Stipendijní program Německé spolkové nadace pro životní prostředí pro Střední a Východní Evropu
12. června 2023
V rámci přeshraničního sdílení praxe v oblasti udržitelné výstavby Centrum pasivního domu spolupracuje s Německou spolkovou nadací pro životní prostředí (Deutsche Bundesstiftung Umwelt www.dbu.de ). Tato nadace vypisuje každý rok stipendia pro kvalifikované absolventy vysokých škol ve Střední a Východní Evropě, zaměřených na studium různých oblastí tvorby a ochrany životního prostředí.
(MOE-Austauschstipendienprogramm der DBU)
Německá spolková nadace pro životní prostředí - DBU (www.dbu.de) vypisuje každý rok stipendia pro kvalifikované absolventy vysokých škol ve Střední a Východní Evropě, zaměřených na studium různých oblastí tvorby a ochrany životního prostředí. Žádost je od roku 2020 možné podávat ve dvou termínech – vždy 5.9. a 5.3.
Stipendijní program podporuje 6 – 12ti měsíční pobyty na německých odborných pracovištích: na vysokých školách, v podnicích, výzkumných ústavech, nevládních organizacích, úřadech apod. Místo stipendijního pobytu si mohou zvolit sami žadatelé nebo ho zajistí DBU dle zvolené odborné oblasti/odborného záměru žadatele. Pro zajištění potřebné úrovně znalostí německého jazyka začíná stipendijní pobyt 4-týdenním intenzivním jazykovým kurzem, který zajišťuje DBU a probíhá v malých mezinárodních skupinách v Osnabrücku.
Výše stipendia: 1350 € měsíčně
Zahájení stipendia: zpravidla únor a srpen
DBU hradí kromě měsíčního stipendia také náklady na pojištění, související s pobytem v SRN, i na intenzivní jazykový kurz němčiny v Německu.
Podmínky, které musí splnit uchazeč o stipendium:
- absolvent VŠ v ČR
- státní příslušník ČR
- trvalé bydliště v ČR
- nadprůměrné závěrečné známky (dobrý až velmi dobrý)
- titul (Master, Magister, Ing.; bakalář není dostačující)
- studium dokončil před méně než 5 lety
- téma, kterému se chce uchazeč v rámci stipendia věnovat, musí být úzce spojeno s životním prostředím a musí být aktuální z pohledu ČR či celé EU
- alespoň základní znalost německého jazyka, kterou musí prokázat při zahájení stipendia
- podání přihlášky do stipendijního programu v německém nebo anglickém jazyce
- v případě vyzvání ze strany DBU k osobním pohovorům, prezentace tématu v německém nebo anglickém jazyce
- německý projektový partner nebo hostitelská organizace nemusí být určena v termínu podání přihlášky, nicméně minimálně k pohovoru je výhodou
Pokud uchazeč tyto podmínky splní, zaregistruje se v elektronickém systému podávání přihlášek a přihlášku zpracuje v tomto systému včetně všech požadovaných příloh https://www.dbu.de/en/promotion/moe-fellowship/request-promotion/.
Žádost o stipendium se předkládá do termínu, uvedeném vždy na https://www.dbu.de/en/promotion/moe-fellowship/ a musí kromě vyplněné Online-přihlášky v německém či anglickém jazyce obsahovat i požadované přílohy v češtině a v NJ či AJ (stačí vlastní překlad)
- návrh odborného záměru, kterým se chce žadatel zabývat v rámci stipendijního pobytu, v členění a rozsahu dle pokynů v On-line přihlášce
- fotografie
- životopis s popisem zájmů a vlastní profesní perspektivy, publikační činnost, výzkumné úkoly, projekty
- dokumenty - doklad o absolvování státní závěrečné zkoušky včetně známky za diplomovou práci v ČJ a NJ nebo AJ (může být předložen dodatečně, nejpozději do termínu přijímacího pohovoru)
- doporučení školitele nebo nadřízeného v ČJ a NJ nebo AJ
Pokud má uchazeč dotazy nebo potřebuje pomoci, kontaktuje zastoupení DBU v ČR či SR. Před zpracováním přihlášky je vhodná konzultace záměru/projektu na zastoupení DBU v ČR či SR.
Vybraní uchazeči budou DBU písemně pozváni k přijímacímu pohovoru, který se koná na podzim.
Od žadatelů se vyžaduje alespoň základní znalost německého jazyka a schopnost prezentace projektu v němčině nebo angličtině, komunikace v místě pobytu může být v angličtině. Žádat o stipendium nelze opakovaně.
Aktuální termíny, informace, i formuláře najdete na https://www.dbu.de/en/promotion/moe-fellowship/ (MOE Fellowship - Czech Republic).
Sdílejte článek