10. května 2019

VÝHODNÁ INVESTICE – PASIVNÍ DOMY V HUSTOPEČÍCH

Dlouholetý člen neziskové organizace Centra pasivního domu CPD zahájil výstavbu 12 pasivních rodinných domů v Hustopečích u Brna. Proč Hustopeče?

 

Město Hustopeče se umístnilo v žebříčku nejlepších míst pro život v ČR na 8 místě, ale zároveň jako první z Moravy a Slezska (https://refresher.cz/55301-Tohle-jsou-nejlepsi-mesta-k-zivotu-v-Ceske-republice-Nejhure-se-zije-v-Orlove-nejlepe-v-Ricanech). Snad je to proto, že Hustopeče mají jako město s rozšířenou působností výbornou občanskou vybavenost. Počínaje několika mateřskými a základními školami, gymnáziem, středním odborným učilištěm, základní uměleckou školou až po nespočet volno časových kroužků v Centru volného času Pavučina. V místě jsou všechny potřebné úřady, ordinace praktických lékařů a Krajská nemocnice. Nezaměstnanost je v Hustopečích dlouhodobě nízká, díky několika významným zaměstnavatelům, ale také strategické poloze. Město leží na sjezdu z dálnice D2. Centrum Brna je autem sjízdné do 20 minut, vlakem poté za 45 minut. V roce 2020 bude v rámci rekonstrukce tratě vybudováno přímé vlakové spojení v pravidelných hodinových intervalech a dojezdovým časem 30 minut do Brna. Co však ve výše uvedeném průzkumu žebříčku není zohledňováno, je zdraví. A základem pro zdraví je zdravé bydlení a to v dnešní době bez kvalitního domu velmi těžce dosáhneme.

Proč pasivní dům?

Na webu https://www.pasivnidomy.cz/ nalezneme důvody proč stavět pasivně. Já se ale pokusím zaměřit na výše zmiňované zdraví v kontextu pasivního domu.

Správně zhotovený pasivní dům jako takový svojí koncepcí zajišťuje snížení průmyslových a civilizačních vlivů. Pokud si uvědomíme, že dnešní výrobky obsahují mnoho škodlivých látek, naskýtá se nám otázka jak se chránit. Každý dům, nejen pasivní jsme si uzavřeli těsnými okny ať už jsou to plastová, dřevěná, nebo hliníková. Všechna okna vyráběná už od r. 1990 dosahují výborné těsnosti. Alespoň se tím všichni výrobci chlubí. Mezi laickou i odbornou veřejností je tradováno, že zateplením fasády došlo k uzavření vnitřního prostředí domu. Pravdou však je, že k tomu, že nám dům nedýchá, došlo vlivem výměny oken. Pokud se přeptáme lékařů zjistíme, že za posledních 20 let se nám zvyšují:

• Respirační choroby - Proč, vždyť máme čistší ovzduší?
• Alergie - Proč, vždyť máme pokročilejší zdravotnictví a v domácnostech i na veřejnosti podstatně vyšší čistotu?
• Degenerativní choroby (Alzheimrova choroba apod.) - Proč když díky šíření informací víme jak se chovat a navíc máme pořád to naše kvalitní zdravotnictví.

Tak bychom mohli pokračovat dál. Mnohé z těchto problémů jsme si zavinili sami. Zapomněli jsme si domů pouštět čerstvý vzduch. Chybí nám kyslík. V místnostech se nám hromadí výpary z nových módních oděvů a obuvi, nového nábytku, nových podlahových krytin. Prostě platíme zdravím za luxus, který nám umožňuje ekonomický boom. Dříve jsme si tak často nové věci nekupovali a navíc jsme větrali těmi „nekvalitními“ okny, které jsme nikdy nedokázali zatěsnit tak, aby se nám ve větším chladu, nebo větříku nehýbali záclony. Ale to byl svým způsobem bonus. Měli jsme vyvětráno. Sice nás to stálo pár korun navíc, ale zdraví to prospívalo. Dnes šetříme peněženku, ale ve většině případů si ničíme zdraví. Pokud se na tento problém podíváme ekonomicky, lze zdraví koupit? Asi ne!! Co je potom ekonomické?

Jako jedna ze zúčastněných firem jsme ve spolupráci s MZLU (Mendlova zemědělská a lesnická universita) Brno Ing. J. Hadačovou a Ing. E. Jeřábkovou prováděli měření vnitřního prostředí na škodliviny v průběhu výstavby. Laicky odcituji závěr s ohledem na škodliviny unikající do ovzduší v průběhu výstavby v novém domě, či bytě.

• „Po provedení stavby k dokončení, tj. bez podlahových krytin cca 10 - 50% normových hodnot.“
• „Po provedení podlah (koberce, laminátové podlahy, vnitřní dveře, PVC-vinyl) 80 - 150% normových hodnot.“
• „Po osazení domu novým nábytkem 120 - 300% normových hodnot.“

Trochu demagogie. Je ekonomické spořit finance za náklady na energie a nenávratně si pomalu ničit zdraví? Zdraví si nelze koupit, to si musíme udržovat a chránit. Mnozí podléháme reklamám na zázračné preparáty, zdravotní pomůcky a diety. Jak už věděli naši předkové, všeho s mírou. Dnes si uvědomujeme, že musíme optimisticky myslet, zdravě se stravovat a maximálně pobývat v zdravém prostředí. Z výše uvedeného výzkumu logicky vyplývá, že nejvíce jsme ohroženi v době nastěhování se do nového domu nebo bytu. Toto samozřejmě neplatí u pasivních domů, které mají řízené větrání a klient je schopen si osadit rekuperační jednotku nejen čidly s reakcí na vydýchaný vzduch – CO2, ale i na průmyslové škodliviny v dnešní době vázané ve všech výrobcích a věcech běžně užívaných v domácnostech.

Systém s čidly měřícími nejen CO2, ale i ostatní škodlivé emise jsme osadili v r. 2014 v nízkoenergetickém domě v Hodoníně. Výsledkem bylo, že po namontování kuchyňské linky jela rekuperace téměř nepřetržitě po dobu více jak 1 roku. A to byl dům, v němž byly stropy osazeny speciálními sádrokartonovými deskami, jejichž působení snižuje koncentraci formaldehydu.

Jaký lze vyvodit závěr? V dnešní době je nutné při koupi nového domu či bytu uvažovat nejen nad cenou a vzhledem, ale i nad technologiemi, které nám přispějí k tomu, že náš vysněný byt, či dům budeme moci užívat co nejdéle. Teplo jako takové ušetříme kvalitní izolací celého domu. Součtem těchto dvou parametrů je pasivní dům. Díky pasivnímu domu šetříme jak energie, tak zdraví. Když k pasivnímu domu přidáme jako místo realizace Hustopeče, dostaneme optimální místo k bydlení.

hustopece_kana1

hustopece_kana2

hustopece_kana3

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
 • Ing. arch. Jakub Šunka
 • Schöck - Wittek s.r.o.
 • Ing. Michal Kovařík - zdravastavba.cz
 • Urbanic Haus s.r.o.
 • KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
 • KM BETA a.s.
 • CB Building s.r.o.
 • REHAU, s.r.o.
 • PROPASIV s.r.o.
 • DŮM NA ZELENOU s.r.o. [Architektonický a projekční ateliér]
 • WOBAU STAVBY s.r.o.
 • DŘEVOSTAVBY BISKUP s.r.o.
 • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
 • SLAVONA, s.r.o.
 • Isocell GmbH & Co KG
 • Josef Smola - Projektový a inženýrský atelier
 • LUCERN dřevostavby s.r.o.
 • NATURE SYSTEMS - Ing. arch. Jan Márton
 • Livee - Ing. Juraj Hazucha
 • Protronix s.r.o.

Naši partneři

 ČSOB-150px


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství