze na drahou konstrukci a neefektivní technologie, ale uspořené prostředky se investují do kvalitních povrchových úprav a krásného, stylového nábytku. Při návštěvě hotelu Chateau Mcely, zámku, který dokázali noví majitelé výjimečně krásně a s citem zrekonstruovat, si Jan Vyškovský uvědomil, že právě prvky dobře vyřešených hotelů jsou tím momentem, který považujeme za komfortní a o kterém sníme. Něco z takové výjimečné amosféry by měl mít každý dobrý interiér.

Další velkou inspirací jsou pro nás interiéry vytvořené nadčasovým architektem Adolfem Loosem. Jan Vyškovský navštívil řadu jeho interiérů a některé zajímavé nápady se promítly i v řešení interiéru pasivního domu v Klánovicích a rodinného domu v Plzni Hradišti. Tyto domy můžete po dohodě individuálně navštívit.

Excelentní  team, který se podílí na stavbě domů Manumade dokázal, že jsme byli také v mnoha ohledech prvními ve střední Evropě, kteří při stavbě použili nové technologie, certifikace či materiály, kterými jsme dosáhli vyššího komfortu stavby a zdravého prostředí v interiéru.

4316_250x167x75.jpgPrvenství nejsou ale tak podstatná, jako atmosféra interiérů a parametry zdravého bydlení s ventilací vzduchu. Výpočty v PHPP nebo certifikace podle PHI se nám jeví jako samozřejmost, kterou klientům nabízíme.

Díky plzeňskému odborníkovi na A. Loose, Davidu Růžičkovi, se Jan Vyškovský dostal k pracovnímu překladu knihy  pamětí plzeňské manželky Adolfa Loose Kláry Beckové. Myslím, že úryvek jasně vypovídá o tom, o co se snažíme v našich domech i my.

Loos potká na ulici svého zákazníka, pana X. "Představte si, včera si jeden z návštěvníků mé vily stěžoval na úzké schodiště. A víte, k čemu ho přirovnal? Ke schodišti na lodi! "

"K lodnímu schodišti?" křičí nadšeně Loos. "Opravdu to řekl? Až toho muže uvidíte příště, potřeste mu za mě rukou a řekněte, že konečně někdo porozuměl mé architektuře! Loď je přesně tím pravým vzorem pro moderní dům. Veškerý prostor je absolutně využit, není tam žádné zbytečné místo. Zejména dnes, kdy stavební parcely jsou tak drahé, každá píď prostoru musí přinášet užitek. Naneštěstí, dnešní architekti ještě nevědí, jak uvažovat v prostorové dimenzi. V příštím století to bude jiné! "

  • Více informací k dalším domům otevřeným v rámci Dní pasivních domů naleznete zde

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • WIPPRO GmbH
  • ASTING CZ PASIVNÍ DOMY s.r.o.
  • REHAU, s.r.o.
  • CEVRE Consultants s.r.o.
  • Sinc s.r.o.
  • Vize Ateliér, s.r.o.
  • MESSY s.r.o.
  • INTOZA s.r.o.
  • Stanislav Martínek
  • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
  • Ing. arch. Ivan Kraus
  • PORSENNA STAVEBNÍ s.r.o.
  • CB Building s.r.o.
  • Ing. arch. Dalibor Borák - BORÁK ARCHITEKTI
  • Ateliér Tector s.r.o. - Ing. Martin Němeček, Ph.D.
  • Mgr. Stanislav Paleček
  • CIKO s.r.o.
  • H.A.C. spol. s r. o.
  • atelier3, s.r.o.
  • Protronix s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství