14. srpna 2012

Vyhodnocení vašich reakcí na prezidentské veto

Vážení a milí návštěvníci našeho webu a příznivci energeticky efektivního bydlení,

rádi bychom poděkovali všem, kteří zareagovali na naši výzvu k zasílání příspěvků, zda byste se postavili za novelu o hospodaření energií. Přišlo nám téměř šedesát reakcí a za všechny velmi děkujeme. Samozřejmě děkujeme i těm, kteří nereagovali pouze „pro“, ale i  „oproti“ a věcně, kriticky a slušně tak vysvětlovali svoje obavy, proč nesouhlasí s přijetím novely zákona.

 

Řada z vás náš žádala o oficiální stanovisko Centra pasivního domu v této věci - naleznete je zde.

Mnozí z vás se rovněž dotazovali na výklady konkrétních bodů zákona, příp. některých rozporuplných zpráv, které se kolem novely zákona objevily. Z časových důvodů bohužel nemůžeme odpovědět všem z vás, doporučuje vám proto navštívit stránky iniciativy Šance pro budovy, která je společnou aktivitou Centra pasivního domu a České rady pro šetrné budovy. Zejména by pak vaší pozornosti neměl uniknout jejich nejnovější příspěvek, převzatý i na našich stránkách, který osvětluje a uvádí na pravou míru nejčastěji zmiňované mýty, které se kolem energetických průkazů pro budovy objevily.

Níže naleznete několik nejzajímavějších reakcí, které jsme od vás dostali a které jsme rovněž poslali jako Vaše názory médiím. (Většina z prezentovaných příspěvků byla redakčně zkrácena)

Jsem pro novelu zákona o hospodaření energií. Řada lidí si ani neuvědomuje, že jejich náklady na energie v domech jsou velmi vysoké a mohly by v energeticky úsporných domech být jen zlomek jejich nynějších plateb. Sama bohužel nyní s rodinou bydlím v takovém neúsporném domě, kdy v domku 3+1 vydáme za energie měsíčně 8 000 Kč.“

(autor: Michaela Zálešáková)

Každý kupující má právo znát vše o produktu, který kupuje tak, jak je to i v jiných odvětvích. Všichni ví, jak energetické štítky zabraly u spotřebičů, proč ne tedy i u budov, kde se bavíme řádově o několika násobných investicích a to nemluvě o vlivu na životní prostředí, který by ekonomickým pohledem „odborníků“ neměl být přebit. Štítek budovy je pak pro laika jediný způsob, jak se přehledně o energetické náročnosti budovy dozvědět. Že je to tedy opatření proti lidem, je tvrzení velmi úsměvné.

(autor: Petr Novák)

„Nepřijetí tohoto zákona odpírá kupujícímu nárok na zásadní informaci o předmětu jeho zájmu – informaci o předmětu koupě – informaci o provozních nákladech domu. Tím naprosto jednoznačně zvýhodňuje druhou část účastníků trhu – tedy prodávajícího. Dále vytváří nerovnoměrné podmínky trhu, kdy u některých komodit jsou tyto štítky (o spotřebě) již dávno neodmyslitelnou a povinnou součástí, a právě trh ukázal, jak velkou váhu tato informace pro kupujícího při výběru má (dnes u veškerých elektrospotřebičů, jednostopých i dvoustopých vozidel je informace o spotřebě předmětem inzerce, přednostní prezentace a i přednostním faktorem výběru kupujícího). Zavedení povinnosti majitele ještě před prodejem, či pronájmem zveřejnit energetickou náročnost nabízeného objektu – tedy jeho provozní náklad – nikoho nenutí tyto náklady snižovat dodatečnými investicemi. Majiteli ukládá pouze povinnost nabízet produkt s popisem jeho vlastností, což je u většiny dalšího zboží již dávno tak běžnou povinností. Dále toto rozhodnutí konzervuje nedobré podmínky na trhu s novostavbami, kde snahou většiny developerů  a dodavatelů je stavět v minimální kvalitě – a tím i minimální ceně. Přitom většina staveb je dnes inzerována a kupujícímu nabízena jako nízkoenergetické, či dokonce pasivní domy a byty, bez jakékoliv odpovědnosti a dokladu o deklarované spotřebě.“

(autor: Lubomír Křivka)

„Jsme v dennodenním styku se zákazníky, kteří staví domy. Je poetické stavět dům, ideálně svépomocně  a za pomoci někoho z rodiny. Splněný sen. Realita bývá však jiná. Špatně přepracovaný levný typový projekt, víceméně náhodně poskládané komponenty. Nynější materiály však nejsou stejné jako za časů našich tatínků. Vývoj nejen ve stavebnictví jde velmi rychle a tak přehledná tabulka-štítek pomůže zákazníkovi se dobře orientovat v požadavcích nejen na úspory.“

(autor: Barbora Hrdinová)

„Odůvodnění, že jde o tahání peněz lidem z kapes za štítky je krátkozraké a bezduché. [….] Namísto toho, aby lidé se vážně zabývali, jak energii uspořit, a prováděla se v tomto směru osvěta, kde energetické štítky budou základem pro další rozhodnutí, tak například v dost velkém zastoupení přecházejí nevědomci na vytápění na dřevo s nadějí, že ušetří. A k tomu vytahují svetry.  Přitom investovat do zateplení budov a tím výrazně snížit potřebu energií,  je totiž mimo jiné i nejlepší způsob důchodového připojištění. Vysoké úspory, které nemusím za teplo vydat, jsou v přepočtu na peníze hmatatelnější než ono šetření na důchod.“

(autor: Radoslav Žour)

„Každému, kdo si jde koupit pračku také již dnes, mimo jiné, záleží na štítku umístěném na spotřebiči resp. na jeho spotřebě. Rozdíl ve spotřebě úsporné a neúsporné pračky je však v řádech stokorun ročně resp. kolem 1 tis. Kč ročně. […] energetičtí experti jsou vůbec první skupinou odborníků, kteří budou fakticky pravidelně přezkušováni a je tak mnohem větší jistota, že jejich odborná úroveň poroste. To je běžné všude ve světě. Věřím, že přezkušování zavedou i jiné odborné komory odborníků.“

(autor: Petra Studecká)

„Při pronájmu nebo prodeji dává zpracovaný PENB přehled o tabulkových potřebách energií, tedy o předpokládaných provozních nákladech objektu. Předkládané skutečné faktury nákladů za energie mohou být zavádějící - co když stávající provozovatel spálí v kamnech velké množství dřeva a tím je účet za plyn mizivý? U novostaveb žádné předchozí období nejsou - začíná se u čistého stolu. PENB tak zájemci dává důležitý podklad pro svoji volbu výběru bydlení - jsou provozní náklady pro únosné vzhledem k lokalitě objektu, zajímavému výhledu, parkování atd.? Zpracovaný PENB nenutí rekonstruovat nebo zlepšovat parametry, stejně jako u výběru auta stanovuje tabulkovou spotřebu objektu ve zprůměrovaném využívání objektu. A stejně jako u průměrné spotřeby aut - někdo má nohu lehčí, někdo těžší - velká část řidičů se ale kolem standardní spotřeby pohybuje. Když už porovnáváme dům s autem - pořízení vozidla s možností relativně snadné výměny při nesprávné volbě stojí několikanásobně méně než bydlení - ale výběru typu motoru a porovnávání spotřeby aut dle technických údajů výrobců se věnuje mnoho motoristických magazínů a televizních pořadů. Průkaz energetické náročnosti budovy není nic jiného, než právní deklarace parametrů objektu vč. spotřeb. “

(autor: Martin Jindrák)

„Snížení energetické náročnosti je nezbytné ve všech oblastech pro další rozvoj naší ekonomiky a proto považuji přijetí novely zákona o hospodaření energií za nezbytně nutné.“

(autor: Jiří Sedlák)

„Pánovi Klausovi sa to síce nebude páčiť, ale jeho zodpovednosť končí s „jeho“ obdobím, ale budúce generácie budú stále ochudobňované o možnosť byť zodpovednejšími. A bohužiaľ mnoho ľudí nemá stále vedomosti o tom ako šetriť a nakladať s energiami, preto je úlohou aj nás – profesionálov v danej oblasti, ale aj politikov – ako tvorcov mienky a názorov ľudí sa k daným témam zodpovedne vyjadrovať a zastávať názory, ktoré budú v prospech nás všetkých.“

(autor: René Baranyai)

