Strop z dřevěných kolíkovaných desek – přívětivé mikroklima, snadná a rychlá montáž
7. ledna 2015
Současné trendy v moderní architektuře znovuobjevují dřevo jako materiál pro finální povrchové úpravy. Moderní architektura, která je založená na jednoduchosti a strohosti, klade požadavky na tvar a vzhled dřevěných dílců. Čistý deskový strop je vnímán jako více vhodný než třeba strop trámový.
Dílce, ze kterých je stavba stavěna, tak mohou plnit jak funkci nosnou, tak i pohledovou. To s sebou přináší jednak velké urychlení procesů na stavbě, ale také klade vyšší nároky na kvalitu provedení a nároky na celkové zacházení s výrobky od doby, co opustí výrobní závod po usazení do finální polohy ve stavbě.

Příprava panelů před zahájením montáže
V následujícím příspěvku je popsána montáž pohledového dřevěného stropu, který je proveden z dřevěných kolíkovaných desek. Tyto dílce se vyrábějí z dřevěných hoblovaných KVH fošen obdélníkového průřezu šířky cca 60 mm a variabilní výšky 80, 100, 120, 140, 160, 180 i více mm. Délka těchto KVH fošen může být až 13 m. Tyto lamely se delší stranou průřezu sesadí k sobě, stlačí a provrtají. Do vyvrtaných otvorů se vtlačují dřevěné kolíky z tvrdého dřeva vysušeného na vlhkost 8%. Po vyrovnání vlhkosti se smrkovým dřevem lamel, vysušených na vlhkost 12 až 15%, dojde k nabobtnání hmoždinek a tím pevnému spojení lamel.
Takto se vytváří dílce šíře 600 mm, které se na stavbě sesazují k sobě a vytváří se jimi souvislý deskový strop.
V našem konkrétním případě rodinného domu ve Slaném se jedná o strop nad 2.np na půdorysný rozměr 6,2 x 14,5 m. Statickým výpočtem při daném zatížení a maximálním rozpětí 5 m byla určena výška průřezu stropu na 160 mm. Strop byl pnut dle umístění nosných stěn nad částí půdorysu příčně a nad částí podélně. Délka dílců byla 7 m – na celou šířku domu. Montáž byla dopodrobna připravena a promyšlena dopředu, tudíš na stavbě nevznikaly žádné překvapivé události.

Uchycení panelu do závěsného zařízení
Na závěr je třeba uvést několik zajímavých souvislostí. Montáž stropu o ploše 90 m2 trvala 5 h, tzn. rychlost montáže byla 18 m2/h. Jen pro srovnání časové náročnosti montáže stropu z kolíkovaných desek a klasického trámového stropu - montáž stropu nad 1.np o stejné ploše, který byl navržen jako trámový, trvala včetně montáže průvlaků a zhotovení záklopu z OSB desek 5 dní. Abychom však porovnávali porovnatelné je k tomuto času ještě nutné přičíst další čas potřebný pro zhotovení finální povrchové vrstvy v tomto případě sádrokartonového podhledu.

Přeprava panelu na místo určení
V momentě dokončení montáže kolíkovaného stropu je hotova nosná konstrukce stropu – tzn. strop je ihned pochozí, zároveň je i dokončena povrchová úprava stropu – tzn. již není třeba se ke stropu vracet s dalšími navazujícími činnostmi. Časová úspora při zhotovení kolíkovaného stropu oproti klasickému stropu se sádrokartonovým podhledem je tedy dosti významná.
A jaké má tento strop další výhody?
Použití přírodního dřeva bez chemických prostředků (lepidel, nátěrů a impregnací) přináší ohromnou výhodu ekologickou a to: čisté mikroklima v interiéru, teplé a pohledově přívětivé povrchy stěn, kousek přírody do našich přetechnizovaných interiérů.

Usazení panelu

Stažení panelu k sobě

Vsazení pera do drážky mezi panely

Vsazení pera do drážky mezi panely (detail)

Hotový strop
Text a foto: Ing. Petr Filip, Chytrý dům s.r.o.
Sdílejte článek