„Samozřejmě jsem pro novelu. Navrhované opatření není žádnou novinkou. Zákon se s přispěním odborné veřejnosti připravuje více jak dva roky ve dvou pracovních skupinách MPO a HK. Mimochodem nejedná se o štítky, ale novou, lépe vypovídací úpravu průkazu energetické náročnosti budov. Aktuální průkaz je povinností vypracovat v rámci projektové dokumentace stavby již pět let. Obdobná forma je běžně praktikována v Německu, Rakousku, nebo severských zemích celou řadu let a je objektivním prostředkem k ocenění likvidity nemovitosti. Průkazy jsou veřejně přístupné ve vestibulech budov a například ve školách mají edukační charakter - děti vidí, jak se jejich škola chová v konkurenci ostatních. […] Nekvalita a zároveň předražení bytů některých developerů je pověstná, přestože (nebo právě proto?), že jsou pod projekty podepsáni kolegové architekti. To mohou nové průkazy omezit.“

(autor: Josef Smola)

„Samozřejmě není pro majitele nemovitostí příjemné, budou-li lidé při prodeji a pronájmu platit jednak za zpracování PENB a hlavně v mnoha případech za pořízení stavební dokumentace, kterou v často vůbec nemají. Ale spotřeba energie je dle mého názoru obzvláště v dnešní době velmi důležitý údaj, zdroje energie na vytápění nejsou neomezené (i když si pan prezident asi myslí opak), u automobilů se také každý zajímá o spotřebu.“

(autor: Jan Sladký)

„Prodávám domek a zájemci nevěří, jsou nedůvěřiví. Kdybych měl energetický štítek je to vše jasné, že si nevymýšlím o zateplení domku atd.“

(autor: Jiří Slavík)

„Jsme zcela jednoznačně pro novelu a energetické štítky. Při koupi automobilu, i ojetého, většinu lidí hned na druhém místě zajímá spotřeba. Je však důležité lidem říct, že to nepředstavuje velké náklady a získají přehled o spotřebě domu, bytu při jeho koupi. Určitě by to chtělo udělat větší osvětu, aby lidé sami uznali, že to má pro ně smysl.“

(autor: Jan Koloděj)

„Bohužel široká veřejnost nebyla informována o výhodách tohoto zákona a vidí v něm pouze tzv. "ZASE MUSÍM ZA NĚCO PLATIT". Snažil jsem se zjednodušeně vysvětlit příklad, kdy PENB bude mít zásadní vliv při výběru nájemního bytu: 1. byt ve zděném bytovém domě z 60tých let, vytápěné plynovým kotlem, 2+1, plocha 50 m2 - v původním stavu, pouze vyměněná okna za plastové, nájemné: 5000 Kč, energie (vodné, stočné, elektřina, plyn) 3000 Kč. 1. byt ve zděném bytovém domě z 60tých let, vytápěné plynovým kotlem, 2+1, plocha 50 m2 - stáv. plastová okna, komplexní zateplení, 60 kWh/m2.rok, nájemné: 5000 Kč, energie (vodné, stočné, elektřina, plyn) 2000 Kč = ROČNÍ ÚSPORA 12 000 Kč. Toto je reálný příklad z našeho bytu, který po komplexním zateplení (fasáda, strop 1.PP a strop v posledním podlaží) uspoří cca 70% nákladů na vytápění oproti původnímu stavu.“

(autor: Zdeněk Baxa)

Výherce Katalogu energeticky úsporných budov budeme osobně informovat e-mailem.

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • Ing. arch. Lubomír Korčák
  • Ing. arch. Ivan Kraus
  • MESSY s.r.o.
  • Truhlářství Vašíček, s.r.o.
  • PRAŽÁK s.r.o.
  • atelier3, s.r.o.
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Weber
  • Josef Bárta
  • Budovy21 s.r.o.
  • Evora Smart s.r.o.
  • KUBUS atelier s.r.o.
  • Michal Škařupa - aluplast GmbH
  • PROJEKCE PASIVNÍCH DOMŮ - Ing. Lukáš Dawid
  • Ing. Michal Kovařík - zdravastavba.cz
  • 3AE s.r.o.
  • Meesenburg s.r.o.
  • Ing. Vladimír Štefek - projekční a poradenská kancelář
  • ATREA s.r.o. | DOMY ATREA
  • DŮM NA ZELENOU s.r.o. [Architektonický a projekční ateliér]
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize V-systém

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství